Tabletka po – jak działa antykoncepcja awaryjna? Tabletki ellaOne i Escapelle, cena, recepta, działanie, skuteczność

O tabletkach z zakresu antykoncepcji awaryjnej, tak zwanych „tabletkach po” mówi się w ostatnich latach bardzo wiele. Wszystko to za sprawą niesłusznego poglądu, który jest promowany przez wiele osób nieznających się na specyfiku leku – mówiącym o tym, że jest to tabletka wczesnoporonna. Tabletka po jest stosowana w skrajnych przypadkach niezabezpieczonego stosunku seksualnego, kiedy mogło dojść do zapłodnienia (gwałty, seks po alkoholu) czy w momencie, kiedy zawiedzie inna antykoncepcja (na przykład pęknięta prezerwatywa). Tabletka po zapobiega zagnieżdżeniu się komórki jajowej w macicy, ale nie prowadzi do poronienia – w momencie, kiedy jest już za późno na antykoncepcje, nie prowadzi do obumarcia płodu i poronienia na wskutek przyjętego leku.

Tabletka po – awaryjna antykoncepcja

Pigułki dzień po maja za zadanie zapobiegać ciąży po odbyciu niezabezpieczonego stosunku. Tabletkę należy przyjąć jak najszybciej od momentu stosunku – jej działanie jest najbardziej skuteczne do 24 godzin, następnie spada. W zależności od rodzaju tabletki (na polskim rynku dostępne są dwa rodzaje tabletki po z różnym składnikiem aktywnym) tabletkę należy przyjąć najpóźniej do 72 lub 120 godzin po stosunku (3 bądź 5 dni). Taka różnica wynika przede wszystkim z odmiennych sposobów działania poszczególnego rodzaju tabletki.

Tabletka dzień po jest obecnie dostępna wyłącznie na receptę. Oznacza to, że przed pójściem do apteki, kobieta bądź para powinna zgłosić się do lekarza po odpowiedni papierek. Co ważne – nie musi być to koniecznie lekarz ginekolog, wystarczy każdy inny lekarz dowolnej specjalizacji z uprawnieniami do wypisywania recept na leki. W przypadku konieczności zażycia tabletki awaryjnej warto jest jak najszybciej znaleźć lekarza, który wypisze receptę – niestety nie wszyscy lekarze chcą się tego podjąć. Nie warto się tym przejmować i należy szukać dalej.

Jak działa tabletka po – ellaOne?

Jedną z dwóch tabletek po dostępnych na polskim rynku medycznym i tę bardziej popularną jest tabletka ellaOne. Zawiera ona substancję czynną jaką jest octan uliprystalu (dawka 30mg). Substancja ta jest tzw. selektywnym modulatorem receptora progesteronowego w przysadce mózgowej. Jego działanie jest przeciwne do działania innego hormonu wytwarzanego przez organizm kobiety, czyli progesteronu. Substancja czynna zawarta w tej tabletce, czyli wspomniany już wcześniej octan uliprystalu, łączy się z receptorami charakterystycznymi dla progesteronu i dzięki temu hamuje proces owulacji, czyli jajeczkowania. Dodatkowo substancja aktywna ellaOne doprowadza do zmian w wyściółce ścian macicy, co utrudnia zagnieżdżenie się zarodka.

Tabletkę ellaOne należy przyjąć jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku, który może skutkować zapłodnieniem. Jej działanie jest utrzymywane aż przez 120 godzin (czyli 5 dni) po stosunku, ale największą efektywność szacuje się przed upływem jednej doby. Im później tabletka zostanie przyjęta tym mniejsza skuteczność jej działania.

Koszt tabletki ellaOne jest uzależniony od apteki. Najczęściej cena waha się od 80 do nawet 140 zł. Obecnie zgodnie z ustawą tabletka dostępna jest wyłącznie na receptę.

Jak działa tabletka po – Escapelle?

Tabletka po o nazwie Escapelle zawiera inną substancję czynną niż elleOne. Substancją aktywną w tej tabletce jest levonorgestrel, który jest syntetycznym progestagenem, który jest wykorzystywany jako aktywny składnik wielu popularnych środków antykoncepcyjnych. Tabletka swoje działanie zachowuje przez 3 doby (72h) od momentu niezabezpieczonego stosunku, ale największą skuteczność, bo aż prawie 99% ma miejsce w momencie, kiedy jest przyjęta w pierwszej dobie od momentu możliwości dojścia do zapłodnienia.

