Unikatowe właściwości nasion chia

Nasiona chia są uważane za jedną z najzdrowszych żywności na świecie. Przepełnione substancjami odżywczymi oddają swoje korzyści dla naszego ciała i mózgu. Unikatowe właściwości nasion chia potwierdzają badania naukowe, dlatego możemy być pewni, że ten niepozorny składnik diety naprawdę działa.

Nasiona chia są doceniane na rynku kulinarnym a nawet kosmetycznym. Inaczej zwane szałwią hiszpańską, nasiona chia zawierają dużo błonnika i pochłaniają 10-krotnie więcej wody niż same ważą. Są zaliczane do tzw. super food – żywności szczególnie korzystnej dla ludzkiego organizmu. Szałwia hiszpańska jest dobrym źródłem przeciwutleniaczy i może być spożywana przez osoby chorujące na celiakię (nietolerancję glutenu).

Pochodzenie

Nasiona chia dostarczają ogromnej ilości składników odżywczych przy niewielu kaloriach. Szałwia hiszpańska jest spokrewniona z miętą, ale jej oryginalne pochodzenie ogranicza się do Ameryki Południowej. Była ważnym pokarmem dla Azteków i Majów, którym dostarczała zrównoważonej porcji energii. Stosunkowo niedawno zaczęła być rozpoznawalna na całym świecie, także w Europie. Są uprawiane naturalnymi metodami, które są w zdecydowanej większości ekologiczne i wolne od GMO.

Przygotowanie

Właściwie mają niewyczuwalny smak, ale ponieważ szybko pęcznieją, można je zamoczyć w dowolnym aromacie, który wchłoną. Z nasion chia można zrobić pudding, dodać do sałatki czy owsianki, omletu czy sosu. We wszystkich odsłonach będą się dobrze komponować z resztą składników. Szczególnie zachwalany jest pudding chia o smaku kokosowo-waniliowym gotowany na mleku, bo to nie tylko lekka, ale bardzo zdrowa przekąska lub nietypowy deser, który zaskoczy niejednego smakosza. Uściślając nasionka można spożywać na surowo, namoczone w soku, pieczone z chlebem itd.

Wartości odżywcze nasion chia

1 porcja (2 łyżki czyli około 30g) nasion chia zawiera:

11 gram błonnika

9 gram tłuszczów z czego połowę stanowią zdrowe Omega-3

4 gramy białka

I dostarcza tylko 137 kalorii!

W jednej porcji zaspokoisz dzienne zapotrzebowanie na:

  • Mangan: 30% RDA
  • Magnez: 30% RDA
  • Fosfor: 27% RDA
  • Wapń: 18% RDA

A oprócz nich w nasionach znajdziemy cynk, witaminę B1, B2 i B3 oraz potas.

Przeciwutleniacze

Antyoksydanty walczą z wolnymi rodnikami powodującymi uszkodzenia komórek, co uwidacznia się w szybszym starzeniu skóry a może nawet prowadzić do rozwoju chorób takich jak rak. Antyoksydanty zawarte w nasionach mają za zadanie chronić delikatne tłuszcze Omega przed zjełczeniem, dlatego kupując je dla siebie mamy pewność, że dostarczą nam wielu korzyści dla zdrowia.

Błonnik

Moda na bycie fit doprowadziła do lekkiej obsesji na punkcie węglowodanów. Trzeba jasno powiedzieć, że organizm potrzebuje zarówno tłuszczu, białka jak i cukrów, choć najlepiej, by pochodziły one ze zdrowego źródła. Takie są właśnie nasiona chia, które zawierają dużo węglowodanów, ale większość z nich stanowi błonnik, który nie ulega strawieniu. W rzeczywistości pomaga schudnąć, bo pęcznieje w żołądku i wspiera procesy wchłaniania w jelitach.

Białko

Nasiona chia wspierają odchudzanie na wiele sposobów. Dzięki aminokwasom redukują apetyt, a po ich zjedzeniu czujemy się nasyceni. To dobre źródło białka szczególnie jeśli jesteś na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej. Nie bez powodu odżywiali się nim Majowie i Aztekowie pracujący fizycznie i potrzebujący dużo energii.

Kwasy Omega

Nasiona chia są tak bogate w kwasy Omega-3, że wyprzedzają w tym nawet ryby, przykładowo łososia. Niestety tłuszcze pochodzenia roślinnego charakteryzują się gorszą wchłanialnością przez organizm, dlatego pomimo dobrej reklamy, nasiona chia nie skutkują efektami kojarzonymi ze zdrowymi tłuszczami.

f-bio-planet-chia-nasiona-szalwii-hiszpanskiej-bio-400g

Ekologiczne nasiona chia (szałwia hiszpańska)
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Korzyści z jedzenia nasion chia

Nasiona chia zawierają błonnik, białko i zdrowe kwasy tłuszczowe, które łagodzą stan zapalny i tym samym zmniejszają ryzyko chorób serca i cukrzycy typu 2 związanej z insulinoodpornością. Co prawda samo dodanie ich do dotychczasowej diety nic nie zmieni, ale w połączeniu ze zmianą nawyków jedzeniowych i uprawianiem sportu, mogą zaprocentować lepszą kondycją i większym zdrowiem.

Nasiona szałwii hiszpańskiej zawierają wapń, magnez i fosfor kluczowe dla mocnych kości. Spożywanie nasion chia będzie zapobiegało postępowi osteoporozy w stopniu większym niż nabiał. To dobre źródło wapnia dla osób nie jedzących nabiału, do tego mniej kaloryczne.

Błonnik zawarty w nasionach obniża ciśnienie krwi i stan zapalny, co jest niezwykle ważne dla chorych na serce lub cukrzycę typu 2 powodującą niebezpieczne niszczenie naczyń krwionośnych. Dodanie tego super-food do posiłków to naturalny sposób wzmocnienia ciała i zapanowania nad jego niedomaganiem.

Unikatowe właściwości nasion chia możesz wykorzystać na wiele sposobów. Pamiętaj jednak, aby używać ich ostrożnie – duża ilość błonnika na raz może dać efekt przeczyszczający. Suche nasiona chia mają bardzo długą przydatność do spożycia, co jest niebagatelną różnicą zważając na ich cenę.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.