Wady i zalety stosunku przerywanego

Metoda związana z antykoncepcją, znana, jako stosunek przerywany, jest praktyką wycofywania penisa z pochwy podczas stosunku i wydalenia spermy z dala od kobiecych zewnętrznych narządów płciowych. Celem metody jest zapobieganie dopływowi plemnika do pochwy. Jest to jedna z najstarszych i najczęstszych metod antykoncepcji stosowanych w świecie.

Stosowanie metody stosunku przerywanego, jako antykoncepcji wymaga samokontroli. Nawet wtedy metoda ta nie jest szczególnie skuteczną formą kontroli urodzin. Sperma może wejść do pochwy, jeśli wycofanie penisa nie jest prawidłowe, lub jeśli płyn przed wytryskiem zawiera plemniki. Metoda przerywana nie zapewnia ochrony przed zakażeniami przenoszonymi drogą płciową.

Dlaczego ludzie decydują się na stosunek przerywany?

Metoda stosunku przerywanego, którą niektórzy uważają za antykoncepcję może pomóc zapobiegać ciąży. Spośród różnych korzyści, tej metoda jest:

 • Swobodny dostęp, polegający na podjęciu takiej decyzji.
 • Nie ma skutków ubocznych.
 • Nie wymaga przyjmowania tabletek i zakładania aparatów wewnątrzmacicznych.
 • Niektóre pary decydują się na zastosowanie metody stosunku przerywanego, ponieważ nie chcą stosować innych metod antykoncepcyjnych.

Ryzyko pojawiające się w przypadku zastosowania stosunku przerywanego

Stosowanie metody stosunku przerywanego w celu zapobiegania ciąży nie stanowi bezpośredniego zagrożenia, ale nie zapewnia ochrony przed zakażeniami przenoszonymi drogą płciową. Niektóre pary również uważają, że metoda ta zakłóca przyjemność seksualną. U 28 na 100 kobiet, które praktykują tą metodę przez rok, zachodzą w nieplanowaną ciążę.

Czego można oczekiwać?

Aby skorzystać z metody, jaką jest stosunek przerywany:

 • Właściwe przerwanie, czyli wycofanie penisa przed wytryskiem. Kiedy mężczyzna czuje, że nastąpi wytrysk, musi wycofać penis z pochwy kobiety. Upewnić się, że wytrysk występuje z dala od kobiecych narządów płciowych.
 • Podejmowanie środków ostrożności przed ponownym seksem. Jeśli para ma zamiar ponownie uprawiać seks w krótkim czasie, mężczyzna powinien upewnić się, że po oddaniu moczu dokładnie usunął z końcówki swojego penisa pozostałości po spermie. To pomoże usunąć pozostałe plemniki z poprzedniego wytrysku.

Co jest stosunek przerywany i czy jest bezpieczny?

Stosunek przerywany, znany również, jako „wycofanie się”, „uważanie” lub „wysiadanie na wcześniejszej stacji”, jest nadal powszechnie używany zwłaszcza przez młode pary lub przez osoby, które nie chcą mieć problemów z „medycznymi” metodami antykoncepcji.

Ostatnio Stowarzyszenie Planowania Rodziny stwierdziło, że około 4 procent par seksualnych aktywnie korzysta z tej metody antykoncepcji.  W trakcie stosunku przerywanego po wyjęciu penisa z pochwy mężczyzna wydala spermę na uda lub brzuch kobiety. Chociaż jest to niewiarygodna metoda, to z pewnością lepiej niż nic w ogóle nie robić, aby zapobiec niechcianej ciąży. Zarówno mężczyzna, jak i kobieta mogą być bardzo sfrustrowani, gdy muszą przeżywać niepełny stosunek seksualny.

Czy to działa?

Więc jako metoda antykoncepcji ma ona ograniczony stopień sukcesu! Lekarze nie zalecają tego, ponieważ:

 • Łatwo jest nie przerwać stosunku wystarczająco wcześnie tak, że pierwszy wytrysk trafia do pochwy kobiety,
 • Może być sperma obecna w płynie, jaki mężczyzna wytwarza, gdy jest podniecony seksualnie, ale zanim faktycznie ejakuluje.

Ten ostatni punkt jest obecnie sporny. Przez wiele lat lekarze stwierdzili, że plemniki są obecne w „płynie”.  Ale kilka małych badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich 20 lat nie wykazało żadnych plemników w wydzielinie gruczołów opuszkowo-cewkowych a niektórzy lekarze zaczęli mówić, że nie może on powodować ciąży.

Jednak w 2011 r. ważny dokument badawczy został opublikowany przez ekspertów ds. płodności. Badali 27 mężczyzn i stwierdzili, że 37 procent z nich ma ruchome plemniki (aktywne) w ich niezauważalnym wytrysku. Reszta nie. Wskazuje to, że niektórzy mężczyźni mają możliwość zapłodnienia kobiety pierwszym kroplami spermy. Ostatnio stwierdzono, że czasami kropelka tej wydzieliny może zawierać spermę z poprzedniego wytrysku.

