Tabletki czystka – właściwości i działanie

Czystek cieszy się niesamowitą popularnością już od pewnego czasu. Coraz więcej osób wychwala jego niesamowite właściwości i poleca swoim znajomym oraz rodzinie. Z jakiego powodu zyskał aż taką sławę? Mówi się, że pomaga na bardzo wiele dolegliwości, zwalcza bakterie oraz wirusy i oczyszcza organizm. Najwidoczniej jest to prawdą, skoro roznosi się aż na taką skale. Powstaje jednak coraz więcej nowych form przyjmowania go, poza tradycyjnym naparem – pojawiły się na rynku wygodniejsze do przyjmowania tabletki. Czy są równie magicznym preparatem?

Czym jest wspomniany czystek?

Czystek (Cistus) to roślina z rodziny czystkowatych (Cistaceae). Do wspomnianej rodziny należy kilkanaście gatunków występujących w różnych częściach Europy, rosnących dziko głównie w jej południowej części. Największą ich część można znaleźć w Portugalii i Hiszpanii, na półwyspie Pirenejskim. Porastają najczęściej suche i skaliste zbocza. Kwiat czystka ma bardzo charakterystyczny wygląd. Jest delikatny, jego płatki mogą mieć biały albo różowy kolor – są pomarszczone i sam kwiat otwiera się rano, a wieczorem odpadają. W Polsce czystek można znaleźć jedynie jako roślinę uprawną, hodowaną ze względu na swoje niezwykłe właściwości.

Oto kilka najbardziej znanych gatunków czystka:

  • Czystek szary (Cistus creticus), inaczej kreteński – występujący w zachodniej części Morza Śródziemnego. Jest to najbardziej zmiana odmiana tej rośliny, słynąca szczególnie ze swojej skuteczności i bardzo często wykorzystywana w celach leczniczych.
  • Czystek siwy (Cistus incanus Linne) – który również jak powyższy, porasta głównie okolice zachodniej części Morza Śródziemnego.
  • Czystek ladanowy (Cistus ladanifer L.) – jest największy ze swojej rodziny. Ten rodzaj dla odmiany znajduje się w południowo-zachodniej Europie.

Jakie właściwości ma czystek?

Zaletą tego sławnego zioła jest przede wszystkim fakt, iż dodaje on energii. Wzmacnia organizm, odświeża i dodaje mu sił. Właściwości oczyszczające zawdzięcza zawartości polifenoli – to znaczy przeciwutleniaczy, dzięki którym wykazuje mocne działanie przeciwalergiczne.

Picie herbaty z czystka jest szczególnie polecane podczas przeziębienia czy podczas trwania grypy, ponieważ w naturalny sposób pomaga on zwalczać zarówno bakterie jak i wirusy. Można to robić bez obaw i praktycznie bez ograniczeń, ponieważ czystka nie da się przedawkować. Jest to bezpieczny i naturalny sposób walki z różnego rodzaju dolegliwościami.

Napar z czystka zapobiega także zachorowaniu na miażdżycę. Ochrania również naczynia krwionośne, blokując utlenianie się złego cholesterolu znajdującego we krwi. Co więcej czystek wykazuje działanie rozpuszczające wszelkie zatory i zakrzepy, dzięki czemu przeciwdziała w dużym stopniu chorobie niedokrwiennej serca. Kolejną z właściwości tej wspaniałej rośliny jest pozbywanie się metali ciężkich z organizmu, co jest niezwykle cenną właściwością w tych czasach, zwłaszcza dla palaczy. Usunięcie ciężkich metali ma jeszcze jedną ważną korzyść – pomaga także w utracie wagi. Dzięki temu oczyszczeniu nasze drogocenne ziele jest również doskonałym wsparciem przy różnego rodzaju dietach i odchudzaniu!

Czystek przyniesie także bez wątpienia ulgę mężczyznom z przerostem gruczołu prostaty, ze względu na hamowanie podziału komórek za sprawą właściwości antyproliferacyjnym. W wypadku pojawienia się infekcji górnych dróg oddechowych wskazane jest wykorzystanie naparu czystka do inhalacji. Ze względu na działanie przeciwbakteryjne dodatkowo wspomaga kurację skóry dotkniętej trądzikiem.

Na samym końcu listy warto wspomnieć również jak skuteczną może stanowić broń w walce z kleszczowym zapaleniem opon mózgowych i boreliozą. Według badań regularne spożywanie czystka wpływa w pewnym stopniu na zapach naszego ciała. Nie jest to wyczuwalne dla ludzkiego powonienia, jednak sprawia, że odstrasza on kleszcze. Dlatego jeśli mamy zamiar spędzać dłuższy czas na zewnątrz, szczególnie w sezonie letnim i jesiennym – warto rozważyć regularne zażywanie czystka, chociażby z tego względu.

Stosowanie czystka

Czystek jest najczęściej dostępny pod postacią suszonego ziela, którego używa się do przyrządzania naparu, lub występuje już w formie gotowej herbatki, w której stanowi dużą część składu. Przygotowując napar, zarówno listki jak i kwiat czystka należy zalać wrzątkiem i parzyć przez kilka minut, najlepiej pod nakryciem. Jednak należy pamiętać o systematyczności! Tylko regularne stosowanie czystka i wprowadzenie go do codziennej diety przyniesie oczekiwane efekty. Nie wykazano żadnych szkodliwych działań stosowania naparu, dlatego nie ma żadnych ograniczeń w jego zażywaniu i można go podawać również małym dzieciom, po około 3 miesiącu życia.

Czystek w tabletkach
Kliknij i sprawdź ceny!

 

Gdy chodzi jednak o tabletki – dawkowanie ma swoje zasady. Jedna kapsułka zawierająca czystek posiada około 1750mg wyciągu, w przeliczeniu na suszone ziele czystka oraz 250mg wyciągu standaryzowanego na 5% polifenoli. Na opakowaniu tabletek czystka zwykle znajduje się informacja, że należy stosować jedną lub dwie tabletki raz dziennie przed posiłkiem. Tabletki dostarczają skondensowaną dawkę ziela, przyjmowaną bezpośrednio, dlatego nie zaleca się przekraczania wskazanej dawki. Tabletek nie powinny stosować również dzieci, ani kobiety w ciąży.

Napar czy tabletki?

Tabletki oraz napar zazwyczaj posiadają taką samą zawartość substancji aktywnych i wykazują jednakowe właściwości. Tabletki z pewnością stanowią dużo wygodniejszą i szybszą formę spożywania czystka, szczególnie dla zabieganych osób. Jeśli chodzi o napar – niektórym może przeszkadzać również specyficzny smak, który ze sobą niesie. W tym wypadku wybór formy jest kwestią indywidualną i należy do każdego z osobna.

Niestety pozostaje kwestia, w której sproszkowana wersja czystka w tabletce sprawia, że nie mamy pewności co do jego realnej ilości w kapsułce, którą przyjmujemy. Jej część w końcu zajmują różnego rodzaju substancje wypełniające lub słodziki. W tym wypadku warto przejrzeć wymieniony skład, im jest prostszy i podaje wyższą deklarowaną zawartość ekstraktu z czystka – tym lepiej.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.