Tajemnicza witamina K2 – właściwości lecznicze, źródła

Witamina K2 wpływa na prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Pozwala ona na zachowanie zdrowych i mocnych kości. Można ją znaleźć w wielu produktach spożywczych.  /warto wiedzieć, co należy jeść aby utrzymać odpowiednią ilość witaminy K2.  Czasami nie wystarczy odpowiednia dieta, aby zaspokoić zapotrzebowanie na witaminę K2. Sprawdź czy twoja dieta jest odpowiednia bogata w witaminę czy potrzebujesz dodatkowej suplementacji.

Witamina k2 – źródła

Witamina K należy do grupy związków – K1 (fitochinon), K2 (menachinon) oraz K3 (menadion). Witaminy K1 i K2 należą do naturalnych związków. Pierwszą możemy znaleźć w produktach pochodzenia roślinnego, głównie w zielonych warzywach oraz liściach, a także w olejach roślinnych.. Największe ilości witaminy K2 znajdziemy w:

  • Mięsie,
  • Produktach pochodzenia zwierzęcego takich jak: jaja i produkty mleczne,
  • Natto – japońska potrawa ze sfermentowanej soi.
  • Serach takie jak Gouda czy Brie,
  • Wątróbce gęsiej,
  • Maśle,
  • Ciemnym mięsie drobiowym.

Niewielkie ilości witaminy są produkowany także w jelicie.

Aby uzupełnić dzienne zapotrzebowanie na witaminę K2, należy dostarczyć jej 15 gram do organizmu.  Produkt zawierający witaminę ma jednak charakterystycznych zapach, smak i wygląd, który może uniemożliwić nam jego spożycie, dlatego poleca się spożywanie wyżej wymienionych produktów spożywczych. Dodatkowa suplementacja nie jest z pewnością potrzebna osobom, które prowadzą zdrowy tryb życia i mają odpowiednio zbilansowaną dietę.  Suplementy z witaminą K2 mogą natomiast przyjmować osoby cierpiące na osteoporozę, szczególnie kobiety po okresie menopauzy.

Witamina K2 – działanie

Witamina K2 charakteryzuje się właściwościami, które umożliwiają właściwe krzepnięcie krwi. Wyniki najnowszych badań dowodzą również, że wpływa ona na wiele innych istotnych do prawidłowego  funkcjonowanie organizmu funkcji. W związku z tym warto wiedzieć, jakie produkty spożywać, by dostarczać odpowiednie dawki witaminy K2 do organizmu.


Witamina K2
Kliknij i sprawdź ceny!

Czy wiesz że…?

Przeprowadzono badania, które dowiodły, że jeżeli spożywamy lekko podwyższoną dawkę witaminy K2, możemy zapobiec powstaniu raka prostaty nawet o 35 procent. Dodatkowo naukowcy potwierdzają, że witamina K2 hamuje rozrost komórek nowotworowych.

Ponadto witamina K2 ma działanie, które bardzo dobrze wpływa na zdrowie kości, układu krążenia, skóry i mózgu.

W wielu przypadkach ludzie nie zdają sobie sprawy jak ważne jest dostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości witaminy, gdyż nie zdajemy sobie sprawy z jej właściwości.  Witaminy z grupy K nie są często uważane za niezbędne zarówno przez społeczeństwo jak i naukowców, którzy często źle je oceniają.

Kolejne badania dowodzą, że witamina K2 wpływa na utrzymanie serca w odpowiedniej kondycji, a także  korzystnie oddziałuje na zdrowie skóry, wspomaga utrzymanie tworzenie mocnych kości, wzmaga prawidłowe funkcjonowanie mózgu, wspomaga wzrost i rozwój tkanek, a także zapobiega powstawaniu nowotworów.

Holendrzy przeprowadzili badania, które udowodniły korzystny wpływ witaminy K2 na choroby związane z układem krążenia.  Naukowcy stwierdzili, jaki jest wpływ witaminy K2 na zwapnienie tętnic, które z kolei wiąże się z wieloma chorobami serca. Osoby, które zażywały witaminę K2 były o około 50% mniej narażone na zwapnienie naczyń krwionośnych oraz o mniej więcej 40% mniej narażone na choroby serca, które mogą doprowadzić nawet do śmierci

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.