Tłuszczaki- Czym są, objawy, przyczyny, sposoby usuwania, występowanie

Tłuszczaki to nowotwór tkanki łącznej. Jest to nowotwór niezłośliwy. Może dodatkowo występować w skupiskach oraz samodzielnie. Nie jest to co prawda groźna zmiana, jednak może wywoływać wiele problemów natury estetycznej. W niektórych przypadkach ludzie funkcjonują z tłuszczakami nieświadomie, gdyż nie wywołują one bardzo widocznych objawów, które można rozpoznać na pierwszy rzut oka. Najczęściej tłuszczaki rozwijają się na tułowiu, pod pachami oraz na pośladkach. Swoje ciało powinny badać przede wszystkim osoby między 40. a 60. rokiem życia, gdyż w tym czasie ryzyko jego ich wystąpienia drastycznie wzrasta. Najczęściej tłuszczaki są miękkie w dotyku, a znajdująca się pod nimi skóra nie zostaje w żaden sposób zmieniona.  Czy należy usuwać tłuszczaki? Jak wygląda tłuszczak?

Tłuszczak- Czym jest?

Tłuszczaki to niegroźne nowotwory, które zlokalizowane są pod skórą. Nie są to poważne zmiany, jednak burzą wiele przykrych uczuć ze względu na swój wygląd. Najczęściej pierwszym objawem tłuszczaka jest miękkie i wodniste uwypuklenie na skórze. Najczęściej po dotknięciu odkształca się i nie wygląda już tak, jak wcześniej. Rozmiar tłuszczaka może wynosić od kilku milimetrów do nawet kilkunastu centymetrów. Nowe tłuszczaki są najczęściej bezbolesne i narastają stosunkowo powoli. Zazwyczaj tłuszczaki występują samodzielnie, jednak naturalnym zjawiskiem jest występowanie ich w skupiskach.

Tłuszczaki- Objawy

Wiele osób uważa, że tłuszczaki nie dają żadnych objawów. To bzdura! Jeżeli tłuszczaki umiejscowione  są w okolicy nerwów, są mocno unaczynione lub znajdują się na narządach wewnętrznych, wówczas mogą być odczuwane dolegliwości bólowe! W niektórych przypadkach pierwszymi objawami tłuszczaka jest:

  • Nadciśnienie tętnicze,
  • problemy z pracą nerek,
  • występowanie obrzęków,
  • żółtaczka,
  • pogorszona wentylacja płuc (jeżeli tłuszczaki umiejscowione są w śródpiersiu).

Jeżeli tłuszczak umiejscowi się na jelitach lub okrężnicy, wówczas mogą występować również nudności, wymioty oraz ostry ból brzucha połączony z krwawieniem z przewodu pokarmowego. Jeżeli więc pod skórą dostrzeżona zostanie nawet niewielka zmiana, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza!

Tłuszczaki- Przyczyny powstawania

Do czynników, które zwiększają ryzyko występowania tłuszczaków, zaliczyć można wiele czynników, wśród których znajdzie się:

  • Wiek pomiędzy 40. a 60. rokiem życia,
  • genetyka człowieka,
  • nadwaga,
  • miejsca po urazach i stłuszczeniach,
  • choroba Cowdena.

Jak widać, przyczyn powstawania tłuszczaków może być wiele. Najbardziej narażona grupa osób znajduje się w przedziale 40-60 lat. To wśród osób w tym wieku skórą staje się wiotka, a pod spodem tworzą się wodne skupiska. Drugą możliwą przyczyną są walory genetyczne. Jeżeli w rodzinie występowały przypadki tłuszczaków, wówczas należy badać się nieco częściej i sprawdzać skórę. Warto również pamiętać, że tłuszczaki zazwyczaj występują również wśród osób dotkniętych nadwagą. Dowiodły temu badania na myszach. Choroba Cowdena charakteryzuje się nie tylko mnogością niewielkich skupisk łagodnych nowotworów, ale również skłonnościami do zachorowania na nowotwory jajników, tarczycy oraz raka piersi.

Tłuszczaki- Gdzie występują?

Takie zgrubienia zazwyczaj najchętniej lokalizują się na szyi, ramionach, plecach oraz udach tuż pod skórą. Jest to zmiana, która wygląda jak nadmuchana poduszeczka. Pd wpływem dotyku odkształca się, jednak zazwyczaj nie powoduje dolegliwości bólowych. Wiele osób po dostrzeżeniu takiej zmiany wpada w panikę, jednak nie jest ona wskazana. Wystarczy udać się do lekarza rodzinnego lub dermatologa, który dokładnie przyjrzy się zmianie i skieruje pacjenta do chirurga w celu usunięcia zmiany.

