Właściwości głogu czyli wszystko co warto o nim wiedzieć

Czym jest głóg? Jest to rodzaj roślin zaliczany do rodziny różowatych. W obrębie tej rodziny wyróżnia się około 200 gatunków. Za typowego i klasycznego przedstawiciela różowatych uznaje się Crataegus oxyacantha, który obecnie utożsamiany jest z głogiem dwuszyjkowym lub głogiem zgiętodziałkowym.

Głóg posiada wiele właściwości dobroczynnych dla naszego organizmu. Zanim jednak bliżej przyjrzymy się zaletom tej leczniczej rośliny, zapoznajmy się z kilkoma czysto technicznymi informacjami na jej temat.

Charakterystyka głogu

Głóg rośnie w formie rozłożystych krzewów lub niewysokich drzew. Posiada drobne, czerwone owoce. Zarówno liście, jaki o kwiaty oraz owoce głogu posiadają właściwości lecznicze. Na terenie Polski spotyka się dwie odmiany tej rośliny:

  • głóg jednoszyjkowy
  • głóg dwuszyjkowy

Głóg jednoszyjkowy posiada wiele właściwości leczniczych, natomiast głóg dwuszyjkowy jest ich niemalże całkowicie pozbawiony. W jaki sposób można jednak odróżnić od siebie te dwa gatunki? Najłatwiej zwrócić uwagę na ich kwiaty – głóg dwuszyjkowy rozwija kwiatostan różowy lub szkarłatny, a jednoszyjkowy ozdabia się kwiatami o kolorze białym lub kremowym.

Owoce głogu są gotowe do zbioru dopiero po osiągnięciu pełnej dojrzałości (we wrześniu), a kwiaty na przełomie maja i czerwca.

Skład głogu

Bogate w dobroczynne dla naszego organizmu związki są przede wszystkim kwiaty głogu. Jakie związki zawierają w sobie te ‘kwitnące apteczki’? Oto kilka z nich:

Jak zatem widać, kwiaty głogu są wręcz przepełnione związkami chemicznymi, które mają pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie. Co można jednak powiedzieć na temat owoców tej leczniczej rośliny?

Generalnie rzecz ujmując owoce głogu mają bardzo podobny skład chemiczny do kwiatów. Jedyna różnica polega na tym, że owoce zawierają więcej flawonoidów, a mniej porcjanidów oraz posiadają w swoim składzie także witaminę A oraz alkohol cukrowy.


Owoce głogu w tabletkach
Kliknij i sprawdź ceny!

Właściwości lecznicze głogu

Skoro głóg posiada tyle zdrowotnych związków chemicznych, to z pewnością musi on wywierać bardzo dobry wpływ na ludzkie zdrowie. Najcenniejszymi związkami ukrytymi w owocach oraz kwiatach tej rośliny są bez dwóch zdań flawonoidy. W jaki sposób wpływają one na nasz organizm?

Flawonoidy przede wszystkim działają rozkurczowo na mięśnie gładkie dróg moczowych, jelit, macicy oraz naczyń krwionośnych. W związku z tym zażywanie głogu i preparatów na nim opartych zaleca się przede wszystkim osobom, które cierpią na choroby sercowe. Flawonoidy poprawiają stan naczyń krwionośnych, co z kolei bardzo dobroczynnie wpływa na stan serca. Jest ono lepiej natlenione, a w efekcie o wiele zdrowsze. Dzięki flawonoidom dużo lepiej dotleniony jest także mózg. Zażywanie głogu jest jak najbardziej wskazane w przypadku osób, które praktykują duży wysiłek umysłowy.

Równie dobrze na ludzkie serce wpływają porcjanidy zawarte w kwiatach oraz owocach głogu. Bezpośrednio wzmacniają one mięsień sercowy. Jak wykazują badania, pracuje on dzięki temu nie tylko silniej, ale i wydajniej. Porcjanidy zmniejszają także ciśnienie tętnicze.

W jaki sposób wpływają na nasz organizm pozostałe składniki głogu? Witamina C zawarta naturalnie w tej leczniczej roślinie pomaga w okresach wzmożonej zachorowalności na przeziębienie oraz grypę.

Witamina PP działa z kolei dobroczynnie na ludzki układ pokarmowy – wspomaga trawienie węglowodanów, białek i tłuszczów. Ma ona także pozytywny wpływ na stan naszej skóry.

Głóg działa leczniczo na ludzki układ pokarmowy także dzięki posiadaniu cennego błonnika. Obecność tego związku pomaga szczególnie w przypadku problemów z wypróżnianiem.

Składniki głogu pomagają ponadto w zwalczeniu następujących jednostek chorobowych:

  • bezsenność
  • stres
  • choroby wieku starczego
  • nerwice
  • infekcje dróg moczowych
  • obniżona odporność
  • nerwobóle

Stosowanie głogu

W aptekach oraz sklepach zielarskich można znaleźć mnóstwo godnych zaufania preparatów stworzonych na bazie głogu. Należą do nich zarówno herbatki, jak i tabletki oraz syropy.

Z głogu można także samodzielnie przygotować napary, nalewki oraz konfitury o leczniczych właściwościach. Niemniej jednak, jeśli planujesz przygotować jakikolwiek preparat z głogu domowej roboty, pamiętaj o zachowaniu odpowiednich proporcji. Substancje zawarte w roślinach i ziołach z natury są bardzo silne, w związku z czym medykamenty stworzone na ich bazie należy stosować z wiedzą.

Najbezpieczniejszym środkiem leczniczym z głogu, który możemy stworzyć w warunkach domowych jest odwar. Do jego wykonania potrzebne będą wysuszone kwiaty głogu (białe kwiaty) oraz woda. Dwie łyżeczki kwiatów głogu wystarczy zalać dużą szklanką wody, a następnie gotować je przez 15 minut. Powstały odwar należy wypić ciepły, najlepiej za jednym razem.

Podsumowanie

Głóg jest bardzo wartościową rośliną o niebywale szerokim zastosowaniu leczniczym. Jego dobroczynne właściwości oraz popularność w polskiej florze czynią z niego wspaniałe antidotum na wiele powszechnych dolegliwości. Mamy nadzieję, że od dziś będziesz robił z głogu dobry użytek. Życzymy powodzenia!

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.