Witamina D – jej źródła i działanie

Okres jesienno – zimowy charakteryzuje się krótkimi dniami i pochmurną pogodą. Sprawia to, że słonecznych dni jest zdecydowanie mniej w porównaniu do reszty roku. Jak wiadomo słońce jest jednym z naturalnych sposobów na tworzenie się witaminy D. Składnik ten jest nam potrzebny, gdyż pełni bardzo wiele ważnych funkcji w organizmie. Pamiętajmy jednak, że powinna być dostarczana do organizmu w optymalnej ilości. Zarówno nadmiar, jak i niedobór witaminy D w organizmie może zaszkodzić. Do przedawkowania witaminy D zwykle dochodzi w wyniku przyjęcia w nadmiarze (dawki cztery razy większej niż zalecana) preparatów witaminowo-mineralnych. Z kolei niedobór zwykle jest powodowany niewystarczającą ekspozycją na słońcu. Do powstania właściwej ilości witaminy D, wystarczy 20-minutowy spacer w słońcu. Wiosną i latem zwykle używa się kremów z wysokim filtrem, chroniąc się przed poparzeniami. Z kolei jesienią i zimą z oczywistych powodów proces produkcji witaminy D w skórze jest niewystarczający, stąd jej niedobory.

Źródła witaminy D

Nawet przy aktywnym trybie życia i odpowiedniej diecie nie ustrzeżemy się przed chorobami, jeżeli będziemy unikali słońca. Wiadomo również, że nie należy z nim przesadzać. Nasza skóra potrzebuje odrobiny promieni, dlatego nie możemy zbyt obficie smarować się kremami z filtrem, jeszcze przed wyjściem z domu. Za normę dla witaminy D we krwi w Polsce uważa się poziom 30-80 ng/ml. Jeśli jednak Twój poziom witaminy D w ustroju jest mniejszy niż 15 ng/ml, to grozi to nie tylko próchnicą, depresją, chorobami układu kostnego, mięśniowego, stawowego, ale i nowotworami: skóry, trzustki, układu limfatycznego, krwionośnego, pokarmowego, oddechowego, rozrodczego. Wyróżniamy dwa rodzaje witaminy D z uwagi na jej pochodzenie: ergokalcyferol to witamina D2 syntetyzowana pod wpływem światła słonecznego przez organizmy roślinne (głównie grzyby, mchy, porosty, algi i drożdże), zaś cholekalcyferol to witamina D3, którą syntetyzują pod wpływem słońca człowiek i zwierzęta. Z uwagi na to, że D3 jest dla nas naszą fizjologiczną formą witaminy D, to jej metabolizm jest szybszy niż witaminy D2. Stąd też szybciej i skuteczniej uzupełnimy nasze ewentualne niedobory, gdy będziemy stosować witaminę D3. Witamina D przyjmowana na początku jesieni i w środku zimy sprawdza się, jako witaminowa szczepionka na grypę. Występują następujące źródła witaminy D:

 • promieniowanie słoneczne;

 • jedzenie,w którym znajdziemy D2 i D3, są to głównie tłuste ryby i to co ryby jedzą, aby wytworzyć witaminę D3 w swoich organizmach czyli, algi. Ponadto nabiał, jaja od zwierząt hodowanych w naturalnych warunkach oraz grzyby, które promieniowaniu UVB były poddane w czasie wzrostu albo tuż po zebraniu;

 • suplementy(tran, kapsułki i kropelki z witaminą D).
  i-bioaron-witamina-d-90-kapsulek-twist-off

Bioaron Witamina D

Kliknij i znajdź najniższe ceny. 

Czym objawia się nadmiar witaminy D?

Przedawkowanie witaminy D doprowadza do gromadzenia się wapnia w tkankach serca, tętnic i nerek. W wyniku tego dochodzi do zaburzenia pracy serca i ośrodkowego układu nerwowego. Dodatkowo zwiększa to zapadalność na kamicę pęcherzyka żółciowego oraz nerek. Przedawkowanie witaminy D jest również niebezpieczne dla płodu, gdyż może powodować jego deformacje, a także choroby kości u noworodka. Nadmiar witaminy D powoduje:

 • zwiększone uczucie pragnienia,

 • osłabienie,

 • wymioty,

 • świąd skóry,

Czym objawia się niedobór witaminy D?

Niedostateczna ilość tej witaminy przyczynia się do rozwoju krzywicy u małych dzieci. Natomiast u osób dorosłych do osteoporozy i krzywicy. Ponadto słabnie siła mięśni. Pojawiają się problemy z chodzeniem, a prawie zawsze występują bolesne kurcze. Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko rozwoju otyłości, chorób układu krążenia (szczególnie nadciśnienia tętniczego), cukrzycy, chorób zapalnych, autoimmunologicznych w postaci stwardnienia rozsianego, reumatoidalnego zapalenia stawów, toczenia) oraz nowotworów (piersi, prostaty, jelita grubego). Niedobór witaminy D może także przyśpieszyć proces starzenia. Brak witaminy D w czasie życia płodowego może doprowadzić do zaburzenia rozwoju mózgu dziecka i być przyczyną trwałego uszkodzenia funkcji mózgowych, przez co zwiększa ryzyko wystąpienia schizofrenii czy autyzmu. Objawy niedoboru witaminy D to:

 • bóle kostno – mięśniowe,

 • choroby przyzębia,

 • utrata apetytu,

 • biegunka,

 • bezsenność,

 • zaburzenia widzenia,

 • niesmak i pieczenie w jamie ustnej i gardle.

Rola witaminy D

Najważniejszą funkcją witaminy D w organizmie człowieka jest regulacja gospodarki wapniowo-fosforanowej oraz uczestnictwo w mineralizacji kości. Zwiększa wchłanianie tych pierwiastków z przewodu pokarmowego oraz wyrównuje ewentualny nieprawidłowy stosunek wapnia do fosforu.  Ma korzystny wpływ na układy nerwowy i mięśniowy. Regeneruje neurony, zwiększa masę mięśniową i siłę mięśni. Niedobór witaminy D prowadzi do mialgii i miopatii. Istnieje związek między stężeniem witaminy D w osoczu, a zaburzeniami snu. Ma działanie immunomodulujące i pośrednio przeciwbakteryjne. Witamina D aktywuje geny kodujące peptydy przeciwbakteryje. Badania na dużą skalę pokazały, że suplementacja witaminy D w dzieciństwie zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.