Termin porodu: jak obliczyć oraz pytania i odpowiedzi, zmiana daty porodu, miesiączka, USG

Wiele kobiet w ciąży zastanawia się, jakie są podstawowe przesłanki zbliżania się terminu porodu. Z racji, że ciąża trwa średnio 40 tygodni, a więc około 280 dni, termin porodu można bardzo szybko i prosto obliczyć. Wystarczy dokonać analizy ostatniej daty miesiączki i dodać do niej 280 dni. Takie podejście może wydawać się dziwne, ponieważ poczęcia dziecka dokonuje się około 14 dni po ostatniej miesiączce. Medycyna uważa, że rozwój płodu opóźnia się właśnie o te dwa tygodnie. Obliczenie terminu porodu nie jest czymś trudnym ani skomplikowanym. Bardzo wiele kobiet denerwuje się tym procesem, dlatego ważne jest, by były one świadome czasu urodzenia dziecka, ale zarazem by nie przywiązywały się do dokładnej daty.

Jak obliczyć termin porodu?

Kobieta, która posiada regularne 28 dniowe cykle miesiączkowe, może obliczyć termin porodu przy pomocy dwóch, podstawowych sposobów.

Prosta zasada Naegele

Zasada Naegele obejmuje proste obliczenia: dodaje się siedem dni do pierwszego dnia miesiączki, a następnie odejmuje od tego trzy miesiące. Można to jasno przedstawić na przykładzie. Jeśli ostatnia miesiączką występowała 1 grudnia 2017 roku to:

  • Należy do tej daty dodać siedem dni, czyli wychodzi 8 grudnia 2017 roku.
  • Następnie odjąć trzy miesiące, a więc pojawia się data 8 wrzesień 2017 roku.
  • W tym przypadku należy zmienić datę roku, ponieważ ciąża nie może występować wstecz – termin porodu to 8 wrzesień 2018 roku.

Jak widać obliczenie z pomocą zasady Naegela terminu porodu jest bardzo łatwe. W tym przykładzie obliczanym terminem porodu  jest 8 wrzesień 2018 r.

Koło ciążowe

Innym, ale trudniejszym do sprawdzenia, sposobem obliczenia terminu porodu jest wykorzystanie tzw. koła ciążowego. To metoda, z której korzystają głównie lekarze ginekolodzy. Obliczenia lub szacowanie terminu porodu jest proste, pod warunkiem, że ma się dostęp do takiego mechanizmu. Pierwszy etap sprawdzenia terminu porodu jest zlokalizowanie daty ostatniej miesiączki na kole. Po ustaleniu takiej daty przy pomocy wskaźnika, koło pokazuje datę porodu.

Należy pamiętać, że termin porodu jest szacunkową datą. Szanse na faktycznie urodzenie dziecka w tym terminie są niewielkie, dlatego tego typu datę należy uwzględniać z przymrużeniem oka.

Pytania i odpowiedzi

Kobiety w ciąży często zastanawiają się co w przypadku, gdy nie zna się daty ostatniej miesiączki lub, gdy menstruacja bywała bardzo nieregularnie czy też cykl bywał dłuższy, niż 28 dni.

Co gdy data ostatniej miesiączki jest nieznana?

Takie sytuacje w medycynie zdarzają się bardzo często, dlatego też ginekolodzy znaleźli na to mało skomplikowane mechanizmy.

  • Ustalenie terminu porodu może odbyć się poprzez przypomnienie sobie przynajmniej tygodnia, w którym występowała miesiączka – jeśli pacjentka nie pamięta dnia. Wtedy też lekarz może łatwo oszacować termin porodu.
  • Druga metoda jest wykorzystywana, gdy pacjentka w ciąży kompletnie nie wie, kiedy występował u niej ostatni okres. W takich okolicznościach, lekarz ginekolog może posłużyć się badaniem USG w celu ustalenia terminu porodu.

Co, gdy kobieta miała nieregularne miesiączki?

Nie każda kobieta ma 28 dniowe cykle. Część kobiet posiada dłuższe cykle. W takich przypadkach również stosuje się koło ciążowe, ale z wykorzystaniem dodatkowych obliczeń. Przy tych obliczeniach bierze się pod uwagę drugą połowę kobiecego cyklu menstruacyjnego, który trwa 14 dni. To czas, który obejmuje okres od owulacji do kolejnej miesiączki. W przypadku, gdy miesiączka kobiety trwa około 35 dni, prawdopodobieństwo owulacji występuję w dniu 21.

