Trądzik – rodzaje oraz sposoby leczenia

Większość osób przynajmniej w okresie dojrzewania przeżywa walkę z męczących oraz nieprzyjemnie wyglądającym trądzikiem. Odpowiednia wiedza z zakresu tej choroby skóry oraz rozróżnienie rodzaju trądziku w szybszy sposób pozwoli nam się z nim uporać. Często już bezsilnie rozkładamy ręce mając dość ciągłej walki ze zmianami skórnymi, które nas zawstydzają i nieraz sprawiają, że nie chcemy wychodzić z domu czy pokazywać naszego ciała, jednak trądzik jest chorobą, która jesteśmy w stanie samodzielnie wyleczyć a zamiast jej się wstydzić możemy sprawić, że nasza cera stanie się znów piękna.

Trądzik pomimo nieprzyjemnego wyglądu często potrafić być również bolesny a od nieleczonego trądziku mogą wystąpić stany zapalne, dlatego nie powinniśmy zwlekać zanim objawy trądziku się nasilą a odkryć przyczynę i postarać się uporać z naszym nieestetycznym problemem.

Czym właściwie jest trądzik?

Trądzik jest to choroba skórna objawiająca się wypryskami, krostami, zaskórnikami oraz torbielami. Pryszcze są często bolesne, zawierające białą ropę a wokół nich często wytwarzają się stany zapalne. Przyczyn trądziku może być naprawdę wiele, najczęściej choroba występuje w okresie dojrzewania, chociaż może pojawiać się długo po jego zakończeniu. Szacuje się, że najczęstszy wiek u osób chorujących na trądzik to od 12 aż do 25 lat. Nieleczony trądzik może przyczynić się do stanów zapalnych, infekcji oraz nieestetycznych blizn, które zostaną już na całe życie, dlatego nie należy zaniedbywać tego problemu.

Zmiany skórne mogą pojawiać się w naprawdę różnych miejscach, najczęściej jednak są to okolice twarzy, a szczególnie czoła, nosa oraz podbródka, czyli tak zwanej strefy „T” najbardziej podatnej na zanieczyszczenia oraz okolic szyi, karku oraz pleców.

Główną przyczyną trądziku jest nadczynność gruczołów łojowych, które najintensywniej pracują w okresie dojrzewania. Do dodatkowych przyczyn zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia trądziku należy: niezdrowa dieta, niewłaściwa higiena lub pielęgnacja twarzy oraz szereg chorób.

Rodzaje trądziku

Trądzik możemy podzielić na różne rodzaje w zależności od przyczyny jego wystąpienia, miejsca, intensywności oraz rodzaju zmian skórnych, które w skutek jego występują na naszym ciele. Zdiagnozowanie konkretnego rodzaju trądziku jest bardzo ważne zanim przystąpimy do pojęcia się leczenia naszego problemu.

Trądzik pospolity

Występuje u większości osób w okresie dojrzewania, jest najczęściej spotykany oraz charakteryzuje się najłagodniejszym przebiegiem. Najczęściej pojawia się u osób z cerą tłustą, w młodym wieku i główną przyczyną jest nadmierna praca gruczołów łojowych.

W przypadku trądziku pospolitego mamy najczęściej do czynienia z zaskórnikami, czyli małymi czarnymi kropeczkami wywołanymi zatkaniem porów przez tłuszcz, brud, zanieczyszczenia oraz martwy naskórek. Możemy spotkać się również z krostkami, zaciekami zapalnymi oraz grudkami.

W tym okresie najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja twarzy, korzystanie z peelingów, żeli myjących oraz maseczek oczyszczających. Zmiana diety oraz dbanie o picie wystarczającej ilości wody również może pomóc. Jeśli trądzik powiększa się lub przybiera formy zapalne warto udać się do dermatologa i rozpocząć leczenie.

Trądzik różowaty

Jest on mniej powszechny i często trudniejszy do wyleczenia a Rzyczyny jego wystąpienia nie są do końca znane dla lekarzy. Trądzik różowaty charakteryzuje się różowym, czerwonym rumieniem na twarzy, który ma tendencje do nawracania. Podczas trądziku różowatego mogą występować: nawracające rumienie, krostki, grudki, guzki a nawet choroby oczu.

Trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą wynikającą najprawdopodobniej z zaburzeń gospodarki hormonalnej oraz zaburzeń naczynkowo-ruchowych. Dodatkowo może go wywoływać: promieniowanie UV, zakażenia bakteryjne, choroby układu pokarmowego, niektóre leki oraz zaburzenia w produkcji łoju, duży wpływ ma najprawdopodobniej również podłoże genetyczne.

Rozwój trądziku różowatego zazwyczaj zaczyna się rozwijać w wieku 20,30 lat a pełnoobjawowy trądzik występuje najczęściej w okolicy 50 roku życia. Leczenie trądziku różowatego niestety jest bardzo trudne  wymaga często wielu lat pod kontrolą  lekarzy. Leczenie skupia się głównie na stosowaniu preparatów przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych, leków wspomagających odnowę naskórka a nawet zabiegów chirurgicznych.

Kuracja antytrądzikowa
Kliknij i sprawdź ceny!

Trądzik kontaktowy

Jest to dość nowa odmiana trądziku dotykająca najczęściej nastolatki podczas okresu dojrzewania. Jej przebieg oraz wygląd bardzo przypomina trądzik pospolity, jednak wyróżnia się przyczyną występowania. Trądzik kontaktowy wynika ze stosowania kosmetyków, które mają toksyczny wpływ na naszą skórę.

Trądzik kontaktowy objawia się przede wszystkim pojawiającymi się zaskórnikami na skórze i najlepszym sposobem walki z chorobą jest ograniczenie stosowania szkodliwych dla nas kosmetyków. Warto zadbać o oczyszczanie twarzy, dostarczenie organizmowi odpowiednich witamin oraz wybieranie kosmetyków jak najbardziej naturalnych lub ze sprawdzonych firm.

Jak unikać trądziku?

Jeśli chcemy uniknąć problematycznego i nieestetycznego trądziku to pierwszym co musimy zrobić to nauczenie się dbania o odpowiednią pielęgnacje twarzy. Bardzo ważne jest oczyszczanie twarzy, niedopuszczenie do gromadzenia się zanieczyszczeń w otwartych porach oraz stosowanie kosmetyków odpowiednich do rodzaju naszej cery.

Kolejnym bardzo ważnym elementem potrzebnym do wygrania walki z trądzikiem jest zdrowa dieta oraz przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania. Jeśli nie odżywiamy się zdrowo i jemy śmieciowe jedzenie proces przemiany materii w naszym organizmie nie odbywa się prawidłowo, co za tym idzie produkty toksyczne oraz szkodzące nam od wewnątrz pozostają w naszym organizmie. Jeśli masz do czynienia z cerą trądzikową warto ograniczyć z diety fast foody, napoje gazowane, słodziki oraz sztuczne barwniki. Warto też obserwować nasz organizm, aby wiedzieć po jakich produktach stan naszej cery się pogarsza, a które wpływają na jego poprawę.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.