Witaminy na wypadanie włosów – co należy suplementować i w jakich ilościach?

Wzmożone wypadanie włosów jest problemem złożonym, którego przyczyna może mieć różne źródła. Zwykle jednak to niewłaściwy sposób odżywiania sprawia, że kosmyki stają się słabe i większa jest ich tendencja do wypadania. Aby temu zapobiec lub zmniejszyć nasilenie utraty włosów, warto zadbać o właściwą dietę. Sprawdź, jakich witamin nie powinno zabraknąć w Twoim codziennym jadłospisie.

Powiedzenie „jesteś tym, co jesz” sprawdza się także w odniesieniu do kondycji włosów. Ich stan zależy w dużej mierze od sposobu odżywiania. Jeśli codzienna dieta jest urozmaicona i przygotowywana w oparciu o zasady racjonalnego żywienia, wówczas problemy z włosami należą do rzadkości. Jeśli natomiast w codziennym menu brakuje ważnych składników odżywczych, kosmyki są pozbawione blasku, łamią się i kruszą, a w konsekwencji wypadają.

Jakich witamin potrzebują włosy?

Niedostateczna podaż witamin może skutkować szybkim pogorszeniem kondycji włosów. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę, aby w codziennej diecie nie zabrakło kilku kluczowych witamin.

  • Witamina B5 (kwas pantotenowy)

Wpływa na metabolizm energetyczny mieszków włosowych, poprawiając wygląd włosów. Wzmacnia łodygę. Poprzez stymulowanie podziałów komórkowych, reguluje wzrost nowych kosmyków.

Dzienne zapotrzebowanie osób dorosłych na kwas pantotenowy wynosi 7 mg.

  • Biotyna

Podobnie jak kwas pantotenowy, przyczynia się do utrzymania metabolizmu komórkowego. Przyspiesza tempo wzrostu włosa oraz zmniejsza wypadanie kosmyków.

Dzienne zapotrzebowanie osób dorosłych na biotynę wynosi 30-100 mg. Nie ma potrzeby dostarczać zbyt dużych dawek tej witaminy – nadmiar jest wydalany wraz z moczem.

  • Niacyna

Wspiera prawidłowe funkcjonowanie skóry głowy, zapewniając lepsze odżywienie cebulek włosowych. Ułatwia transport składników odżywczych, przyczyniając się do wzmocnienia kosmyków.

Zaleca się, aby dziennie dostarczać 14-16 mg niacyny.

  • Witamina C

Poprzez stymulowanie produkcji białek keratynowych, wzmacnia włosy. Poprawia mikrokrążenie, ułatwiając transport składników odżywczych do cebulek.

Dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na witaminę C wynosi średnio 2 mg na kg masy ciała.

  • Witamina A

Uczestniczy w syntezie nowych komórek włosów. Reguluje tempo wzrostu włosa. Chroni kosmyki przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych.

Osoby dorosłe powinny dostarczać ok. 800 µg witaminy A.

  • Kwas foliowy i witamina B12

To witaminy na wypadanie włosów, które uczestniczą w podziałach komórkowych. W efekcie stymulują porost nowych kosmyków.

Dorosły człowiek powinien dziennie przyjmować 400 µg folianów. Zapotrzebowanie na witaminę B12 wynosi 2 µg.

Witaminy na wypadanie włosów – naturalne czy w tabletkach?

Dobrze przyswajalnym źródłem witamin są produkty spożywcze. Dlatego to odpowiednia dieta powinna stanowić podstawę walki z nadmiernym wypadaniem włosów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że nie zawsze wraz z pożywieniem uda się zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu na konkretne składniki odżywcze. Z tego powodu warto wspomóc się suplementacją tabletek na wypadanie włosów.

Przyjmowanie preparatów dedykowanych kosmykom osłabionym i z tendencją do wypadania pozwala dostarczyć organizmowi kompleks niezbędnych witamin. Uzupełniając codzienną dietę np. tabletkami Vitapil®, włosy otrzymują potężny zastrzyk odżywczy. Preparat bazuje na sprawdzonej formule, która dostarcza m.in. krzem pozyskiwany z młodych pędów bambusa, biotynę, niacynę, kwas pantotenowy oraz wiele minerałów poprawiających kondycję włosów.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.