Witamina PP – właściwości, źródła, suplementacja

Witaminy i minerały są niezbędne do prawidłowej pracy naszego organizmu, a ich odpowiedni poziom w naszym organizmie gwarantuje nam świetne samopoczucie na co dzień. Zdarza się, że niedobory witamin i minerałów skutkują poważnymi powikłaniami zdrowotnymi i prowadzą do wielu chorób, które są często niebezpieczne dla naszego życia. W dobie coraz większego wyboru możliwości przyjmowania witamin, często decydujemy się na zwyczajną suplementacją witamin z pomocą suplementów diety. Witaminą, o której nie słyszy się zbyt często, a mającą ogromny wpływ na nasze zdrowie jest witamina PP. Jakie właściwości wykazuje i kto szczególnie powinien ją suplementować?

Czym jest witamina PP?

 

Witamina PP, zwana potocznie witaminą B3 jest ścisłym połączeniem związków do których zaliczymy kwas nikotynowy oraz jego pochodną. Witamina ta klasyfikuje się w pierwszej dziesiątce najodporniejszych na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne witamin, a w szczególności odporna jest na wysokie i niskie temperatury i nasłonecznienie. Faktem jest, że witamina PP jest jedną z mniej znanych witamin i nie każdy z nas zdaje sobie sprawe z tego jak ważna jest jej regularna suplementacja i jakie korzyści daje dla naszego zdrowia.

Właściwości witaminy PP:

 

Witamina PP wykazuje wiele pro-zdrowotnych własciwości, które pozwolą nam na zachowanie prawidłowego samopoczucia oraz wpłyną na znaczne polepszenie naszego stanu zdrowia:

1) Idealne napięcie skóry – regularna suplemenracja witaminy PP pozwoli nam na zachowanie zdrowej, pięknej skóry oraz opóźni procesy powstawania pierwszych zmarszczek. Wpłynie również na lepsze napięcie skóry, co jest szczególnie ważne w okresie letnim, kiedy to chcemy zaprezentować nasze wolne od niedoskonałości ciało na plaży.

2) Zwalczanie zbyt wysokiego poziomu cholesteroluwitamina PP wpływa pozytywnie również na obniżenie cholesterolu. Jak wiemy – istnieją dwa rodzaje cholesterolu (dobry i zły) i regularna suplementacja tej witaminy przyczynia się do zwalczania tylko i wyłącznie złego cholesterolu z naszego organizmu. Zły cholesterol jest bardzo szkodliwy dla naszego organizmu i prowadzić może do wielu zmian na tle miazdżycowym.

3) Utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy w organizmie – suplementacja witaminy PP przyczynia się również do eliminacji zbyt wysokich ilości cukru z naszego organizmu, pomagając przywracać prawidłowe stężenie cukru w krwi. Jest to pomocne szczególnie u osób, które uwielbiają wszelakiego rodzaju słodycze.

4) Odpowiedni poziom estrogenów – witamina PP przyczynia się również do regulacji jeśli chodzi o gospodarkę hormonalną u Pań. Regularna suplementacja pomoże nam, kobietom zachować prawidłowy poziom estrogenów, dzięki czemu możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych zmian skórnych będących następstwem bardzo częstej u kobiet “nadwyżki” hormonów.

Skutki niedoboru witaminy PP:

 

Witamina PP pełni bardzo ważne funkcje w naszym organizmie, a jej niedobory, szczególnie te naprawde znaczące mogą prowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości, mylonych często z innymi jednostkami chorobowymi. Objawy niedoboru witaminy PP nie są jednoznaczne i ciężko bez dogłębnej analizy i badań nie możemy jednoznacznie stwierdzić zbyt niskiego stężenia witaminy w organizmie.

Podstawowymi objawami, które dają o sobie znać przy nieodpowiednim stężeniu witaminy PP w organizmie są częste i nasilające się bóle głowy, ogólne osłabienie, apatia, czy drażliwość. Należy zwrócić również uwagę na częste napady gniewu i agresji, które często nie mają swojego podłoża. Na nieprawidłowy poziom witaminy PP wskazywać może również rozdrażnienie i wewnętrzny niepokój, który towarzyszy nam na co dzień.

Jakie są naturalne źródła witaminy PP?

  • mięso, a w szczególności wołowina i wątróbka wieprzowa
  • ryby, a w szczególności łosoś norweski i tuńczyk
  • bakalie (suszone owoce i orzechy)
  • owoce, a w szczególności jabłka i mandarynki
  • warzywa, a w szczególności ziemniak i pietruszka

Witamina PP 60 kapsułek
Kliknij i sprawdź ceny! 

Suplementacja witaminy PP:

Mimo, że witamina ta obecna jest w wielu produktach spożywczych nie zawsze mamy czas tudzież ochote by po nie sięgnąć. Alternatywą dla tych z nas, którzy nie przepadają za spożywaniem wyżej wynienionych produktów jest suplementacja witaminy PP zawartej w tabletkach, którą nabyć możemy w każdej aptece. Tabletki takie są wydatkiem rzędu kilku złotych, a ich regularne zażywanie wpłynie na zdecydowaną poprawę naszego samopoczucia.

Należy jednak pamiętać, że co za dużo to nie zdrowo i nie przesadzić ze zbyt częstym przyjmowaniem witaminy PP. Zbyt wysoka podaż witaminy PP nie wpływa pozytywnie na nasz organizm i w skutkach może prowadzić do biegunek, wymiotów, czy wzdęć. Powinniśmy być świadomi tego, że witamina ta jak każde inne tabletki może wywoływać skutki uboczne i zażywać ją z głową.

 

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.