Zawarty w tabletce Escapelle hormon levonorgestrel może zahamować owulację, jeśli tabletka została przez kobietę przyjęta jeszcze przed rozpoczęciem procesu jajeczkowania. Dodatkowo składniki aktywny obecne w tabletce, podobnie jak przy ellaOne wywołują szereg zmian w błonie śluzowej macicy i tym samym utrudniają proces zagnieżdżenia się zarodka.

Tabletka Escapelle z levonorgestrelem nie będzie skuteczne i nie zatrzyma ciąży, jeśli proces implantacji zarodka w ścianie macicy już się rozpoczął – substancje aktywne nie prowadzą do obumarcia płodu czy poronienia. W momencie kiedy kobieta jest już w ciąży, substancja czynna zawarta w tabletce dodatkowo ją podtrzyma.

Koszt tabletki Escapelle jest uzależniony od apteki. Najczęściej cena waha się od 30 do 70 zł. Podobnie jak poprzednia tabletka awaryjna, również Escapelle obecnie zgodnie z ustawą dostępna jest wyłącznie za okazaniem w aptece recepty.

Tabletka po, a tabletki wczesnoporonne

Według WHO tabletka po nie działa jak tabletki wczesnoporonne, ze względu na fakt, że ten rodzaj antykoncepcji nie powoduje obumarcia zagnieżdżonego zarodka, a jedynie uniemożliwia jego zagnieżdżenie się w ścianie macicy.

Wiele kontrowersji na temat tabletek dzień po wynika z błędnego rozumienia sposobu działania tabletki, a także z niepoprawnego pod kątem medycznym określenia początku ciąży. Dla niektórych początkiem ciąży jest już moment zapłodnienia, co nie jest zgodne z medyczną wiedzą i dlatego też uznają oni tabletkę dzień po za tabletkę wczesnoporonną.

Warto jednak pamiętać, że w momencie gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w macicy to tabletka po nie ma żadnego wpływu na już rozpoczętą ciążę. Nie prowadzi do poronienia czy problemów z prawidłowym rozwojem płodu. Nie ma więc obaw, że stosując tabletkę po w ciąży (gdy dojdzie już do zapłodnienia), kobieta wyrządzi sobie bądź płodowi krzywdę.

Niepożądane skutki antykoncepcji awaryjnej oraz tabletki po

Antykoncepcja awaryjna powinna być przyjęta wyłącznie w skrajnych przypadkach awaryjnych i nie może być uznawana za jedną z systematycznie stosowanych metod antykoncepcyjnych, na przykład obok standardowych tabletek hormonalnych. Zażycie tabletki po jest uzasadnione wyłącznie w kilku przypadkach i nie powinno być nadużywane. Kilkakrotne przyjęcie tabletki dzień po (szczególnie w krótkim okresie czasu, np. wielokrotnie w tym samym cyklu miesiączkowym) może nieść ze sobą dużo skutków ubocznych, przede wszystkim sprzyjać pojawieniu się zaburzeń hormonalnych bądź spowodować rozregulowanie się cyklu miesiączkowego.

Niepożądane skutki tabletki dzień po pojawiają się stosunkowo rzadko. Wśród nich można wyróżnić przede wszystkim problemy ze strony układu pokarmowego, takie jak między innymi:

  • nudności,
  • wymioty,
  • biegunkę.
  • bóle brzucha,
  • bóle w obrębie narządów rodnych,
  • lekkie krwawienia bądź plamienia z narządów rodnych,
  • przyśpieszenie bądź opóźnienie miesiączki (rzadziej rozregulowanie cyklu na kilka kolejnych miesięcy).

Ryzyko skutków ubocznych, które mogą wystąpić są podobne jak przy wszystkich innych lekach. Dlatego też antykoncepcji awaryjnej nie powinno się stosować bez konsultacji z lekarzem oraz bez dokładnego zapoznania się z ulotką wewnątrz opakowania. Dobrze jest także po przyjęciu tabletki po zgłosić się na kontrolę do lekarza ginekologa oraz opowiedzieć mu o sytuacji skorzystania z antykoncepcji awaryjnej.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.