Wartości odżywcze melona. Melon w kosmetykach.

Jakie są wartości odżywcze melona? To kluczowe pytanie zadawane sobie  przy dziale z owocami i warzywami w sklepie spożywczym. Ze względu na jego nie sezonowość w polskiej sprzedaży warto czasem zatrzymać się przy melonach i wybrać dojrzały owoc, kupić go, a w domu spróbować przygotować z niego coś niecodziennego, smacznego i odmiennego w smaku od polskich, ogólnodostępnych owoców. Egzotyka melona kusi do jedzenia go również w nieprzetworzonej formie.

Skąd wywodzi się melon?

Nazwa melona wywodzi się z języka greckiego i oznacza „miękkie jabłko” ( z gr. „melopepon” ). Nie jest do końca znane pochodzenie melona, ale pierwsze informacje na temat jego hodowli i spożywania sięgają od 2000 tysięcy lat p.n.e. Wzmianka mówi o średniowiecznych misjonarzach, którzy zaczęli uprawiać go we Włoszech skąd wieści o melonie dotarły do Polski ok XVII wieku.  Obecnie uprawia się go w dzikich obszarach Afryki i Azji. Również w ciepłych krajach Europy uprawia się go w łatwy sposób. W Polsce melona uprawia się podobnie do ogórka, ale głównie w warunkach szklarniowych. Przy odpowiedniej opiece mamy szansę na wyhodowanie melona o szczególnych walorach smakowych, gdyż w efekcie dojrzewania do końca jako roślina w ogrodzie uzyska on lepsze wartości niż owoc zerwany jako niedojrzały i dojrzewający podczas transportu  z ciepłych krajów.

Jak wygląda melon?

Melon w zasadzie nie przypomina wyglądem jabłka – jeśli już, to tylko kształtem, ale na pewno nie gabarytami. W botanice zalicza się go do roślin dyniowatych podobnie jak jego krewni: arbuz, cukinia i oczywiście dynia. Zaskoczeniem dla wielu osób jest to, że melon jest odmianą ogórka. 90 % jego masy ogólnej stanowi woda. Ciężko jednoznacznie zdefiniować wygląd melona. Zależy to od jego rodzaju. Melon może mieć kształt albo sferyczny albo lekko wydłużony. Tak samo z kolorem skórki: może przybierać różne odcienie a dodatkowo spotyka się różne faktury skórki. Ich smak jest typowo „owocowy” czyli słodki, a zapach świeży, dający uczucie orzeźwienia. Dlatego też melon jest składnikiem wielu zapachowych kosmetyków do pielęgnacji ciała.

Melon w kosmetykach

Melon, jak wcześniej wspomniano, stosowany jest w składzie kosmetyków. Ukierunkowuje się jego działanie w recepturach na kremy nawilżające. Zawarte węglowodany są higroskopijne i adsorbują wodę, zapobiegające jej utracie z organizmu poprzez tworzenie wiązań wodorowych. Witaminy A i C przywracają równowagę gospodarce wodnej skóry. Redukują intensywność starzenia  a także zmiękczają skórę i dodają jej jędrności. Melon wykorzystuje się w kosmetykach takich jak:

i-ava-frutti-relax-scrub-do-ciala-melon-arbuz-witamina-c-250g

Melon w kosmetykach
Kliknij i sprawdź ceny!

Wartości odżywcze melona

Oprócz dobroczynnego działania na skórę melon to przede wszystkim rodzaj pokarmu, który doskonale działa na kondycję ciała od wewnątrz. Melon to owoc składający się w większości z wody, zatem jest to owoc niskokaloryczny. Jego jedzenie może też gasić pragnienie. Zależnie od koloru miąższu ocenia się różne zawartości poszczególnych składników. Wszystkie posiadają bogactwo witamin A i C, a egzemplarze o mocno żółtym kolorze miąższu dodatkowo charakteryzują się dużą zawartością beta-karotenu. Ponadto zawiera: kwas foliowy, żelazo i potas. W 100 gramach owocu znajduje się średnio: 36 kcal, 0,5 g białka, 9 g węglowodanów i 0,1 g tłuszczu. Dobroczynne działanie melona można streścić w kilku istotnych zdaniach:

