Właściwości Yerba mate. Jak ją parzyć i pić?

Yerba mate cieszy się coraz większą popularnością. Jeszcze przed kilkoma laty była trudno dostępna i niezbyt znana. Obecnie kupimy ją w wielu sklepach, głównie zielarskich i znajdziemy nawet w ofertach niektórych kawiarni.

Czym jest  yerba mate?

To napój, który można porównać do popularnej w Polsce kawy czy herbaty. Uznaje się ją za narodowy w krajach Ameryki Łacińskiej.

Yerba mate jest wywarem z wysuszonych i zmielonych liści oraz gałązek ostrokrzewu paragwajskiego.  Jest to gatunek drzewa, który rośnie w Brazylii, Argentynie, Urugwaju i Paragwaju.  Drzewo jest wiecznie zielone i może sięgać nawet do 15 metrów, jednak z reguły nie przekracza wysokości 8 metrów. Dawniej drzewo rosło jedynie „dziko” obecnie uprawiane są całe plantacje. A wszystko właśnie za sprawą yerba mate.

Napój ten mieli odkryć Indianie z plemienia Guarani. Pili napar z ostrokrzewu paragwajskiego, aby poprawić swoją koncentrację i formę. Do Europy yerba mate trafiła w XVII za sprawią jezuickich misjonarzy. Szybko poznali się na jej właściwościach i zaczęli hodować drzewo, by sproszkowane liście wysyłać właśnie do Europy.

Jakie właściwości ma yerba mate?

Napar ma doskonałe właściwości zdrowotne. Herbata ta jest bardzo bogatym źródłem guarany, witamin (A, B1, B2, C oraz E), kwasu chlorogenowego czy antyoksydantów. Niewielka ilość wypitego napoju zmniejsza uczucie głodu. Dodatkowo przyspiesza przemianę materii. Jest więc wskazany osobom, które się odchudzają.

To nie koniec świetnych właściwości herbaty. Napar z drzewa ostrokrzewu zwalcza uczucie zmęczenia, sprawia, że łatwiej nam się skupić, poprawia się pamięć oraz sprawność psychofizyczną. Herbata doskonale pobudza organizm, dlatego jest doskonałym zamiennikiem kawy.  

Napój jest bogaty, jak wcześniej wspomniano w witaminy oraz w mikroelementy, takie jak: potas, sód, magnez, żelazo oraz krzem.

Picie yerba mate obniża też ciśnienie krwi. Zmniejsza napięcie mięśni gładkich naczyń krwionośnych, a więc co za tym idzie poprawia krążenie krwi. Dodatkowo rozluźnia mięśnie i pomaga zwalczać reumatyzm, wzmacnia też kości i zęby. Oczyszcza krew z toksyn i eliminuje stany nerwowe (ma działanie antydepresyjne).  Herbata ma działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, przeciwcukrzycowe i przeciwpasożytnicze.  Osoby, które piją ją regularnie dostrzegają także poprawę kondycji skóry, włosów i paznokci.

Napar z drzewa ostrokrzewu poprawia również efekty rekonwalescencji, przyspiesza odbudowę komórek ciała oraz działa regenerująco na ścianki żołądka oraz jelit (doskonałe przy wrzodach). Plusem jest też to, że dzięki zawartym w yerba mate przeciwutleniaczom spowalnia starzenie się komórek ciała. Zawarte w niej polifenole działają przeciwnowotworowo. Herbata jest też pomocna przy leczeniu chorób układu moczowego. Warto by sięgali po nią także alergicy.

Yerba mate obniża też ryzyko chorób serca, przyspiesza utlenianie się tłuszczów, zwiększa tempo gojenia się różnego rodzaju ran i działa przeciwmiażdżycowo. Dobrze, by sięgali po nią także ci, którzy często ćwiczą na siłowni itp. Otóż napar opóźnia gromadzenie się kwasu mlekowego w mięśniach podczas intensywnego wysiłku.

Jak parzyć yerba mate?

Osoby, które nigdy nie parzyły yerba mate często myślą, że jest oto bardzo trudne. Można się jednak tego szybko nauczyć.

Herbatę pije się w naczyniach nazywanych mate bądź guampa. Mogą być zrobione z drewna, ceramiki czy tak jak ostatni – krowiej racicy.

Najważniejszą sprawą jest temperatura wody, którą zalewamy liście drzewa z ostrokrzewu. Nie wolno zalewać ich wrzątkiem. Wówczas napar straci znaczną część swoich drogocennych właściwości. Zmieni się też smak herbaty.  Z kolei, gdy zalejemy ją zbyty chłodną wodą, to nie uzyskamy drogocennego smaku i aromatu napoju.

Warto pić yerba mate
Kliknij i sprawdź ceny!!!

Suszone liście yerba mate powinny być zalane wodą w temperaturze 70-80 stopni. Do mate wsypujemy liście na wysokości 2/3 naczynia. Przekładamy susz na jedną stronę mate. Następnie wkładamy specjalną rurkę (bombillę) i w wolne miejsce wlewamy wodę. Następnie musimy trochę odczekać, do momentu kiedy liście wchłoną wodę.

Yerba mate należy też odpowiednio pić. Gdy liście już „wypiją” część zalanej wody, to dolewamy jeszcze 2-3 łyki. Wodę dolewamy do czasu, aż liście nie stracą swojego koloru.

Plusem tej herbaty jest też to, że nie uzależnia.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.