Szara łuszczyca – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Łuszczyca jest znana medycynie już od wielu lat. Mimo to nadal jest ona choroba bardzo dla nas tajemniczą. Nie wiemy wiele na jej temat. Warto jednak dowiedzieć się wszystkiego, co zdołano ustalić przez tych kilkaset lat. Łuszczyca jest często chorobą przewlekłą, której leczenie może trwać nawet do końca życia. Co warto wiedzieć na temat łuszczycy?

Historia łuszczycy szarej

Pierwszy przypadek łuszczycy został opisany już dwa tysiące lat temu. Jednak nie wiemy, czy początki jest, choroby nie miały miejsca znaczenie wcześniej. Jest to choroba, która charakteryzuje się szarymi plamami pojawiającymi się na skórze. Przez lata była mylona z trądem. Jednak po latach została nazwana łuszczycą, co doskonale opisuje wygląd tej choroby.

Podczas jej trwania nasza skóra łuszczy się i przypomina rybie łuski. Na dłużej części ciała mogą pokazywać się srebrzyste wykwity i to właśnie objawy łuszczycy szarej. Mimo tak częstego pojawiania się tej choroby to nadal nie udało się ustalić, jakie są jej dokładne przyczyny j jak ją leczyć. Przechodzi ona z pokolenia na pokolenie, a wraz z biegiem lat wykrywane są jej nowe rodzaje. Łuszczyca szara może zaatakować całe ciało lub tylko poszczególne jego części. Jest to choroba, która pojawia się samoistnie i w ten sam sposób znika. Ma wysoką tendencję do nawracania.

Czy łuszczyca szara jest zaraźliwa

Wiele osób się nad tym zastanawia. Coraz więcej osób choruje na łuszczycę szarą i większa grupa osób zaczyna się jej obawiać. Łuszczyca tak jak każda inna choroba jest dla nas czymś strasznym, zwłaszcza biorąc pod uwagę dolegliwości, jakie są dla niej charakterystyczne. Przeprowadzono wiele badań na temat tego schorzenia i mimo tego, że nie wiele udało się ustalić, to z pewnością wiemy, że łuszczyca nie jest zaraźliwa. Nie jest ona chorobą zakaźną, więc nie ma ryzyka zarażenia się nią poprzez żaden kontakt z osobą chorą. To bardzo dobra wiadomość, jednak nadal nie wiemy, jakie są główne przyczyny pojawienia się łuszczycy.

Przyczyny łuszczycy szarej

Nie wykryto jeszcze, jakie są przyczyny wstępowania łuszczycy szarej. Wiele specjalistów jest zdania, że jest to choroba przekazywana genetyczne. Jednak żadne badania tego nie potwierdziły. Badania genetyczne nie wykazały kariotypu charakterystycznego dla tej choroby. Nie wiadomo więc, jak i kiedy zostaje nam przekazana zwiększona predyspozycja zachorowania na łuszczycę. Warto jednak wiedzieć, że wiele przypadków potwierdza tę teorię.

U osób, które mają rodziców chorujących na łuszczyce, znacznie częściej pojawia się to schorzenie, niż u dzięki, w której rodzinie nie ma przypadku zachorowania na łuszczycę. Łuszczyca może więc przechodzić z pokolenia na pokolenie. Możliwe jest również, że to dziecko jest nosicielem łuszczycy. W przypadku ciąży mnogiej, kiedy jedno z dzieci ma łuszczycę, istnieje duże ryzyko, że choroba przeniesie się na drugiego potomka. Jeśli jest to ciąża dwujajowa, to ryzyko wynosi dwadzieścia procent, jednak w przypadku ciąży jednojajowej ryzyko podnosi się aż do osiemdziesięciu procent.

Krem przeciwko łuszczycy
Kliknij i sprawdź ceny!

Warto wiedzieć, że łuszczyca szara może pokazywać się bez względu na wiek, więc nie ma on znaczenia. Łuszczyca szara ma dwa typy, pierwszy to kiedy choroba pojawia się przed czterdziestym rokiem życia i drugi, gdy pierwsze objawy pokazują się dopiero po czterdziestym roku życia. Przy pierwszym typie, to najczęściej geny są przyczyną choroby. Jednak w przypadku drugiego typu nieznane są czynniki wywołujące chorobę. Oczywiście nie wyklucza się możliwości, że i w tym przypadku geny są główną przyczyną.

Duże znaczenie ma jednak nasza dieta i pielęgnacja. Jeśli w naszej diecie znajduje się dużo składników tłustych, o wysokiej zawartości cukru i węglowodanów, to zwiększa się ryzyko zachorowania na łuszczycę szarą. Nieprawidłowa pielęgnacja, również może wywoływać łuszczycę lub powodować nawroty choroby. Niezdrowa dieta może osłabić nasz układ odpornościowy, przez co jesteśmy znacznie bardziej narażeni na pojawienie się schorzeń skóry. Często łuszczyca pojawia się u osób, które mają problemy z częstymi infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi.

Objawy łuszczycy szarej

Już sama nazwa wskazuje, jakie objawy są charakterystyczne dla tej choroby. Na skórze pojawiają się łuszczące się zmiany. Często obejmują one niewielkie obszary ciała, jednak mogą one przenieść się na znacznie większe części. Zmiany wywołane przez łuszczycę szarą, mogą przypominać łuski rybie. Na skórze pojawiają się szare, czerwone i żółte wykwity. Często skóra staje się czerwona i podrażniana. Jej stan znacznie się pogarsza, kiedy zaczynam ją drapać, a to zdarza się bardzo często, ponieważ jednym z objawów łuszczycy szarej jest świąd na skórze, który wywołuje uczucie i swędzenia.

Na powstałych zmianach pojawiają się srebrne i szare łuski, które po zdrapaniu często zachodzą krwią. Nie powinno się drapać łuszczącej się skóry, ponieważ może to zaostrzyć objawy choroby i przenieść ją na większe obszary skóry. W wielu przypadkach na skórze pojawiają się większe łuski, zachodzące na siebie. Przy łuszczycy skóra staje się sucha i wrażliwa na podrażnienia, dlatego często możemy na niej zauważyć drobne krwawiące ranki. Nieczęsto pojawiają się również inne dolegliwości, są one charakterystyczne dla osób chorych w pierwszych latach życia. W takich przypadkach z łuszczycą mogą występować katar, gorączka i kaszel.

Sposoby leczenia łuszczycy szarej

Obecnie za leczenie łuszczycy szarej uznaje się łagodzenie jej objawów i wydłużenie czasu jej remisji. Nie ma leku, który mógłby zwalczyć tę chorobę raz na zawsze. Leczenie ma zadanie poprawić komfort życia osoby chorej i pozwolić na zmniejszenie częstotliwości nawrotów. A jest to niezwykle pomocne, ponieważ łuszczyca szara ma dużą tendencję do nawrotów i to z nasilonymi objawami. Możemy zdecydować się na leczenie przy pomocy specjalnych maści. Mają one zmiękczyć nasz naskórek i delikatne złuszczyć chorą skórę. Istnieją również kąpiele solne, które mogą nam pomóc w walce z łuszczycą szarą.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.