  • Karotenoidy wpływają zbawiennie na proces widzenia oraz hamują procesy starzenia komórek. Ponadto wykazują działanie przeciwnowotworowe.
  • Melon często stosuje się w dietach oczyszczających, ponieważ na skutek wysokiej zawartości wody działa moczopędnie, zatem wskazany jest w odchudzaniu i zapaleniach dróg moczowych.
  • Ponadto zaleca się jedzenie go w bólach reumatycznych.
  • W Chinach stosuje się melona na zapalenie wątroby.
  • Na Filipinach melonem wspomaga się leczenie raka.
  • Melon zawiera substancje, które działają przeciwzakrzepowo, zatem jest dobrym pomysłem przy diecie chroniącej przed zawałem i udarami mózgu. (Podobnie jak imbir, cebula czy czosnek)
  • Melona słodkiego w ograniczonych ilościach powinny spożywać osoby chore na cukrzycę, ze względu na znaczną zawartość węglowodanów.
  • Gorzkie odmiany melona pomagają w dolegliwościach związanych z cukrzycą typu II.

Rodzaje melonów

Najpopularniejszym melonem spożywanym w Polsce jest melon miodowy. Jednak spotyka się też inne odmiany melona takie jak: galia, valenzia, espagna, casab czy kantalupa. Ten ostatni wykazuje najlepsze walory smakowe i jest najsłodszy. Melon miodowy  jest podłużny, ma żółtą skórkę i jasno pomarańczowy miąższ. Galia  bardziej przypomina okrąg, a skórkę ma nieco ciemniejszą i z wyraźną siatkową teksturą a jego miąższ przyjmuje białą barwę. Ciekawą odmianą jest Emir F1, który  wyjątkowo cierpliwie znosi choroby oraz niskie temperatury, a więc charakteryzuje się niezaburzoną płodnością nawet podczas chłodniejszych sezonów. Przy tym zachowuje swój słodki smak i rześki zapach. Jeszcze większe szanse powodzenia ma uprawa  odmiany Oliwin, gdyż jest to odmiana wczesna i bez względu na temperaturę zawsze udaje się zebrać jej obfite plony. Warto zaznaczyć, ze można uprawiać ją zarówno pod folią jak i nieosłonioną.

Jak wybrać melona?

Należy wybierać dojrzałe owoce. Charakteryzują się one między innymi tym, że mają intensywny aromat. Po tym możemy poznać najsłodszy egzemplarz.  Łatwo o pomyłkę w wyborze, jeśli nie wyczujemy lekkiej nuty przypominającej woń pleśni lub nie zauważymy nadgniłych kawałków. Unikajmy też uszkodzonych, poobijanych owoców, gdyż wówczas istnieje większe ryzyko szybkiego zepsucia się. Warto wiedzieć, że dojrzały, zdatny do spożycia owoc jest wyczuwalnie cięższy niż jego niedojrzały odpowiednich o tej samej wielkości. Ponadto zanim włożymy go do wózka na zakupy należy wykonać badanie twardości melona. Polega ona na wciśnięciu końcówki melona do jego wnętrza. Niedojrzały owoc będzie twardy, a dojrzały da się wcisnąć, ale będąc jednocześnie jędrny – samoistnie wyciśnie się  z powrotem. Z kolei zbyt dojrzałe melony charakteryzują się ciemną, miękką obwódką o średnicy ok 2-4 cm wokół końcówki. Jeśli chcemy dłużej jeść arbuza przechowujmy go w lodówce, gdyż tam wolniej dojrzewa. Zaleca się to szczególnie latem, gdyż zimny melon doskonale orzeźwia podczas upałów. W temperaturze pokojowej melon dojrzewa  w około 5 dni.

Jak jeść melona?

Jak w większości owoców również jeśli mowa o melonie jego jadalną część stanowi soczysty miąższ. Oczywiście spożywamy go bez skórki i pestek. Najbardziej popularnym sposobem jedzenia owocu jest spożywanie go na surowo, w nieprzetworzonej postaci. Melony to owoce bardzo trwałe, więc jeśli szczelnie zawiniemy go w folię spożywczą, nie ma wówczas problemu z przechowywaniem go przez dłuższy czas – nawet do kilku tygodni. Z drugiej strony jeśli jesteśmy fanami melona i chcemy spróbować czegoś nowego z jego udziałem warto pamiętać, że nadaje on się do przygotowania sorbetów, lodów, musów czy sałatek owocowych. Jego delikatna, rozpływająca się na języku struktura idealnie sprawdzi się też podczas blendowania melona jako bazy do koktajli. To dobry pomysł na zastąpienie nim banana, gdyż nada podobna konsystencję, a przy tym obniży zawartość słodu w napoju.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.