Szyszynka – jej wpływ na zdrowie, rola w produkcji melatoniny, działanie, zaburzenia

Szyszynka to mały gruczoł w kształcie grochu znajdujący się w środkowej części mózgu pomiędzy jego dwiema półkulami.  Szyszynka produkuje i reguluje niektóre hormony, w tym melatoninę. Melatonina jest najlepiej znana z roli, jaką odgrywa w regulacji snu i rytmu dobowego. Komórki szyszynki składają się z komórek, które mają te same cechy co wrażliwe na światło pręcikowe komórki znajdujące się w siatkówce oka. Być może z tego powodu szyszynka nazywana jest „trzecim okiem”.  Szyszynka znajduje się pod korą mózgową, gdzie łączą się dwie półkule mózgu. Jest to miejsce, w którym mózg reguluje świadomość i interpretuje funkcje zmysłowe i ruchowe organizmu.

Szyszynka i jej rola w regulacji hormonalnej

Szyszynka odgrywa również rolę w regulacji poziomu hormonów żeńskich i może wpływać na płodność i cykl menstruacyjny. Wynika to częściowo z produkcji melatoniny i wydzielania jej przez szyszynkę. Melatonina może również pomóc w ochronie przed chorobami sercowo-naczyniowymi, takimi jak miażdżyca i nadciśnienie.  Szyszynka odgrywa istotną rolę w regulowaniu hormonów rozrodczych Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Wpływa na rozwój seksualny, popęd seksualny i odgrywa rolę w regulacji hormonów żeńskich, które mogą wpływać na płodność i cykl menstruacyjny. Jeśli szyszynka zacznie działać nieprawidłowo, w ciele może wystąpić wiele problemów: Jak wspomniano powyżej, melatonina pomaga nam spać. Jeśli szyszynka nie będzie w stanie wytworzyć wystarczającej ilości melatoniny, osoba zacznie doświadczać bezsenności, co z kolei może prowadzić do innych problemów, takich jak lęk, drażliwość i trudności z koncentracją. Inne problemy – takie jak niskie wytwarzanie hormonów tarczycy, objawy menopauzy i nad aktywność jelit – mogą być również spowodowane obniżeniem ilości melatoniny. Gdy wydzielany przez szyszynkę poziom melatoniny jest zbyt niski, może to prowadzić do wielu problemów, takich jak niskie ciśnienie krwi i nieprawidłowe działanie gruczołów nadnerczy i tarczycy.

Szyszynka i regulacja rytmu dobowego organizmu

Szyszynka jest kluczem do wewnętrznego zegara biologicznego, ponieważ reguluje dobowy rytm organizmu. Rytm dobowy to sygnały, które powodują, że czujemy się zmęczeni, śpimy, budzimy się tej samej porze każdego dnia. Szyszynka wydziela melatoninę, hormon, który pomaga regulować rytm dobowy. Melatonina jest wytwarzana w zależności od ilości światła.  Szyszynka uwalnia większe ilości melatoniny, gdy jest ciemno, co wskazuje na rolę melatoniny we śnie. Wielu producentów suplementów oferuje melatoninę jako “naturalny” środek wspomagający sen. Niektóre badania sugerują jednak, że związek pomiędzy melatoniną a snem może nie być tak prosty, jak się wydaje. Naukowcy odkryli, że usunięcie szyszynki nie wpłynęło na poziomy aktywności szczurów, które miały normalny dostęp do światła i ciemności. Doszli również do wniosku, że funkcja szyszynki może być bardziej skomplikowana niż początkowo sądzono.

Szyszynka, a zdrowe kości, dobry nastrój i wysoka odporność

Szyszynka została powiązana z szeregiem innych funkcji. Obejmują one:

  • Metabolizm kości. Obniżenie funkcjonowania szyszynki z wiekiem może wpływać na procesy metaboliczne zachodzące w komórkach kości. Kobiety po menopauzie są znacznie bardziej narażone na osteoporozę. Funkcja gruczołu maleje z wiekiem. Okazuje się, że doustne suplementy melatoniny mogą pomóc w zwiększeniu masy kostnej, która mogłaby być stosowana w celu ochrony przed osteoporozą po menopauzie.
  • Zdrowie psychiczne. Sen i zdrowie psychiczne są nierozerwalnie powiązane. Brak snu może spowodować lub nasilić niektóre schorzenia psychiczne. Zaburzenia zdrowia psychicznego z kolei mogą również utrudniać sen. Niektóre warunki zdrowia psychicznego zostały powiązane z dostępem do światła. Na przykład sezonowe zaburzenie afektywne jest formą depresji, która wpływa na nastrój człowieka i ma tendencję do występowania, gdy poziom światła jest niski. Może to być spowodowane zmianami w wydzielaniu melatoniny.
  • Szyszynka wpływa również na działanie układu immunologicznego. Ma bezpośredni wpływ na odczuwanie głodu, pragnienia i naturalny proces starzenia się organizmu.
  • Oprócz powyższych funkcji szyszynka pomaga ciału przekształcać sygnały z układu nerwowego do układu hormonalnego.

Kiedy szyszynka nie działa prawidłowo

Jak wspomniano powyżej, melatonina pomaga nam spać. Jeśli szyszynka nie będzie w stanie wytworzyć wystarczającej ilości melatoniny, osoba zacznie doświadczać bezsenności, co z kolei może prowadzić do innych problemów, takich jak lęk, drażliwość i trudności z koncentracją. Mogą również wystąpić inne problemy takie jak niskie wytwarzanie hormonów tarczycy, objawy menopauzy i nadaktywność jelit. Gdy wydzielanie melatoniny przez szyszynkę spada, może to prowadzić do wielu problemów, takich jak niskie ciśnienie krwi oraz nieprawidłowe działanie gruczołów nadnerczy i tarczycy. Z powodu złej diety, narażeniu na toksyny w środowisku i jedzeniu, stresowi i współczesnemu życiu, szyszynka staje się twarda, a następnie zwapniona przez co jej funkcje zanikają. Szyszynka jest szczególnie wrażliwa na fluor znajdujący się w wodzie. Fluorek i inne substancje chemiczne, takie jak chlor osadzają się na tkankach bogatych w wapń, a z takich właśnie tkanek zbudowana jest szyszynka.

Jak zapobiegać zwapnieniu szyszynki i przywrócić jej funkcje

Ważne jest, aby detoksykować organizm, aby odwapnić szyszynkę. W dzisiejszym świecie jesteśmy atakowani przez ogromny wachlarz chemikaliów, w powietrzu w wodzie i jedzeniu. Zarówno zła dieta jak i współczesny styl życia są głównymi przyczynami zwapnienia. Detoks organizmu może wymagać pewnych zmian w stylu życia, z których najważniejszym jest picie czystej wody. Inne zmiany stylu życia mają na celu ograniczenie lub zatrzymanie spożycia cukru, kofeiny, tytoniu i alkoholu oraz spożywanie organicznych, naturalnych produktów żywnościowych, które nie zawierają pestycydów.  Niektóre sposoby w celu detoksykacji włączają do diety chlorellę, spirulinę i zielony owies.  Olejek z oregano jest również wspaniałym sposobem odtruwania organizmu. Ocet jabłkowy i czyste kakao mają również duży wpływ na szyszynkę.

Szyszynka – jej wpływ na zdrowie, rola w produkcji melatoniny, działanie, zaburzenia
5 (100%) 5 votes
Może ci się spodobać również