Wizyty w saunie – sposób na poprawienie krążenia

Sauna to pomieszczenie z wysoką temperaturą i niską, albo wysoką wilgotnością. Spędza się w niej kilka lub kilkanaście minut, w zależności od rodzaju sauny. Takie sesje wpływają pozytywnie na funkcjonowanie organizmu, przede wszystkim na krążenie. Warto wiedzieć jakie są rodzaje saun i pomyśleć o zainstalowaniu pomieszczenia we własnym ogrodzie. Na rynku dostępnych jest wiele typów tych pomieszczeń, które są proste w montażu.

Pierwsze sauny

Pierwsze sauny powstawały już w starożytności. Wzmianki o takich miejscach znajdują się w tekstach Azteków, ludów Japonii i Korei oraz Indian. Wówczas nazywano je „łaźnią pocącego się kamienia”, bo dno sauny wyłożone było kamieniami, które podpalano i polewano wodą. Dodatkowo, dla uzyskania leczniczych aromatów wykorzystywano zioła, które układano na gorących kamieniach. Pierwsze pomieszczenia stawiano z kamienia, dopiero później zaczęto używać drewna jako głównego składnika budulcowego.

Najpopularniejsze kategorie saun

Oczywiście najczęściej spotykaną jest sauna sucha – klasyczna, w której temperatura jest wysoka (do 100 st. C), a wilgotność niska (około 10%). Seans saunowy może trwać nie dłużej niż 12 minut. Odmianą tego typu sauny jest biosauna, gdzie temperatura waha się między 40 a 60 st. C, a wilgotność to 25%. Dodatkiem podczas sesji są zazwyczaj olejki zapachowe, przez co tego rodzaju pomieszczenie nazywane jest sauną aromatyczną. Wizyta w biosaunie trwa do 30 minut. Inną kategorią jest łaźnia – sauna parowa. W takim pomieszczeniu temperatura osiąga do 60 st. C, a wilgotność wynosi nawet 100%. W saunie przebywa się do 15 minut. W łaźni do ogrzania wnętrza używa się parownika, a w saunie suchej pieca z gorącymi kamieniami. Obecnie bardzo często korzysta się również z saun infrared, które bazują na lampach emitujących podczerwień. Takie produkty można znaleźć na: homegarden.com.pl. Pomieszczenie nagrzewa się do około 60 st. C i osiąga wilgotność na poziomie 25%. Zabieg w tego rodzaju saunie może trwać do 30 minut. Wiele osób, nie tylko miłośników sesji saunowych, decyduje się na instalację własnej sauny w domu. Jest to niezwykle proste, bo na rynku dostępne są gotowe moduły, które montuje się około 1-2 godzin.

Jak korzystać z sauny

Ważne jest, by przed rozpoczęciem zabiegu wytrzeć ciało ręcznikiem, bo potliwość w pomieszczeniu jest i tak większa niż zazwyczaj. Poza tym, po wyjściu z sauny najlepiej zaczerpnąć świeżego powietrza, a następnie wziąć gorący i zimny prysznic. Taka dawka zmiennej temperatury ostudzi organizm i pozwoli mu wrócić do naturalnego stanu. Po zakończeniu całej sesji najlepiej odpocząć przez kilkanaście minut. Wizyty w saunie mają wiele zalet. Przede wszystkim oczyszczają organizm z wirusów i bakterii. Poza tym, podczas sesji następuje rozluźnienie mięśni i pełen relaks. Trzeba jednak pamiętać, że zabieg jest niewskazany dla kobiet w ciąży, osób z chorobami serca, albo tych, które są po zawale. Dodatkowo, nie można przekraczać dozwolonej częstotliwości korzystania z sesji i czasu przebywania w saunie. Zbyt długie wizyty mogą doprowadzić do osłabienia lub wycieńczenia organizmu. Najlepiej uczestniczyć w sesjach raz, dwa razy w tygodniu po 10-12 minut. Przed zabiegiem nie wolno spożywać alkoholu, ani zbyt dużej ilości pokarmu. Nie można również wchodzić do sauny z pustym żołądkiem.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.