Posiadanie świadomości, kiedy pojawia się moment owulacji może pomóc skorygować datę ostatniej miesiączki, a tym samym ustalić termin porodu za pomocą koła ciążowego.  Dobrym przykładem jest wzięcie pod uwagę 35 dniowego cyklu menstruacyjnego i przedstawienie pierwszego dnia miesiączki na 1 listopada. Wtedy tez należy podjąć dwa kroki w celu obliczenia daty porodu.

  • Należy dodać 21 dni – wychodzi 22 listopada.
  • Należy odjąć 14 dni, w taki sposób, by znaleźć datę korekty pierwszego dnia miesiączki – a więc 8 listopada.

Po tak sprawnym obliczeniu skorygowanej daty ostatniej miesiączki wystarczy zaznaczyć na tzw. kole ciążowym ten termin. Następnie zaznaczyć daty przecinające się. Wyznaczona data jest punktem rozwiązania – termin porodu.

Warto podkreślić, że niektóre, dostępne koła ciążowe mogą posiadać funkcję wprowadzenia daty poczęcia, która teoretycznie ma nastąpić około 4 dniach po owulacji. Wtedy też pomija się datę ostatniej miesiączki.

Co to znaczy, że lekarz zmienia datę porodu?

W każdym momencie, podczas ciąży, prowadzący lekarz ginekolog może zmienić termin porodu. Istnieją do tego dwie, podstawowe przesłanki. Pierwsza z nich mówi o znacznie mniejszym płodzie, niż się spodziewano. Druga natomiast o znacznie większym niż przeciętnie występującym płodzie na danym etapie ciąży.

Generalnie, lekarz ginekolog powinien zlecić wykonanie badania USG w celu określenia wieku ciążowego dziecka w trzech przypadkach:

  • Gdy termin ostatniej miesiączki nie jest znany,
  • Gdy kobieta ma nieregularne miesiączki,
  • Gdy zapłodnienie pojawiło się mimo zastosowania tabletek antykoncepcyjnych.

Badanie USG pozwala ginekologowi zmierzyć długość dziecka, a więc jego wysokość od jednego do drugiego końca. Podczas pierwszego trymestru tego typu pomiar pozwala na bardziej precyzyjne oszacowanie wieku dziecka. Lekarz może zmienić datę porodu na podstawie pomiaru ultrasonograficznego.

Być może nastąpi to w pierwszym trymestrze, zwłaszcza gdy data oszacowana podczas USG zdecydowanie różni się o ponad 7 dni od daty oszacowanej przez lekarza na podstawie ostatnio przebytej miesiączki.

Podczas drugiego trymestru przeprowadzone badanie USG jest generalnie mało dokładne. Wtedy też lekarz ma trudności z ustaleniem terminu porodu, zwłaszcza, gdy szacunki różnią się o ponad 14 dni.

W trakcie trzeciego trymestru ustalenie terminu porodu jest najlepszy i najbardziej dokładny. Analizy i szacunki oparte na badaniu USG mogą trwać nawet 20 dni, ale w końcu dochodzą do końca.

Może się zdarzyć tak, że ginekolog wykonując badanie USG podczas 3 trymestru będzie myślał o korekcie daty porodu. Powtórzenie badania USG będzie w tej czynności pomocne i trafnym rozwiązaniem. USG pozwala sprawdzić wzrost, wagę i długość płodu, a wiec bardzo cennych informacji.

Jaka jest data USG i dlaczego różni się ona daty porodu?

W momencie, gdy lekarz ginekolog wykonuje badanie USG, zapisuje jego wyniki i równocześnie próbuje uwzględnić kilka ważnych kwestii, w tym ustala dwie prawdopodobne daty porodu. Pierwszy termin porodu jest obliczony na podstawie ostatnio przechodzonej miesiączki. Druga data natomiast jest oszacowana poprzez pomiar ultradźwiękowy. Zwykle te daty są do siebie zbliżone, ale nie są takie same.

Warto wiedzieć, że badanie ultradźwiękami nie jest zalecane do wykonania podczas ciąży. Można je wykonywać tylko w uzasadnionych przypadkach, a więc wyłącznie z powodów medycznych. Kiedy lekarz ginekolog przeanalizuje wyniki badania USG, może ustalić czy otrzymane terminy porodu są podobne. Jeśli nie, to może on dokonać zmiany terminu porodu. W 60 % przypadków, termin porodu nie jest modyfikowany.

 

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.