Szkorbut – relikt przeszłości, czy poważne zagrożenie?

W dzisiejszych czasach doszliśmy już do tego etapu rozwoju naszej cywilizacji, że pewna grupa chorób właściwie praktycznie już nam nie towarzyszy, chyba że w jakichś szczególnych przypadkach, które to rzadko kiedy dotyczą większej ilości osób. Podobnie właściwie jest z dolegliwością jaką jest szkorbut, czyli wielonarządowa choroba, związana z niewystarczającą ilością witaminy C w naszym organizmie lub też jej zupełnym brakiem.

Inną nazwą znanej wszystkim dobrze witaminy C jest kwas askorbinowy. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że jest to organiczny związek, który należy do grupy alkoholi polihydroksylowych (jest to grupa alkoholi, posiadających w cząsteczce więcej niż jedną grupę hydroksylową -OH). Z tego względu, że witamina C nie jest w ogóle syntezowana w organizmie człowieka, to musi być dostarczana w odpowiednich produktach żywieniowych, takich jak na przykład odpowiednich owocach i warzywach. Charakterystyczne dla kwasu askorbinowego jest jednak to, że jest on bardzo łatwo rozpuszczalny w wodzie.

Produkty z największą zawartością witaminy C

Aby zabezpieczyć się przed występowaniem niezwykle dolegliwej choroby, jaką jest szkorbut należy przyjmować odpowiednią ilość kwasu askorbinowego, która to w efekcie zapobiegnie powstawaniu tego jakże przykrego choróbska. Jak się jednak okazuje całkiem łatwo natknąć się na tę substancję w naszym jedzeniu, bowiem jest ona zawarta w dużej ilości w:

Oczywiście są to tylko główne źródła witaminy C, z których możemy pozyskać ją dla naszego organizmu. Jakkolwiek jednak, chociaż w mniejszej ilości, to pewna jego ilość znajduje się także w innych warzywach i owocach, co sprawia, że ogólnie rzecz biorąc praktycznie nie da się ominąć

Funkcja kwasu askorbinowego w organizmie

Chociaż szkorbut przeszkadza ludziom już na znacznie mniejszą niż kiedykolwiek wcześniej skalę to warto jednak zapoznać się z tym, w jaki sposób działa kwas askorbinowy w naszym organizmie oraz jakie dobroczynne działanie uświadczymy, dzięki przyjmowaniu jego odpowiedniej ilości. Już dawno temu zostało udowodnione, że przyjmowanie dużych dawek tej substancji w okresie różnego rodzaju infekcji, w sposób zdecydowany i bezsprzeczny skraca znacznie czas trwania przeziębienia właściwie u wszystkich grup wiekowych, zarówno u dzieci, młodzieży jak i dorosłych.

Witamina C ponadto pełni funkcję przeciwutleniacza, a ponadto przyczynia się do syntezy glikokortykosteroidów kozy nadnerczy oraz bierze udział w przemianie niektórych aminokwasów, takich jak na przykład tyrozyna. Kwas askorbinowy to koenzym dwóch enzymów, biorących udział w procesie, jakim jest powstawanie kolagenu.

Zapotrzebowanie na witaminę C

Aby uchronić się przed szkodliwymi skutkami przyjmowania zbyt dużej ilości witaminy C, takich jak na przykład nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha czy wysypka oraz niebezpieczeństwo dla płodu, w przypadku kobiet ciężarnych, należy zadbać o to, aby przyjmować odpowiednią ilość tego jakże potrzebnego nam do życia kwasu. Pozwoli to także ustrzec nam się przed gnilcem, czyli chorobą jaką jest szkorbut, która wystąpiłaby w przypadku przyjmowania zbyt małej ilości tej substancji. Jeśli chodzi o przyjmowaną przez dorosłych ludzi ilość tej witaminy na dobę, to powinna ona wynosić od 45 do 90 mg. Pamiętać też trzeba, że znacznie lepszym rozwiązaniem od suplementacji jest przyjmowanie kwasu askorbinowego w postaci naturalnej, czyli w różnego rodzaju owocach i produktach, które zostały wymienione już wcześniej w tym artykule. Jeśli jednak mamy zamiar sięgnąć po suplementy diety to należy to zrobić z rozsądkiem, gdyż zbyt duża ilość witaminy C może być dla naszego zdrowia bardzo szkodliwa.

Szeroki wybór witaminy C lewoskrętnej
Kliknij TUTAJ!

Objawy szkorbutu

Choroba, jaką jest szkorbut jest ściśle związana z upośledzeniem syntezy kolagenu, w której udział bierze kwas askorbinowy. Jego niedobór lub brak uniemożliwia odpowiednią syntezę tej substancji, a przez to najczęściej spotykanymi objawami gnilca są właśnie te związane z brakiem kolagenu. Z tego też powodu pojawiać się mogą:

 • krwawienia jako efekt braku lub zmniejszonej ilości kolagenu w organizmie,
 • zapalny przerost dziąseł,
 • chwianie się i wypadanie zębów,
 • przedłużone i utrudnione gojenie się ran,
 • bóle mięśni, kości i stawów,
 • patologiczne złamania,
 • poczucie osłabienia,
 • niedokrwistość hemolityczna,
 • ospałość, depresja,
 • nadmierna suchość w ustach,
 • drgawki i neuropatia.

Wszystkie te objawy są z całą pewnością bardzo niepokojące. Oczywiście takie, jak nudności towarzyszą wielu chorobom oraz stanom osłabienia układu immunologicznego, dlatego też nie trzeba się wtedy zbytnio przejmować. Gorzej jest, gdy kilka z wymienionych wyżej objawów zacznie pojawiać się jednocześnie – wtedy już trzeba udać się do lekarza.

Problem szkorbutu na świecie

Niegdyś szkorbut był całkiem popularną chorobą przede wszystkim wśród marynarzy, którzy płynąc wiele dni na statkach nie mieli możliwości spożywania odpowiedniej ilości świeżych warzyw i owoców, gdyż wszystkie zebrane z portu szybko gniły i w efekcie nie nadawały się do jedzenia. Kiedyś nie było także suplementów diety, jeśli chodzi o kwas askorbinowy, dlatego też choroba ta była znacznie bardziej powszechna. Pojawiała się ona też w środowisku radzieckich więźniów, którzy nie mieli nawet możliwości, by spożywać owoce lub warzywa. Obecnie dolegliwość ta nie występuje już praktycznie w ogóle, gdyż posiadamy niezwykle łatwy dostęp do świeżych warzyw oraz owoców. Poza tym w aptekach znajduje się całą masa preparatów zawierających witaminę C w postaci odpowiedniej zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

Obecnie szkorbut jest nierzadko spotykany w najbiedniejszych krajach afrykańskich, które są uzależnione od dostaw świeżej żywności. Także osoby cierpiące z powodu anoreksji lub bulimii są narażone na występowanie tej choroby. Niekiedy objawy jej można znaleźć u osób stosujących niezwykle restrykcyjne diety, w których to decydują się na jedzenie tylko i wyłącznie wybranych produktów.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.