Uczulenie na gluten- moda, czy poważna nietolerancja pokarmowa?- Objawy, leczenie

Na samym początku należy wspomnieć, że uczulenie na gluten nie oznacza od razu celiakii, lecz z pewnością obie gruby nalezą do bardzo poważnych nietolerancji pokarmowych. Jakie są objawy uczulenia na gluten? Jak można zmniejszyć dolegliwości odczuwane po jego spożyciu? Tak naprawdę częstość i rodzaj objawów zależą w dużej mierze od wieku i stanu zdrowia pacjenta.

Objawy u dzieci u dzieci

W przypadku dzieci najbardziej powszechnym objawem jest atopowe zapalenie skóry. Nieczęsto pojawiają się jakiekolwiek objawy ze strony układu oddechowego, czy pokarmowego, lecz bardzo poważne objawy mogą ukazać się już po spożyciu nawet niewielkiej ilości glutenu. W przeciwieństwie do celiakii, z uczulenia na gluten bardzo duży odsetek dzieci wyrasta.

Objawy u dorosłych

W tym przypadku bardzo częstym objawem jest pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, biegunki i wstrząs anafilaktyczny. W przypadku niektórych osób objawy uczulenia na gluten ukazują się tylko w przypadku dużego wysiłku fizycznego. Uczulenie na gluten u dorosłych trwa bardzo długo, człowiek nie wyrasta już  niego, a objawy widoczne są po spożyciu bardzo dużych ilości glutenu. W przypadku dzieci do powstania zmian skórnym potrzebna jest niewielka ilość, a alergia mija wraz z wiekiem. Innymi ważnymi objawami w przypadku dorosłych są:

 • Częste choroby spowodowane obniżeniem odporności,
 • Bolący brzuch,
 • Obfity stolec,
 • Znaczna utrata masy ciała,
 • Wymioty,
 • Problemy z koncentracją,
 • Utrata łaknienia,
 • Drażliwość,
 • Zaburzenie koordynacji ruchowej,
 • Otępienie,
 • Padaczka.

Objawy natychmiastowe

Natychmiastowe objawy nietolerancji glutenu ukazują się na kilka godzin po spożyciu porcji glutenu. Wśród tych dolegliwości zauważyć można biegunkę, nudności, wodnisty katar, wstrząs anafilaktyczny, zawroty głowy i zmiany skórne.

Przyczyny

Badania naukowe dowodzą, że około 20% populacji jest nosicielem wirusa odpowiadającego za uczulenie na gluten. To bardzo dużo. Jednym z podstawowych badań na uczulenie na gluten jest zbadanie  przeciwciał antygliadynowych oraz antyendomysjalnych. Oceniany jest też wyciek z jelita cienkiego. Ważne, aby test wykonany był bardzo szybko, ponieważ wraz z wiekiem wykrywalność znacznie spada. Badanie jest ważne, jednak tak, jak w przypadku innych badań, nie daje 100% pewności co do trafności wyniku. Mogą one być jedynie sygnałem, który mówi, aby ograniczyć ilość spożywanego glutenu. Wtedy badany będzie mógł ocenić, czy coś się zmieniło.

Kiedy warto wykonać badania?

Badania wykonać powinniśmy, kiedy tylko zauważymy:

 • Wysypkę na łokciach i udach,
 • Brak odczuwanego łaknienia, biegunka,
 • Wykryto nieziarnistego chłoniaka jelita cienkiego,
 • Krewni z pierwszego pokolenia cierpią na celiakię,
 • Zauważony jest długi i bolesny okres rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych,
 • Cierpimy na niedokrwistość, która spowodowana jest niedoborem żelaza.

Czy da się wyleczyć?

W przypadku dzieci, objawy uczulenia na gluten zazwyczaj zanikają bardzo szybko. Jeżeli jednak zauważyłeś u swojego dziecka poważne problemy widoczne po spożyciu glutenu, warto udać się z tym problemem do specjalisty w celu badań. Często wykonywany jest test genetyczny, który daje 100% pewności co do wyniku. Jest on bezbolesny i nie ingeruje w zdrowie i życie młodego pacjenta. W pełni wyklucza ono celiakię. W przypadku dorosłych nie ma metod leczniczych, które sprawiają, że uczulenie na gluten zanika. Można jedynie zdecydować się na spożywanie produktów, które tego glutenu nie zawierają.

Co jeść przy uczuleniu na gluten?

Na szczęście w sklepach powstaje coraz więcej nowych stanowisk z żywnością dla osób uczulonych na gluten. Jest to bardzo pomocne i miłe, ponieważ osoby uczulone nie muszą piec wyrobów samodzielnie. W sprzedaży jest wiele makaronów i mąk bezglutenowych, dlatego uczulenie w dzisiejszych czasach nie jest już tak poważnym problemem, jak jeszcze kilka lat temu, kiedy tego typu produkty nie były dostępne. Warto więc zwrócić uwagę przede wszystkim na mąki kukurydziane i ryżowe, które nie tylko nie zawierają glutenu, ale również mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie i utrzymanie ładnej figury. To wysokiej jakości mąki, które w składzie nie mają żadnych konserwantów i emulgatorów. Mogą być spożywane przez dzieci. Dobrej jakości makaron kukurydziany również nie odbiega jakością od tradycyjnego, pszenicznego makarony, który dostępny jest w wielu sklepach. W sieci widoczny jest też bogaty wybór kasz i gotowych wyrobów bezglutenowych. Można dokonywać zakupów stacjonarnie bądź online. Kasztan i amarantus idealnie sprawdzą się w roli zamiennika pszenicy.

Uczulenie na gluten – czego unikać?

Kiedy dostrzeżeniu którekolwiek z objawów, powinniśmy odstawić produkty, takie jak:

 • Produkty pszeniczne, owsiane, żytnie i jęczmienne (makarony, kasze, płatki śniadaniowe),
 • Zupy i sosy w proszku,
 • Drożdżówki i ciastka, które wykonane są z niewskazanej mąki,
 • Kiełbasy, kaszanki, parówki, mielonki, pasztetówki (złej jakości mięso),
 • Panierowana żywność,
 • Pieczywo (wszystkie produkty, które nie mają oznaczenia, że są bezglutenowe).

Uczulenie na gluten – nowa moda, czy poważna nietolerancja pokarmowa?

Wiele osób uważa, że uczulenie na gluten stało się tak naprawdę modne. Praktycznie wszystkie blogerki modowe i gwiazdy w telewizji skarżą się na tę przypadłość. Starsze osoby w ogóle nie potrafią zrozumieć tego zjawiska, jednak niewiele osób bierze pod uwagę fakt, jak bardzo żywność w dzisiejszych czasach jest przetworzona. Dawniej chleby wyrabiane były na naturalnym zakwasie i nic nikomu nie dolegało, jednak teraz producenci robią wszystko, aby wytwarzane przez nich produkty miały jak najdłuższą datę spożycia. Organizmy nie są przystosowane do tak dużej ilości chemii i środków konserwujących, dlatego dają znak, że dzieje się z nimi coś złego. Każdy człowiek bez względu na wiek i płeć powinien dbać o swoje zdrowie i na bieżąco wykonywać badania. To ważne, aby w przyszłości uczulenie nie zamieniło się w poważną chorobę. To ważne.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.