Własności i wartości odżywcze arbuza. Arbuz w kosmetykach.

Arbuz to doskonale znany owoc. Wartości odżywcze arbuza są w stanie prześcignąć swoim bogactwem nie jeden owoc, który zwyczajowo jada się na co dzień nie bacząc na możliwości jakie dają egzotyczne owoce. Podobnie do melonów i dyń pochodzi z rodziny dyniowatych. Kojarzymy arbuzy z powodu często niebotycznie imponujących wymiarów oraz specyficznego zabarwienia skórki. Arbuz ma bowiem kształt sferyczny, a skórka przyjmuje kolor ciemnozielony z nierzadko zygzakowatymi jasnozielonymi prążkami. Miąższ ma kontrastowy czerwony kolor, a czasem , zależnie od odmiany kolor miąższu może być inny, np. żółty. Jak każda dynia również arbuz posiada w środku pestki, które są czarne i płaskie. Arbuz posiada duże znaczenie nie tylko jeśli chodzi o działanie prozdrowotne ale też wyświadcza dużą przysługę urodzie. Kosmetyki z zawartością arbuza głównie służą skórze, ale też należą do jednych z częściej kupowanych ze względu na orzeźwiający zapach.

Wartości odżywcze arbuza

Arbuz jest owocem niskokalorycznym, gdyż posiada ponad 90% wody. W swoim składzie posiada ( na 100 gram produktu):

 • 0,61 gram białka,
 • 7,55 gram węglowodanów,
 • 0,15 gram tłuszczu,
 • 0,4 grama błonnika,
 • 30 kilokalorii.

A ponadto:

 • Likopen

Jest zawarty w miąższu i wpływa na czerwono – różowe zabarwienie arbuza. Ponadto, reprezentując karotenoidy, likopen działa przeciw reakcjom utleniającym cholesterol i hamuje rozprzestrzenianie się wolnych rodników w naczyniach krwionośnych poprzez uszkadzanie ich struktury. Obniża ciśnienie tętnicze oraz żylne krwi. Likopenowi zawdzięcza się działanie moczopędne, zatem zalecany jest przy zapaleniach układu moczowego jako środek oczyszczający a także zapobiega nowotworowi prostaty.

 • Cytrulinę

To aminokwas z grupy alfa. Jest pochodna ornityny. Dostając się do organizmu podnosi poziom tlenku azotu. A jego obecność wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, zatem zapobiega zakrzepicy. To wskazówka dla osób borykających się z nadciśnieniem i dla każdego, kto dba o profilaktykę zawałów serca i wylewów. Warto widzieć, że cytrulina  uczestniczy w leczeniu z zakwasów oraz wracając do jej powiązania z układem krwionośnym – polepsza potencję działając na wzór syntetycznego środka stymulującego erekcję – viagry.

 • Przeciwutleniacze

Likopen jest głównym przeciwutleniaczem, jednak nie jedynym. Ich wspólne działanie prowadzi do hamowania procesów starzenia i apoptozy ( naturalna, zaprogramowana przez organizm śmierć komórek). Hamują również rozwój komórek nowotworowych. Arbuz w porównaniu do innych dyniowatych nie może poszczycić się bogactwem  minerałów i witamin, chociaż oczywiście ma ich sporą ilość, zwłaszcza biorąc pod uwagę żywność o wątpliwym zdrowotnym wpływie na organizm. Dlatego warto wdrożyć go do swojej diety, zwłaszcza  w okresie letnim – gdy smakuje tak słodko a jednocześnie tak doskonale gasi pragnienie.

 • Witamina A i witamina C – kolejno: 569 IU i 8,1 mg

Należą do przeciwutleniaczy, które również regulują ciśnienie tętnicze krwi, a ponadto zwiększają odporność i zapobiegają zmianom w ostrości widzenia i  uszkodzeniom zmysłu wzroku.

 • Potas – 112 mg

Jest pomocny w kontroli ciśnienia poprzez swoją charakterystyczną właściwość wydalania nadmiaru sodu z organizmu, który jest zawarty w soli i podwyższa ciśnienie. Działa hamująco na procesy powstawania miażdżycy naczyń krwionośnych.

 • Magnez – 10 mg

Wspomaga i uzupełnia działanie potasu utrzymując jego właściwy poziom we krwi a jednocześnie chroniąc przed nagłymi wzrostami zawartości sodu.  Poprawia elastyczność ścian żył i tętnic. Magnez uczestniczy w procesach kurczliwości mięśni a także hamuje procesy starzenia komórek mózgu poprzez poprawę zdolności zapamiętywania i koncentracji.

