Właściwości wody leczniczej

Polska obfituje w wysokiej jakości wody podziemne. Bogate pod względem chemicznym i mikrobiologicznym oraz pozbawione zanieczyszczeń są świetną alternatywą dla zwykłych butelek niegazowej. Właściwości wody leczniczej są zmienne, dlatego nie sposób porównać je do siebie. Każda ma nam do zaoferowania coś innego i dziś przyjrzymy się wodom dostępnym na polskim rynku.

Występowanie

Spore terytorium Polski może poszczycić się występowaniem wód leczniczych umiejscowionych na różnych głębokościach od podpowierzchniowych po przekraczające granicę wód zwykłych. Choć nasz kraj jest zasobny w płynne składniki mineralne, to nie każde nadają się do wydobycia i sprzedaży. Zależy to od warunków danego terenu i zapotrzebowania na konkretny skład chemiczny. Południe Polski czyli Sudety i Karpaty koncentrują niemal 70% uzdrowisk i miejscowości z wodą leczniczą.

Właściwości chemiczne

W wodzie leczniczej rozpuszczonych jest wiele związków chemicznych, nieporównywalnie więcej niż w wodzie płynącej w kranach. Znajduje się w niej nie mniej niż 1000 mg/dm3 stałych składników mineralnych w postaci łatwo przyswajalnych jonów, m.in.:

  • Jony żelazawe
  • Jony fluorkowe
  • Jony jodkowe
  • Niezwiązany dwutlenek węgla (wody z zawartości CO2 przekraczającą 1000 mg/dm3 to szczawa
  • Radony, krzem i siarczki

Zastosowanie

W zależności od konkretnego układu składników mineralnych, ilości poszczególnych kationów i anionów, wody lecznicze mogą mieć przeróżne zastosowanie. Jedna z najpopularniejszych na rynku woda lecznicza Jan jest znana z właściwości moczopędnych i leczniczych w przebiegu kamicy nerkowej. Stosowana również w leczeniu innych schorzeń nerek i dróg moczowych oraz miażdżycy i cukrzycy, gdyż obniża poziom cholesterolu we krwi.

Woda lecznicza Zuber wydobywana z rejonu Góry Parkowej jest niezastąpiona w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Zwalcza nadkwasotę, leczy wątrobę i drogi żółciowe. Polecana dla cukrzyków i osób z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi. Woda jest nawet zalecana osobom leczącym się z choroby alkoholowej.

Jedna z droższych wód leczniczych na rynku czyli Słotwinka dzięki wysokiej zawartości magnezu i wapnia jest zalecana w profilaktyce i leczeniu alergii. Działa oczyszczająco na organizm, dodaje energii i łagodzi stany stresowe i nadmierną pobudliwość. Wzmacnia siły obronne i pomaga walczyć z infekcjami oraz stanami osłabienia krążeniowego. Jest zalecana dla kobiet w okresie menopauzy, bo hamuje postęp osteoporozy. Potas i sód odgrywają ważną rolę w utrzymaniu prawidłowej homeostazy ciała dzięki regulowaniu gospodarki wodnej organizmu. Słotwinka jest także bogata w śladowe mikroelementy: żelazo, lit, cynk, chlor, krzem i arsen.

Woda lecznicza znajduje jeszcze zastosowanie w kosmetyce. Jest dodawana do mleczek, toników i płynów micelarnych, które sprzyjają wrażliwej cerze. Także popularne wody termalne to w rzeczywistości wody lecznicze o koncentracji korzystnych dla skóry minerałów. Zróżnicowanie składu chemicznego wód podziemnych daje nawet nadzieję na ich wykorzystanie jako surowca do produkcji pierwiastków chemicznych.

Dlaczego potrzebujesz wody

Życie wydobyło się z wody. Po setkach tysięcy lat ewolucji ludzie wyjątkowo dobrze radzą sobie zarówno na lądzie jak i w innych przestrzeniach, opanowując nawet niebo. Pomimo tych niezwykłych osiągnięć cywilizacji dalej stosunkowo bliżej nam do zwierząt niż cyborgów. Aby przeżyć musimy zaspokajać swoje podstawowe potrzeby i pić więcej niż jakiekolwiek inne ssaki lądowe. Utrata już 10% wody z organizmu wystarczy, aby odwodnienie zagrażało naszemu życiu. Gorzej znosimy gorący klimat i wysokie temperatury przekraczające 40 st. C., które nie przeszkadzają innym ssakom przystosowanym do oszczędnego gospodarowania płynami. Pocimy się intensywnie, jesteśmy podatni na przegrzanie i mamy rozwodniony mocz, zupełnie inaczej niż w przypadku innych naczelnych.

f-woda-lecznicza-jan-5l

Woda lecznicza z Krynicy-Zdroju
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Na co dzień czy od święta

Seniorzy a nawet młodsi turyści chętnie korzystają z uzdrowisk, które oferują wody o cennych właściwościach leczniczych. W ten sposób leczyli się chociażby Chopin chorujący na płuca. Korzystaj z niej, gdy rzeczywiście potrzebujesz wsparcia w dolegliwościach, jednak nie gaś nią zwykłego pragnienia. Na rynku dostępnych jest mnóstwo wód leczniczych, np. Franciszek, Henryk, Tadeusz, Wielka Pieniawa, Mieszko, Magdalena… kupując wodę butelkowaną zwróć uwagę na informacje świadczące o jej przydatności do spożycia: dacie, miejscowości, zawartości składników mineralnych, daty produkcji i sposobu dawkowania. Z właściwości wody leczniczej korzystaj mądrze, a z pewnością odwdzięczy się tobie w postaci lepszego zdrowia i kondycji psychicznej. Wodę przechowuje się w chłodnym i ciemnym miejscu, a po otwarciu – w lodówce.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.