Tykwa – właściwości lecznicze działanie i zastosowanie

Tykwa to roślina tropikalna pochodząca z drzewa kalabasa należy do rodzaju pnących, i wywodzi się z rodziny dyniowatych. Przedstawiciele pochodzą z Afryki i Azji. Posiada ona oryginalny zapach, przypominający piżmo. Ma oryginalny kształt butelkowy lub gruszkowaty. Całe drzewo kalabasa, na którym rosną tykwy zostało wykorzystane przez społeczności lokalne, jako środek zaradczy na kilka chorób. Ze względu na wiele zastosowań w leczeniu folklorystycznym, tykwa jest uważana za cudowny owoc miasta General Santos.

Tykwa – właściwości lecznicze, działanie i zastosowanie

Przeprowadzona analiza właściwości tykwy wykazała, że ekstrakty z tego owocu zawierają flawonoidy takie jak kwercetyna i antrachinon, ważne fitochemikalia do działań antyangiogennych, proces, który hamuje wzrost i rozwój nowych naczyń krwionośnych w organizmie.

Antygenogeneza kontroluje rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych w organizmie przez wyłączenie transportu składników odżywczych w kierunku komórek nowotworowych. Zwykle guz rozpoczyna się od pojedynczej komórki i dzieli się na więcej komórek nowotworowych. Wzrost komórek nowotworowych zależeć będzie od dostępności określonych składników odżywczych transportowanych przez naczynia krwionośne.

Dzięki tym odkryciom naukowcy stwierdzili, że ekstrakty z tykwy mają zdolność zapobiegania wzrostowi i rozwojowi naczyń krwionośnych i mogą być stosowane w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się komórek nowotworowych w organizmie człowieka. Naukowcy uważają również, że drzewo kalabasa z jego owocami czyli tykwą może być zasobem naturalnym, które może być wykorzystane do opracowania tańszych i dostępnych miejscowo zabiegów przeciwrakowych.

Tykwa – zastosowanie lecznicze

Tykwy są często używane w medycynie tradycyjnej na Filipinach, jako gniazdo wszystkich branż, z różnymi społecznościami wykorzystującymi je do leczenia wielu chorób. Natomiast liście z drzewa kalebasa są lekarstwem na problemy żołądkowo-jelitowe i biegunkę, ale także w celu zmniejszenia wysokiego ciśnienia krwi.

Tykwa to głównie leczenie zaburzeń oddychania dowolnego rodzaju, takich jak astma, zapalenie oskrzeli, kaszel, a nawet przeziębienie. Jednak miejscowi wierzą, że mają zdolność do obniżania poziomu cukru we krwi, łagodzą stan zapalny i działają, jako środek przeczyszczający. Owoce są uważane za panaceum z powodu licznych korzyści zdrowotnych, a w południowej części kraju jest nawet owoce cudów.

Tykwa (inaczej kalebasa) jest najczęściej stosowana w leczeniu problemów wewnętrznych, problemów trawiennych. Jednak wielu ludzi jest przekonanych, że roślina może również zabić niektóre najbardziej niebezpieczne rodzaje bakterii, takie jak Staphylococcus aureus.

Jest pewne, że może również spowodować rozpoczęcie poród przedwczesnego, więc kobiety w ciąży powinny unikać suplementów z tykwy. Ogólnie zioło to ma silne efekty i zawsze warto zwrócić się o poradę lekarza przed jego użyciem.

Tykwa jest znana w skutecznym leczeniu wirusowej grypy, bezpośrednio hamując kaszel i silne skurcze, które należą do najgorszych problemów spowodowanych przez tą chorobę. Może być łączona z innymi ziołami z różnymi dodatkowymi efektami w celu przygotowania bardzo silnej mieszaniny. Według niektórych badaczy, tykwa z drzewa kalabasa może również wyeliminować zakażenia gronkowcem.