Aspekty psychologiczne

Stosunek przerywany zwykle zmniejsza przyjemność seksualną, ponieważ para musi stale myśleć o konieczności przerwania stosunku seksualnego.  A partnerka może czuć się niezadowolona z faktu, że jej mężczyzna nie szczytuje w jej pochwie. On też może czuć się sfrustrowany, z powodu, że nie może zakończyć zbliżenia w ciele kobiety w skutek, czego może dojść do zaburzeń emocjonalnych.

W tych regionach świata, w których trudno jest uzyskać środki antykoncepcyjne (na przykład kraje w czasie wojny), stosunek przerywany często okazywał się jedynym dostępnym środkiem antykoncepcyjnym. Jednak dla osób, które mają dostęp do rozsądnych, nowoczesnych metod antykoncepcji, metoda ta jest złą alternatywą.

Ta metoda może być odpowiednia dla par

 • Które są bardzo zmotywowane i skutecznie wykorzystują tę metodę
 • Z powodów religijnych lub filozoficznych, aby nie stosować innych metod antykoncepcji
 • Którzy potrzebują antykoncepcji natychmiast i podjęli akt seksualny bez dostępnych metod alternatywnych
 • Którzy potrzebują tymczasowej metody w oczekiwaniu na rozpoczęcie innej metody.

Niektóre zalety interwencji tego typu polegają na tym, że metoda, jeśli jest stosowana prawidłowo, nie wpływa na karmienie piersią i jest zawsze dostępna w pierwotnym użyciu lub jako metoda rezerwowa. Ponadto stosunek przerywany nie pociąga za sobą kosztów ekonomicznych ani wykorzystania chemikaliów i nie ma bezpośrednio związanych z nimi zagrożeń dla zdrowia.

Wadą takiego rozwiązania jest brak zabezpieczenia przed groźnymi chorobami wenerycznymi, w tym ludzkim wirusem niedoboru odporności (HIV). A kobiety stosujące tę metodę powinny być poinformowane, że konsekwentne i prawidłowe stosowanie prezerwatyw zmniejsza ryzyko przenoszenia HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową. Korzystanie z żeńskich prezerwatyw może zapewnić ochronę przed przenoszeniem tych chorób, chociaż dane są ograniczone.

Stosunek przerywany musi być właściwie odbywany, a jego skuteczność zależy od chęci i zdolności małżeństwa do wycofania się z każdym aktem seksualnym.

Wszystkie wady korzystania z metody stosunku przerywanego?

 • Wymaga to dużej ilości samokontroli, aby wyciągnąć penisa w czasie zbliżającego się orgazmu, podczas gdy naturalne pragnienie jest głębsze w trakcie orgazmu i wytrysku.
 • Istnieje ryzyko niezadziałania antykoncepcji ze względu na możliwość obecności plemników w płynach wydzielanych z penisa podczas stymulacji seksualnej.
 • Istnieje większa szansa, aby plemniki znajdowały się w płynach, jeśli pojawiły się niedawne wytryski.
 • W większości przypadków niewydolność antykoncepcyjna jest spowodowana niedostatecznym wycofaniem i wyciekiem nasienia w pochwie.
 • Wytrysk musi być wykonany z dala od pochwy i sromu (zewnętrzne narządy płciowe kobiety), dlatego wycofanie musi być z góry ustalone, kiedy odczuwa się uczucie zbliżającego się orgazmu. Dzieje się tak, ponieważ zgłaszano rzadkie przypadki ciąży, gdy po wyjęciu penisa z pochwy nasienie spadło na srom.
 • Aby skutecznie wycofać się, wytrysk musi mieć miejsce, jako jeden punkt kulminacyjny u mężczyzny. Jednak niektórzy mężczyźni wytryskują w krótkich powtórzeniach. Również czasami zmęczenie lub alkohol może ograniczyć świadomość nieuchronnego wytrysku.
 • Metoda wycofywania nie chroni przed przenoszeniem chorób przenoszonych drogą płciową.
 • Niektóre pary, które praktykują tę metodę, czują, że ta metoda przerywa przyjemność seksualną związaną z orgazmem i ejakulacją.
 • Niektórzy mężczyźni są fizycznie lub psychicznie niezdolni do wypróbowania tej metody, ponieważ nie dostrzegają bezpośredniego wytrysku lub psychicznie nie mogą wycofać się.
 • U niektórych mężczyzn psychologiczny stres wycofania może powodować impotencję lub przedwczesny wytrysk.
 • U kobiet również może wystąpić psychologiczny wpływ, jeśli nastąpił pobudzenie seksualne, ale powtarzają się niepowodzenia w osiągnięciu orgazmu.

W przypadku niepowodzenia podczas stosunku przerywanego i obawie o ciążę, warto skonsultować się z lekarzem w celu omówienia antykoncepcji awaryjnej.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.