Tyroidektomia czyli operacyjne usunięcie tarczycy – wskazania, przygotowanie, rodzaje, przebieg, powikłania, rekonwalescencja

Tarczyca to ważny gruczoł umiejscowiony w dolnej części szyi. Wyglądem przypomina on nieco motyla. Składa się on z dwóch płatw połączonych mostkiem, znanym również jako przesmyk. Zadaniem tego narządu jest wspomaganie metabolizmu. Zabieg tyroidektomii polega na częściowym lub całkowitym usunięciu tarczycy. Operacja jest stosunkowo bezpieczna i niesie minimalne ryzyko uszkodzenia przytarczyc oraz nerwów krtani.

Tyroidektomia, czyli usunięcie tarczycy – kiedy?

Dlaczego niektórzy decydują się na usunięcie tarczycy? Oto kilka powodów:

  • Obecność wola guzkowatego. Objawia się ono większym rozmiarem gruczołu, a czasami nawet obecnością oddzielnych guzków. Wole guzkowate często kojarzy się z podwyższonym ryzykiem raka tarczycy, niemniej jednak naukowcy nie rozumieją jeszcze procesów łączących te dwa zjawiska. Mimo wszystko lekarze często decydują się na badania pod kątem wykrycia raka u pacjentów posiadających wole.
  • Nadczynność tarczycy. Występuje ona wtedy, gdy w ciele jest zbyt dużo hormonów produkowanych przez ten gruczoł. Następstwem nadczynności tarczycy jest przyśpieszony metabolizm organizmu wywołujący serię różnych objawów, takich jak nerwowość, nadpobudliwość, utrata wagi, czy też obrzęk gruczołu. Natężenie i częstotliwość symptomów mogą być różne w zależności od człowieka.
  • Rak tarczycy. Jest to choroba, podczas której komórki rozwijające się z tkanek gruczołu rosną nienormalnie i rozprzestrzeniają się na inne części ciała.
  • Część osób decyduje się na tyroidektomię ze względów kosmetycznych, takich jak brzydka grudka pojawiająca się w przedniej części szyi.

Przygotowania do operacji

Przede wszytkim przeprowadza się badania przedoperacyjne mające na celu określenie ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Zalicza się do nich testy krwi, które pomagają ustalić funkcjonowanie tarczycy oraz przytarczyc. Wykonywane są również badania obrazowe: ultradźwięki, prześwietlenie rentgenowskie klatki piersiowej, tomografia komputerowa i jod radioaktywny. W celu oceny pod kątem złośliwości przeprowadzana jest biopsja aspiracyjna cienkoigłowa.

Niektórzy pacjenci (szczególnie ci z nadczynnością tarczycy) przyjmują przed zabiegiem specjalne leki. Podejście lekarza do osoby chorej jest bardzo zindywidualizowane. Podczas rozmowy uwzględnia się rodzaj operacji, typ znieczulenia, ryzyko pooperacyjne, przewidywaną długość hospitalizacji oraz dalsze działania, które będą niezbędne po zabiegu.

W specyficznych sytuacjach przeprowadza się oznaczenie poziomu hormonów tarczycy we krwi i ruchomość strun głosowych. Badanai tego typu można wykonać u laryngologa.

Rodzaje operacji tarczycy

Wskazania decydują o tym, która część tarczycy będzie wycięta. W przypadku wola guzkowatego i miąższowego, a także zapalenia tarczycy przeprowadzane jest częściowe lub subtotalne wycięcie tarczycy. Gdy ma się do czynienia z guzem pęcherzykowym w jednym z płatów, konieczna jest z reguły lobektomia, czyli usunięcie jednego płata. Z kolei rak tarczycy jest impulsem do całkowitego wycięcia tarczycy (totalna tyroidektomia).

Przebieg operacji tarczycy

Całość może zająć do czterech godzin, w zależności od typu wykonywanej operacji. Przez większość czasu podawane jest znieczulenie, więc podczas całej procedury pacjent nie jest świadomy. Chirurg wykonuje nacięcie na środku szyi lub kilka małych w jej pobliżu. Podczas konwencjonalnej tyroidektomii gruczoł tarczycy – cały lub w części – jest wycinany przez nacięcie w szyi. Innym przypadkiem jest tyroidektomia endoskopowa lub zrobotyzowana, podczas której chirurg używa małych narzędzi oraz kamery wideo, aby wykonać zabieg przy minimalnej ingerencji w ludzkie ciało. Urządzeniem wspomagającym jest cewnik pozwalający na odprowadzanie krwi i płynów. Jest on usuwany z reguły następnego dnia po zabiegu chirurgicznym.

Co dalej po operacji?

Zwykle dzień po operacji można już opuścić szpital. Czasami jednak pacjent musi pozostać w jego murach nawet do trzech dni dłużej. Wówczas należy unikać przez pewien czas (co najmniej 10 dni) intensywnych aktywności, takich jak obciążające ćwiczenia. Długość okresu rekonwalescencji zależy od stanu zdrowia pacjenta oraz jego potencjału regeneracyjnego. Warunkiem powrotu do domu jest również możliwość swobodnego połykania płynów i tabletek. Przez kilka dni prawdopodobnym jest występowanie bólu gardła. Można przyjmować wtedy leki przeciwbólowe bez recepty.

Po operacji zazwyczaj rozwija się niedoczynność tarczycy (kiedy usunięty zostaje cały gruczoł, jest to pewne). Jeśli tak się stanie, lekarz powinien przepisać leki lewotyroksynowe, co pozwoli stale utrzymywać balans hormonów na odpowiednim poziomie. W celu dopasowania najlepszej dawki dla danego pacjenta, należy przeprowadzić kilka badań krwi.

Po okresie około trzech tygodni od usunięcia tarczycy organizm powinien się całkowicie zregenerować.

Tyroidektomia – powikłania

Oto komplomplikacje mogące wyniknąć po usunięciu tarczycy:

  • W ciągu kilku tygodni po operacji charakterystycznymi powikłaniami są ucisk w szyi, odczucie krztuszenia się oraz problemy przy jedzeniu lub piciu.
  • Ból głowy i zmęczenie połączone z osłabionym głosem.
  • Przez kilka miesięcy może występować także drętwienie skóry nad blizną.
  • Infekcja rany to komplikacja mogąca się pojawić po dłuższym czasie. Jakie znaki wskazują na to powikłanie? Rana zaczyna się czerwienić, staje się gorąca i bardziej spuchnięta. Jeśli coś takiego występuje w Twoim przypadku, koniecznie udaj się do lekarza.

 

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.