Wazektomia: wskazania, przeciwwskazania, zabieg, powikłania

Wazektomia to coraz częściej wykonywany zabieg u mężczyzn, który określany jest mianem męskiej antykoncepcji, ponieważ po podwiązaniu nasieniowodów zajście w ciążę przez kobietę nie jest już możliwe. Wspomniany zabieg charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością, jednak najważniejsze jest to, iż jest ona całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Co jednak należy widzieć o wazektomii przed podjęciem decyzji o poddaniu się zabiegowi?

Czym jest wazektomia?

Wazektomia to dosyć prosty zabieg wykonywany wyłącznie u mężczyzn, który polega na przecięciu oraz podwiązaniu nasieniowodów. Czas trwania zabiegu jest dosyć krótki, ponieważ wynosi zazwyczaj około 30-40 minut i w każdym przypadku konieczne jest zastosowanie znieczulenia miejscowego. Wielu mężczyznom, którzy chcieliby poddać się zabiegowi, wydaje się, iż po wazektomii ich sprawność seksualna będzie w jakiś sposób ograniczona, jednak nic bardziej mylnego. Mężczyźni po zabiegu mogą normalnie współżyć z kobietą, jednak nie ma takiej możliwości, aby doszło do zapłodnienia, ponieważ zabieg sprawia, iż sperma zostaje pozbawiona całkowicie plemników. Wazektomia stanowi świetną alternatywę dla antykoncepcji hormonalnej stosowanej przez kobiety, ponieważ jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia, nie wywołuje skutków ubocznych, a także gwarantuje niemal 100% skuteczności podczas stosunku.

Dla kogo przeznaczona jest wazektomia?

Wazektomia to zabieg, któremu może poddać się każdy mężczyzna, jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji należy wszystko bardzo dokładnie przemyśleć. Decyzja nie może zostać podjęta w chwilowym przypływie emocji (np. w przypadku poważnej choroby, czy też pojawienia się problemów finansowych), ponieważ później będzie można tego żałować, a powrót do stanu pierwotnego nie jest już niestety tak prosty, jakby się to mogło wydawać.

Główne przeciwwskazania do wazektomii

Wazektomia to zabieg, który nie jest polecany bezdzietnym oraz młodym mężczyznom, ponieważ bardzo trudno go odwrócić a chęć posiadania dziecka może pojawić się w nieco starszym wieku. Jeśli chodzi natomiast o inne przeciwwskazania do zabiegu, to pojawiają się one stosunkowo rzadko, jednak można wśród nich wymienić zakażenia narządów płciowych, nieleczoną hemofilię, dosyć dużego wodniaka jąder, czy też rozległą przepuklinę pachwinową.

Czy wazektomia jest tym samym co kastracja?

Wielu mężczyznom wydaje się, iż wazektomia i kastracja to tożsame pojęcia, jednak nic bardziej mylnego. Wazektomia to forma antykoncepcji, która przeznaczona jest dla panów i polega na podwiązaniu nasieniowodów, natomiast istotą kastracji jest całkowite usunięcie jąder, jednak tylko i wyłącznie ze względów medycznych. Kolejną bardzo ważną różnicą jest to, iż wazektomia w odróżnieniu od kastracji nie doprowadza do spadku libido, dlatego też chęć współżycia z drugą osobą pozostaje na tym samym poziomie.

Jak wygląda zabieg wazektomii?

Zabieg wazektomii odbywa się zwykle w ciągu kilkudziesięciu minut i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym (bez konieczności pobytu w szpitalu). Przed przystąpieniem do zabiegu konieczne jest dokładne umycie oraz wygolenie zarówno moszny, jak i jej okolic. Po podaniu znieczulenia przy pomocy skalpela chirurg wykonuje niewielkie nacięcie na skórze moszny, przecinając następnie nasieniowód i zamykając go z obydwóch stron, przy czym odcinek znajdujący się pomiędzy zamknięciami zostaje całkowicie usunięty. W kolejnym etapie konieczne jest zamknięcie wolnych końców nasieniowodu, co może odbywać się poprzez zastosowanie kilku różnych metod. W celu uniknięcia ryzyka martwicy przeciętych końców, a także uszkodzenia tkanek lekarze dosyć często stosują specjalne klipsy, które z zabiegu na zabieg zyskują na popularności. Po zamknięciu nasieniowodów lekarz umieszcza je z powrotem w mosznie a po upływie około 1,5-2 godzin pacjent może opuścić szpital, pamiętając jednak o tym, aby nie wsiadać za kierownicę samochodu, z uwagi na zastosowane wcześniej znieczulenie.

Wazektomia bez skalpela

Wazektomia to zabieg, który najczęściej przeprowadzany jest przy użyciu skalpela, jednak coraz większa liczba lekarzy decyduje się na przeprowadzanie zabiegu bez konieczności jego użycia. W takim przypadku skóra nie zostaje przecięta, a raczej rozwarstwia się ją dosyć ostrym narzędziem, co również skutkuje odsłonięciem nasieniowodów i umożliwia ich podwiązanie. Metoda bez skalpela jest równie skuteczna, jak tradycyjna wazektomia a sam zabieg trwa około 10 minut i również przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

Powikłania, które mogą pojawić się po zabiegu wazektomii

Zabieg wazektomii jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia, jednak każdy mężczyzna, który decyduje się na jego przeprowadzenie, musi liczyć się z możliwością pojawienia się ewentualnych powikłań. Wśród powikłań, które mogą pojawić się tuż po zabiegu, można wymienić w szczególności obrzęk, stan zapalny pojawiający się w miejscu poddawanym zabiegowi, siniaki w okolicach moszny, a także krew, która może pojawić się w nasieniu. Oprócz tego można spodziewać się pojawienia się w spermie plemników, jednak wraz z biegiem czasu objawy te powinny ustąpić i nie należy się nimi w ogóle przejmować.

Czy można odwrócić efekt wazektomii

Decyzję o przeprowadzeniu wazektomii należy bardzo dokładnie sobie przemyśleć, jednak warto wiedzieć o tym, iż zabieg jest możliwy do odwrócenia i nosi nazwę tzw. rewazektomii. Zabieg ten ma na celu ponowne połączenie ze sobą nasieniowodów, które zostały wcześniej rozłączone, dzięki czemu mężczyzna odzyskuje swoją płodność. Niestety rewazektomia to dosyć skomplikowany zabieg, który nie w każdym przypadku kończy się powodzeniem, jednak najgorsze jest to, iż w celu jego przeprowadzenia konieczne jest wyłożenie dosyć wysokiej sumy środków pieniężnych, co w większości przypadków staje się nieopłacalne. Z tego też względu na zabieg najlepiej zdecydować się wtedy, gdy ma się pewność, iż w przyszłości nie będzie chciało się mieć większej ilości dzieci.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.