Tabletki poronne – przeciwwskazania i ryzyko stosowania

Ciąża to wyjątkowy stan organizmu kobiety, który zależnie od punktu widzenia można traktować jako błogosławieństwo lub nie do końca pożądaną sytuację życiową. Ze względu na różne podejście społeczeństwa do tematu ciąży oraz niechcianego jej odpowiednika ciężko odważyć się jednoznacznie zdefiniować stan ciąży nie urażając kobiet, matek i ojców dzieci oraz określonych środowisk społeczeństwa. Dlatego wciąż, pomimo upływu lat, dekad oraz kadencji zmieniających się władz i rządów temat niechcianej ciąży pozostaje nadal niezwykle delikatnym tematem tabu stanowiącym ognisko zapalne wśród konserwatywnych, często hermetycznych bądź nieelastycznych środowisk. Ze względów etycznych i z szacunku do wyznawanych religii ten temat pozostaje rozwijany w podziemiu aborcyjnym, a możliwość kontroli nad własnym ciałem i wolnego wyboru jest traktowana przez część osób przychylnie a przez drugą część jest odrzucana. Wszystko sprowadza się do zajmowanych skrajnych stanowisk etycznych, religijnych bądź politycznych i ideologicznych. Silnie powiązaną z tematem ciąży i komplikacji występujących w czasie jej trwania jest zagadnienie medycznej i farmakologicznej aborcji, a dokładniej stosowanie tabletek poronnych poprzez świadomą ingerencję w przebieg ciąży.

Przebieg aborcji farmakologicznej

W porównaniu do innych krajów Europejskich w Polsce aborcja farmakologiczna z zasady nie jest legalna. Zezwala się na nią w konkretnych sytuacjach. Do okoliczności, które są uzasadnione w chęci usunięcia ciąży zaliczamy: zagrożenie życia matki, chorobę dziecka zagrażająca jego życiu lub permanentne uszkodzenie materiału genetycznego płodu. Zasadnym powodem jest też gwałt. Przy planowaniu aborcji i podjęciu decyzji o jej dokonaniu w sposób farmakologiczny ważne jest pamiętanie o kilku liczbach. Zabieg ten jest bezpieczny i możliwy jedynie do 3 miesiąca ciąży ( 9 tygodnia). Zależy to od naturalnych uwarunkowań przebiegu ciąży – okres 3 miesięcy to czas, w którym zarodek nie uzyskuje jeszcze formy płodu, nie ma kształtujących się organów ani zmysłów. 9 tygodni to również liczba, która zapewnia bezpieczeństwo matki podczas zabiegu, określa znaczny procent efektywności zabiegu oraz w pewien sposób osłania przed stanowiskami etycznymi i religijnymi. Oczywiście im ciąża została zaobserwowana wcześniej i im wcześniej wykryto wady, tym większe prawdopodobieństwo powodzenia zabiegu. Ponadto po zażyciu mizoprostolu prawdopodobieństwo poronienia wynosi 90 %. Krwawienie i skurcze powinny wystąpić około 4 godzin po zaaplikowaniu pierwszej dawki.

Tabletki poronne pozwalają zakończyć ciążę we wczesnym jej etapie – pierwszym trymestrze. Skład tabletek to kilka aktywnych substancji, których działanie powoduje zatrzymanie rozwoju zarodka oraz poronienie. Główną substancją jest mifepriston hamujący syntezę i wydzielanie hormonu odpowiedzialnego za podtrzymacie ciąży – progesteronu. Substancja pomocnicza to mifoprostol, który wywołuje silne skurcze macicy wspomagający poronienie. Dostęp do takich substancji kobieta może uzyskać wyłącznie za pośrednictwem lekarza.

