Trójglicerydy: czym są, sposoby obniżania oraz dieta

Trójglicerydy są najczęściej spotykanym tłuszczem w organizmie człowieka. Większość pokarmów, które ludzie jedzą, czy to ze źródeł zwierzęcych, czy roślinnych, może mieć wpływ na poziom trójglicerydów we krwi. Dlatego też, takie zjawiska jak zbyt wysoki poziom trójglicerydów jest bardzo niepokojący i wymaga na przykład zmiany stylu życia i sposobu jedzenia.

Co to są trójglicerydy?

Istnieje wiele różnych rodzajów tłuszczów, od wielonienasyconych tłuszczów znajdujących się w oliwie z oliwek do nasyconych tłuszczów znajdujących się w czerwonym mięsie. Wszystkie one przyczyniają się do poziomu trójglicerydów w organizmie, ale warto zaznaczyć, że robią to na różne sposoby.

Po pierwsze, kiedy osoba spożywa więcej kalorii niż potrzebuje jej organizm, organizm przechowuje te dodatkowe kalorie w postaci tłuszczów trójglicerydowych. Później, gdy organizm potrzebuje więcej energii, zużywa te tłuszcze zamiast potrzebować więcej kalorii. Trójglicerydy są ważne dla zdrowia, ale ich wysoki poziom w organizmie może prowadzić do takich chorób , jak choroba serca , która jest główną przyczyną śmierci w krajach rozwiniętych tj. USA.

Podejmowanie działań mających na celu obniżenie poziomu trójglicerydów i zmniejszenie innych czynników ryzyka może zmniejszyć szanse na rozwój chorób serca u danej osoby. Ważne jest, aby zrozumieć poziomy trójglicerydów w celu ich dostosowania. Uważa się, że normalny zakres poziomów trójglicerydów wynosi mniej niż 150 miligramów na decylitr. Nie bez przyczyny, w ostatnim czasie poszukiwanie przez pacjentów sposobów obniżania trójglicerydów stał się bardzo powszechny.

Sposoby obniżania poziomów trójglicerydów

Istnieje wiele sposobów na bezpieczne obniżenie poziomu trójglicerydów. Przed wszystkim skupiają się na źródle problemu.

Jeśli dana osoba regularnie spożywa więcej kalorii niż ciało może spalić, spowoduje to nadmiar trójglicerydów w organizmie. Jednym ze sposobów obniżenia poziomu trójglicerydów we krwi jest zmniejszenie ogólnej liczby spożywanych kalorii każdego dnia. Dlatego też spadek masy ciała nawet o 10% powoduje obniżenie poziomów trójglicerydów w organizmie. Spadek stężenia trójglicerydów jest bezpośrednio związany ze zmniejszeniem masy ciała.

Jednakże, podczas obniżania poziomów trójglicerydów istotna jest również dieta. Warto wiedzieć co jeść i w jakich ilościach. Dieta nie tylko wpływa na poziomy trójglicerydów, ale również na samopoczucie, wygląd skóry, ryzyko rozwoju chorób oraz kondycje fizyczną.

Co jeść? Jaka dieta?

Aby obniżyć poziom trójglicerydów, człowiek musi obserwować, co je i przyjmować dietę bogatą w składniki odżywcze. Spożywanie dużej ilości owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, orzechów i nasion jest doskonałym sposobem na zwiększenie spożywanych składników odżywczych, a także zmniejszenie kalorii.

Dieta, która jest dobra dla serca i krwi, obejmuje także zmniejszanie ilości sodu, rozdrobnionych ziaren, dodanych cukrów i tak zwanych stałych tłuszczów w diecie.

Tłuszcze

Stałe tłuszcze pochodzą z mięsa, pełnotłustych produktów mlecznych i niektórych olejów tropikalnych, takich jak olej kokosowy i palmowy. Te pokarmy zawierają tłuszcze trans i tłuszcze nasycone.

Tłuszcze trans i tłuszcze nasycone podnoszą poziom trójglicerydów, więc ludzie powinni próbować je zastąpić, gdy tylko jest to możliwe. Tłuszcze nienasycone, zwłaszcza tłuszcze wielonienasycone, faktycznie obniżają poziomy trójglicerydów.