Arbuz w kosmetykach

Podobnie jak krewni z rodziny dyniowatych tak i arbuz swoje własności sprzyjające urodzie zawdzięcza przeciwutleniaczom. Hamują one procesy starzenia i nadają jędrność skórze. Antyoksydanty chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV, łagodzą przebieg stanów zapalnych skóry. Zawartość witamin rozświetla cerę, gdyż ich działanie rozszerza naczynia krwionośne, co wpływa na szybsze procesy regeneracji naskórka i wzmożony transport tlenu i substancji odżywczych. Poza tym świeży, wręcz przywodzący na myśl lato aromat arbuza działa kojąco na zmysły i stanowi o przyjemności korzystania z zapachowych kosmetyków. Możemy cieszyć się wspaniałością arbuza zaopatrując swoją kosmetyczkę m.in. w:

i-apis-natural-cosmetics-arbuzowa-galaretka-peelingujaca-do-ciala-200-ml

Arbuz w kosmetykach
Kliknij i sprawdź ceny!

Arbuz na potencję

Problem impotencji dotyka niejednego Pana, zwłaszcza w podeszłym wieku. Wiąże się to ze spadkiem libido i pewności siebie. Często duma nie pozwala psychice  na przyznanie się do dolegliwości i zupełnie niepotrzebnie, acz skutecznie hamuje przed udaniem się do lekarza lub chociaż do apteki po potrzebny pomocny w dolegliwości specyfik. Jednak zawsze można pomyśleć o tym dużo wcześniej, np. planując swoją dietę. Warto w niej uwzględnić zbawienne działanie arbuza na popęd seksualny. Znów zachodzi konieczność przytoczenia za przykład cytruliny, która w arbuzie występuje w naturalnej postaci. Jej zawartość rozluźnia naczynia krwionośne, ułatwia pompowanie krwi. Mało tego – arbuz poleca się nie tylko w profilaktyce impotencji, ale też jako jej leczenie! Spekuluje się, że zjedzenie 6 plasterków arbuza daje podobny efekt do zażycia 1 tabletki viagry.

Arbuz na zakwasy

Również w tej kwestii cytrulina gra pierwsze skrzypce. Jej zbawienne działanie na układ krwionośny ma wiele pozytywnych skutków w różnorodnych procesach życiowych. Rozszerzenie światła naczyń krwionośnych powoduje większe pompowanie mięśni podczas treningu.

Jeśli chodzi o wpływ cytruliny na zakwasy to jest to ściśle powiązane z cyklem ornitynowym (mocznikowym). Podczas treningu dochodzi do zmęczenia mięśni. W wyniku utleniania mięśni podczas treningu wydzielają się szkodliwe dla organizmu metabolity, np. toksyczny amoniak. Aby nie działał negatywnie w organizmie, musi on być zneutralizowany. Dzieje się to właśnie w cyklu ornitynowym. Razem z cytruliną współdziałają w nim ornityna i arginina. Regularne przyjmowanie zwiększonych dawek cytruliny pozwala na bardziej wyczynowy trening i podnosi wytrzymałość mięśni. Oprócz tego woda w arbuzie posiada minerały w postaci potasu i wapnia, a więc utrzymuje poziom elektrolitów w normie.

Arbuz nie dla diabetyków

Niestety, tak jak wszystko ma swoje wady i zalety, tak samo wdrożenie do diety arbuza ma dwie strony medalu. Niska kaloryczność arbuza nie idzie w parze z wysokim indeksem glikemicznym (IG- 75). Wysoki indeks determinuje szybkie wydzielanie cukru prostego zawartego w arbuzie ( fruktozy) do krwi a więc nagły wzrost cukru we krwi, co nie jest pożądane z uwagi na schorzenie cukrzycowe a także w diecie redukcyjnej. Cukry z owoców są szybko wchłaniane przez organizm i powodują szybką reakcję trzustki w postaci wzmożonego wydzielania dużych ilości insuliny, a powoduje to wzrost apetytu, co nie jest celem osób, które pragną zrzucić trochę masy.

Jak wybrać arbuza?

Wybierając arbuza warto zwrócić uwagę na jego kolor. Bowiem im jaśniejszy miąższ, tym mniejsza zawartość karotenoidów  a co za tym idzie osłabione działanie prozdrowotne. Ciężko też odróżnić arbuza czerwonego od jego żółtej odmiany. Zabawnym sposobem jest stukanie palcami w skórę arbuza. Głuche dudnienie oznacza, ze arbuz jest dojrzały, a  solidne brzmienie świadczy inaczej. Ponadto arbuz z mocno wyróżniającymi się paskami również jest niedojrzały. O stopniu zdatności arbuza do spożycia mówi też kolor na spodzie owocu. Jeśli jest biały, lepiej sięgnąć po taki z  brązowym lub żółtym zabarwieniem. Warto przy wyborze owocu mieć z tyłu głowy, że arbuz w przeciwieństwie do innych owoców nie dojrzewa po zerwaniu, a więc jeśli kupujemy, to zawsze musi on być wystarczająco dojrzały.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.