Szczegółowy przebieg zabiegu polega na przyjęciu 5 tabletek bezpośrednio do pochwy. Proces odbywa się pod kontrolą lekarza i wymaga odstawienia wszelkich substancji odurzających. Średnia cena to ok 500 zł. Przyjęcie dawki leków skutkuje mocnymi skurczami macicy i silnym bólem podbrzusza przypominającym przebieg bolesnego krwawienia miesięcznego.

Tabletki wczesnoporonne

Alternatywą dla tabletek poronnych są tabletki wczesnoporonne, które aplikuje się dopochwowo nie później niż 72 godziny po stosunku. Ich działanie opiera się na  działaniu hormonów, których  nasilone wydzielanie i zwiększone stężenie nie pozwalają na zagnieżdżenie się zarodka w ściance macicy. Działanie jest zatem podobne do działania tabletek antykoncepcyjnych, jednak taka forma antykoncepcji nie jest zalecana, gdyż może powodować trwałe i trudne do wyeliminowania szkody w organizmie kobiety.

Gdzie dostać tabletki poronne?

W okolicznościach zezwalających na aborcję najlepiej udać się do lekarza po receptę i nadzór medyczny. Wtedy kobieta ma największą pewność powodzenia zabiegu i gwarantowana opiekę i bezpieczeństwo. Istnieją również strony internetowe, gdzie kobieta  w innych, nieokreślonych prawem przypadkach może zamówić tabletki poronne a zabieg wykonać w domu. Istnieje strona internetowa, na której kobiety mogą otrzymać pomoc od organizacji Women On Waves. Oferuje ona kupno tabletek poronnych i zaleca wykonanie zabiegu w domu. Tabletki oferowane  na stronie można kupić po przeczytaniu instrukcji i zapoznaniu się z zasadami funkcjonowania organizacji. Sprzedawane tabletki mają skład oparty również na mizoprostolu i mifepristonie. Aborcja przeprowadzana na bazie mizoprostolu wygląda jak naturalne poronienie.

W Polsce mizoprostol kryje się pod nazwą leku Cytotec i leku Arthrotec  dostępnych w aptekach po przedstawieniu recepty.

Kiedy nie można wykonywać aborcji?

Zabieg usunięcia ciąży jest inwazyjną operacją, z którą wiążą się pewne zalecenia i przestrogi. Sytuacje, w których nie wolno przeprowadzać zabiegu.

  • Brak stwierdzonej ciąży (niepotwierdzona przez test ciążowy lub badanie ultrasonograficzne),
  • Brak pewności chęci usunięcia ciąży,
  • Zbyt długi czas trwania ciąży,
  • Brak osoby trzeciej, poinformowanej, która mogłaby pomóc w razie komplikacji,
  • Choroby zaburzające krzepliwość krwi typu anemia, grożące wykrwawieniem,
  • Znajdowanie się pod wpływem substancji odurzających (narkotyki, alkohol),
  • Możliwość ciąży pozamacicznej,
  • Obecność wkładki domacicznej (spirali),
  • Brak dostępu do szpitala w razie ewentualnej potrzeby bądź komplikacji,
  • Alergia na mizoprostol lub substancje pomocnicze.

Ryzyko zastosowania tabletek poronnych

Ryzyko wystąpienia efektów ubocznych wzrasta wraz z długością trwania ciąży. Możliwe komplikacje, jakie mogą towarzyszyć zabiegowi to: silny ból, krwawienie i osłabienie.  Usunięcie ciąży w jakikolwiek sposób wiąże się z mniej lub bardziej inwazyjną ingerencją w organizm kobiety i może powodować znaczne jego rozregulowanie, nie wspominając o poważniejszych konsekwencjach. Brak powszechności dostępu do tego typu zabiegów w kraju nie jest największą przeszkodą w podejmowaniu takiej a nie innej decyzji. Głównym powodem zmuszającym do przemyślenia decyzji powinna być świadomość czynu i dokładne zapoznanie z tematem aborcji farmakologicznej wraz z uwzględnieniem jej ewentualnych konsekwencji.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.