Tłuszczaki- Czy są groźne dla zdrowia?

Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących tłuszczaków jet to, czy są one groźne dla zdrowia. W większości przypadków są to jednak łagodne zmiany, które nie powinny budzić niepokoju. Niestety niektóre tłuszczaki mogą być zlokalizowane w miejscach takich jak wątroba, nerki, czy nawet w sercu człowieka. W takim przypadku nierzadko stosowana jest farmakologia, a nawet operacja. Wśród kobiet istnieje również ryzyko wystąpienia tłuszczaka w piersiach. Stają się one bolesne, a pod skórą wyczuwalna jest niewielka zmiana. Jeżeli tłuszczaki powodują ból, co często występuje w przypadku umiejscowienia się na narządzie wewnętrznym, wówczas może oznaczać to niebezpieczeństwo dla zdrowia. Takie zmiany mogą bowiem zaburzać pracę funkcjonowania wątroby, nerek, a nawet sprawiać trudności z oddychaniem. Bardzo groźnym zjawiskiem jest też krwawienie z przewodu pokarmowego.

Tłuszczaki- Czy można je usunąć?

Kiedy tłuszczaki wpływają na wizerunek człowieka i pogarszają samopoczucie, natychmiast pojawia się naturalna chęć usunięcia owej zmiany. Usuwanie chirurgiczne tłuszczaków nie należy do skomplikowanych i ryzykownym zabiegów. To, czy może być on usunięty, zależy jednak od kilku czynników, do których zaliczyć można rozmiar oraz jego lokalizację. Tłuszczaki mogą narastać, dlatego usunięcie zmiany we wczesnym stadium jest dobrym rozwiązaniem.

Tłuszczaki- Jakie są metody ich usuwania?

Zabieg chirurgiczny

Najpopularniejsza metoda usuwania tłuszczaka. Zabieg wykonywany jest przez lekarza chirurga przy znieczuleniu miejscowym. Polega on na nacięciu kawałka skóry i na wyjęciu tłuszczaka. Rana następnie zostaje zaszyta, a po tygodniu pacjent udaje się na zdjęcie szwów. W późniejszym etapie tłuszczak zostaje oddany do tak zwanego badania histopatologicznego.

Sterydy

Zastrzyki sterydowe zmniejszają rozmiar tłuszczaka, jednak warto podkreślić, że nie likwidują go całkowicie. Nie jest to zalecana metoda.

Zabieg liposukcji

Tego typu zabieg wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym lub nawet ogólnym. Skóra zostaje delikatnie nacięta, a sonda odsysa następnie tłuszcz, który buduje powstały guz. W kolejnym etapie wyciągana jest torebka łącznotkankowa. Dzięki takiemu zabiegowi można spodziewać się bardzo niewielkich ran po usunięciu zmiany. Liposukcja stosowana jest najczęściej, kiedy pacjenci chcą usunąć kilka drobnych zmian.

 Tłuszczaki a tłuszczomięsaki

Tłuszczak może być niestety bardzo łatwo pomylony z groźnym nowotworem zwanym tłuszczomięsakiem. Jest on osadzony o wiele głębiej pod skórą, niż tłuszczak i jest to miana złośliwa. Lekarz, który ma nawet najmniejsze wątpliwości co do rodzaju zmiany, powinien na początku zlecić badanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Wykonana może zostać również biopsja. Tłuszczomięsaki niestety bardzo często powracają i stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Takie zmiany są dość późno rozpoznawalne.

Tłuszczaki- Jak zapobiegać?

Niestety nie ma recepty, która wskazywałaby na to, w jaki sposób można zapobiegać powstawaniu tłuszczaków. Warto jednak dbać o linię i regularnie dokonywać obserwacji ciała. Przejście na zdrowy tryb życia ma wiele plusów, w tym zdrowotnych. Warto od razu udać się do lekarza w celu diagnozy. Usuwanie tłuszczaków nie należy do bolesnych zabiegów, dlatego nie warto obawiać się ewentualnego usuwania zmiany.

Tłuszczaki- Czym są, objawy, przyczyny, sposoby usuwania, występowanie
5 (100%) 26 votes
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.