Kiedy warto zrobić test ciążowy, oraz różne rodzaje testów ciążowych

Testy ciążowe to dla wielu osób bardzo trudny temat. Jedni chcą zajść, chociaż nie mogą, a kolejne negatywne wyniki testów doprowadzają ich do szału. Drudzy zajść nie chcą, i z przerażeniem sprawdzają, czy wynik nie jest przypadkiem pozytywny. W tym artykule wyczerpiemy temat testów ciążowych, ich różnych typów, oraz skuteczności działania.

Czym właściwie jest test ciążowy i jak działa?

Ogólnie rzecz biorąc, testy ciążowe mają wykrywać hormon ciążowy, czyli gonadotropinę kosmówkową hCG. Występuje on w krwi i moczu. Różnorakie testy posiadają różną czułość na obecność hCG, więc ich skuteczność może się znacznie różnić.

HCG jest wydzielany przez organizm kobiety po ośmiu dniach po zapłodnieniu. Za wydzielanie gonadotropiny kosmówkowej odpowiedzialne jest łożysko i zapłodniona komórka jajowa. W momencie, gdy jajko przyczepi się do macicy poziom hCG gwałtownie wzrasta (trwa to do 2 lub 3 miesiąca ciąży).

Na pytanie „kiedy zrobić test ciążowy” ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć. Jako że hCG ma niskie stężenie w pierwszych tygodniach, warto wtedy wybrać test, który posiada jak największą czułość na ten właśnie hormon. Jeśli natomiast w grę wchodzi 2 lub 3 miesiąc, praktycznie każdy test jest w stanie wykryć tenże hormon.

Laboratoryjne testy ciążowe.

Testy laboratoryjne są dokładne, wiarygodne i pewne. Najlepiej zrobić taki test na 10 dni po spodziewanej miesiączce.

Taki test jest dokładniejszy, niż domowy. Nie tylko dowiemy się, czy jesteśmy w ciąży, ale poznamy dokładne stężenie hCG w moczu lub krwi. Dzięki temu jesteśmy w łatwy sposób określić w jakim tygodniu ciąży jesteśmy oraz czy ciąża rozwija się w prawidłowy sposób.

Czułość samego testu jest wyrażana w lU/l (albo mlU/ml). Jeśli stężenie hormonu przekracza 5 mlU/ml to wynik jest pozytywny. Schemat poziomu hCG jest prosty i wygląda następująco (nie każda ciąża wygląda tak samo, więc wynik powinien być zinterpretowany przez lekarza):

 • tydzień po owulacji do 3 tygodnia od zapłodnienia – mniej niż 5 mlU/ml;
 • trzeci tydzień ciąży – 5 -45 mIU/ml;
 • czwarty tydzień ciąży – 40 – 400 mIU/ml;
 • piąty tydzień ciąży – 190 – 7 300 mIU/ml;
 • szósty tydzień ciąży – 1 000 – 56 000 mIU/ml;
 • siódmy/ósmy tydzień ciąży – 7 500 – 230 000 mIU/ml;
 • dziewiąty/dwunasty tydzień ciąży – 25 700 – 280 000 mIU/ml;
 • trzynasty/szesnasty tydzień ciąży – 13 000 – 250 000 mIU/ml;
 • siedemnasty/dwudziesty czwarty tydzień ciąży – 4 000 – 160 000 mIU/ml;
 • dwudziesty piąty/ czterdziesty tydzień ciąży – 3 500 – 117 000 mIU/ml.

Przeprowadzenie takiego badania kosztuje około 40 złotych.


Testy ciążowe z apteki.

Najpopularniejsze są domowe testy ciążowe, czyli te, które możemy dostać w aptece bez recepty. Tak jak pisaliśmy wcześniej, różnią się przede wszystkim skutecznością i wykrywalnością hormonu hCG. Te najmniej czułe wykrywają ten hormon dopiero od 1 000 IU/l. Dokładność takich testów określa się na 95% – dlatego warto pamiętać, że pozytywny wynik, lub negatywny nie oznacza od razu ciąży, bądź jej braku.

Pamiętaj, że jeśli wstydzisz się pójść do apteki po test ciążowy, zawsze możesz zajrzeć tutaj!

Kalendarzyk menstruacyjny jest przydatny, gdy chcemy zrobić test ciążowy, który będzie miał największą skuteczność. Najlepiej jest wykonać taki test w dniu, w którym spodziewamy się miesiączki.

Warto pamiętać, że przed użyciem testu ciążowego, trzeba przeczytać dokładnie ulotkę. Istnieje wiele rodzajów testów ciążowych, oto kilka przykładów:

 • test płytkowy – jeden z najpopularniejszych testów na świecie. To plastikowy prostokąt z dwoma okienkami – mniejsze służy do nakropienia moczem, drugie do odczytania wyniku testu. Jedyne co trzeba zrobić to oddać mocz do czystego i suchego pojemnika, a następnie za pomocą pipetki dołączonej do opakowania położyć kilka kropel w mniejszym okienku. Po 5 minutach w dużym okienku pojawia się wynik – dwie czerwone kreski to wynik pozytywne, a jedna czerwona kreska – negatywny.
 • test paskowy – taki test wykonuje się w próbce moczu. Należy oddać mocz do suchego i czystego pojemnika (można użyć specjalnych pojemników na próbki moczu, które są dostępne w każdej aptece), a następnie zanurzyć w nim pasek. Paseczek należy odłożyć na płaską powierzchnię i po paru minutach można odczytać wynik.
 • test strumieniowy – potocznie nazywany flamastrowym. Składa się z uchwytu, dwóch pól do odczytu oraz końca, który wkładamy podczas dodawania moczu w strumień.
 • test cyfrowy – jest to bardziej zaawansowana wersja powyższych testów. Zamiast pola, na którym pojawiają się kreski, mamy cyfrowy wyświetlacz, który jasno podaje nam wynik „+” lub „-„, albo w anglojęzycznych wersjach „pregnant” albo ” not pregnant”.

Ile kosztuje test ciążowy?

Cena testu ciążowego różni się w zależności od rodzaju i miejsca, w którym kupujemy. Najtańsze testy mogą kosztować nawet 3 zł, chociaż średnio cena powinna wynosić 10 zł.
Jeśli chodzi natomiast o testy cyfrowe, ich cena zaczyna się od 30 złotych.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.