Tłuszcze omega-3 znajdujące się w oleju z wątroby dorsza, ryby takie jak łosoś i sardynki oraz siemię lniane są świetnymi sposobami dodawania tłuszczów wielonienasyconych do diety. Na przykład, zamiast steku lub hamburgera, które są bogate w tłuszcze nasycone, ludzie mogą wybrać filet z łososia lub kanapkę z tuńczykiem. Dobrym rozwiązaniem są również produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak chude mięso, drób w skórze, beztłuszczowa lub o niskiej zawartości tłuszczu nabiał i owoce morza.

Węglowodany

Osoby powinny ograniczyć całkowite spożycie węglowodanów poniżej 60 procent zalecanego dziennego spożycia kalorii. Diety z spożyciem węglowodanów powyżej 60 procent są związane ze wzrostem poziomów trójglicerydów.

Sposoby unikania węglowodanów obejmują, na przykład, wybór chudego burgera owiniętego w sałatę zamiast bułki o wysokiej zawartości węglowodanów. Ponadto, warto zrezygnować ze słodkich drożdżówek oraz chrupiących ciasteczek.

Cukry

Rodzaje węglowodanów w diecie mogą również przyczyniać się do poziomów trójglicerydów. Pokarmy bogate w cukry proste, zwłaszcza rafinowaną fruktozę, zwiększają poziom trójglicerydów. Dlatego też. Wyeliminowanie gazowanych i słodkich napojów przyczynia się do obniżenia poziomu trójglicerydów we krwi. Napoje owocowe, napoje bezalkoholowe i inne słodzone cukrem napoje są jednymi z głównych źródeł dodawanych cukrów do diety. Należy unikać dodawania cukrów, aby zmniejszyć poziomy trójglicerydów.

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna odgrywa również ważną rolę w obniżaniu poziomów trójglicerydów. Spalanie kalorii zapewnia, że zużywa się więcej trójglicerydów z organizmu. Każde ćwiczenie jest korzystne, ale efekty ćwiczeń będą się różnić w zależności od początkowych poziomów trójglicerydów, ilości ćwiczeń i poziomu intensywności ćwiczeń. 30-minutowy spacer każdego dnia to świetny sposób na rozpoczęcie, podobnie jak angażowanie się w działania o niskim natężeniu ruchu, takie jak jazda na rowerze lub pływanie. Zasadniczo zaleca się minimum 30 minutową aktywność fizyczną tygodniowo.

Dlaczego poziomy trójglicerydów są ważne?

Jeśli poziomy trójglicerydów w organizmie są zbyt wysokie, zwiększa się również ryzyko niektórych chorób i zaburzeń. Według badań  wysokie poziomy trójglicerydów odgrywają rolę w chorobach sercowo-naczyniowych, takich jak choroba wieńcowa i miażdżyca .

Może się to zdarzyć, ponieważ wysoki poziom trójglicerydów we krwi może spowodować nagromadzenie szkodliwej płytki  w tętnicach. Płytka ta to połączenie cholesterolu , tłuszczów trójglicerydowych, wapnia , odpadów komórkowych i fibryny, która jest materiałem wykorzystywanym przez organizm do krzepnięcia.

Nagromadzenie takiej płytki zwiększa ryzyko chorób serca, ponieważ nagromadzenie blokuje normalny przepływ krwi w tętnicach. Płytka ta może również się oderwać, a nagły powstały skrzep może spowodować udar lub zawał serca . Trójglicerydy i poziomy cholesterolu składają się na dwie najważniejsze rzeczy do monitorowania zdrowego serca. Istnieje również zwiększone ryzyko uszkodzenia trzustki, jeśli poziomy trójglicerydów staną się zbyt wysokie.

Przyczyny wysokich poziomów trójglicerydów

Najczęstsze przyczyny wysokich poziomów trójglicerydów dotyczą diety i tempa metabolizmu. Analitycy i lekarze określają, że najczęstszą przyczyną wysokich poziomów trójglicerydów są:

 • Rodzinne geny,
 • Otyłość,
 • Dieta wysokokaloryczna,
 • Dieta wysokotłuszczowa,
 • Nadmierne spożycie alkoholu,
 • Choroby tj. cukrzyca typu 2,
 • Choroby nerek np. mocznica,
 • Ciąża,
 • Spożywanie niektórych leków tj. doustny estrogen, kortykosteroidy, leki przeciwretrowirusowe i

Statystycznie, niektóre grupy ludzi są bardziej narażone na wysoki poziom trójglicerydów niż inne. Te grupy obejmują:

 • Osoby, które rozwinęły chorobę serca przed ukończeniem 50 lat,
 • Kobiety, zwłaszcza kobiety ciężarne lub kobiety przyjmujące estrogen,
 • Ludzie otyli.
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.