Drugi dobrze znany sposób wykorzystania tego owocu to problemy gastryczne. Wiele z nich jest często spowodowanych skurczami jelitowymi, co w końcu prowadzi do biegunki lub chronicznego bólu. W tym celu bardzo przydatne są właściwości przeciwzapalne zioła.
Stwierdzono również, że ma zastosowanie detoksykacyjne i oczyszcza krew.Kolumbijczycy używali tykwy przy problemach z oddychaniem.
Tykwa ma wiele zastosowań w Wietnamie, gdzie leczy się za jej pomocą ból cewki moczowej i zapalenie żołądka i jest znana ze swoich właściwości, jako środek przeczyszczający i przeciwkaszlowy. Inne zaświadczone zastosowania to: środek przeczyszczający, przeciwzapalny, środek przeciwgorączkowy, przeciwrobaczy. Można ją również zastosować na ból zęba i nieregularne miesiączki.

Tykwa – sposób użycia

Owoce tykwy można przekształcić w skuteczny syrop na kaszel lub przeziębienia, po gotowaniu jej we wrzącej w wodzie z dodatkiem cukru, syrop ma działanie wykrztuśne. Liście drzewa kalabasa mają działanie koagulacyjne i mogą być stosowane, jako naturalne środki zaradcze w środowisku naturalnym, nakładając je bezpośrednio na rany w celu zatrzymania krwawienia. Kruszone liście są również środki przeczyszczające lub przeczyszczające w połączeniu z olejem rycynowym.

Indianie przygotowują okład z pulpy owoców tykwy, który można umieścić bezpośrednio na klatce piersiowej, aby leczyć różne choroby. Mieszkańcy Karaibów stosują miąższ, jako środek do kuracji oddechowej, ale czasami przekształcają je w syrop, który może leczyć problemy skórne i dyzenterię. Tykwa ma kilka innych zastosowań w chorobach skóry. Miazga może być gotowana, aż stanie się czarną pastą. Można dodać ocet i gotować ponownie. Na chusteczkę bawełnianą należy nałożyć uzyskaną pastę i nakładać na skórę przeciwko takiej chorobie jak róża (zakaźna choroba skóry wywołana przez paciorkowce).

Afrykanie smażą owoce w popiele przed użyciem go, jako leku moczopędnego lub przeczyszczającego, liście mogą także być moczopędne, jeśli są bezpośrednio spożywane.

Tykwa – działanie

Analizując powyższe zastosowanie i właściwości lecznicze tykwy, można stwierdzić, że posiada one cenne działanie wspomagające w niwelowaniu wielu chorób powodujących przykre dolegliwości. Warto pokusić się o wykorzystanie jej wartości nie tylko w krajach Azji i Afryki, ale także w Europie.

Najbardziej spektakularne działanie medyczne tykwy to

 • Kontrolowanie rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych w organizmie.
 • Leczenie problemów żołądkowo-jelitowych łącznie z biegunką.
 • Zmniejszenie wysokiego ciśnienia krwi.
 • W leczeniu tak ciężkich chorób jak: astma, zapalenie oskrzeli, kaszel, przeziębienie.
 • Jako środek przeciwgorączkowy.
 • Łagodzenie stanu zapalnego.
 • Działanie, jako środek przeczyszczający.
 • Eliminowanie zakażenia gronkowcem.
 • Leczenie problemów skórnych w tym dyzenterii.
 • Łagodzenie podrażnienia, uszkodzenia i przebarwienia skóry.
 • Działanie lecznicze w przypadku takiej choroby jak róża (zakaźna choroba skóry wywołana przez paciorkowce).
 • Leczenie oparzeń.
 • Niwelowanie bólu głowy i zęba.
 • Działanie detoksykacyjne i oczyszczające krew.
 • Wspomaganie leczenia nieregularnej miesiączki.
 • Działanie przeciwpasożytnicze.

Jak widać tykwa zasługuje na zainteresowanie i wypróbowanie jej działań w przypadku pojawienia się wyżej opisanych objawów i dolegliwości.

Tykwa – właściwości lecznicze działanie i zastosowanie
5 (100%) 1 vote
Może ci się spodobać również