Świerzb – przyczyny, objawy, leczenie

Odpowiednia pielęgnacja naszej skóry jest niebywale ważną kwestią, szczególnie marzymy o jej dogłębnym nawilżeniu. Niestety, często wskutek stosowania nieodpowiednich kosmetyków dochodzi do nieprzyjemnego swędzenia, które z czasem może zmienić się w małe, swędzące ranki.

Kwestią, która najczęściej powoduje wspomniany już świąd są najczęściej liczne  alergie  na substancje, z których obecności nie zdajemy sobie  sprawy, a uciążliwe objawy skórne spędzają nam często sen z powiek.

Faktem jest, że często uciążliwe swędzenie skóry kojarzone jest z objawami typowo alergicznymi – nie każdy  z nas wie jednak, że  jego podłożem może być poważna choroba zakaźna, jaką jest świerzb.

Choroba ta objawia się  bowiem licznymi krostkami, które występują najczęściej na naszych rękach i dłoniach i poprzez występujące dodatkowo zaczerwienienie często mylona jest z pospolitą alergią skórną. Zmiany te, w porównaniu do niegroźnych zmian alergicznych skóry wymagają podjęcia stosownego leczenia. Dziś  przyjrzymy się  bliżej przyczynom, objawom i leczeniu uciążliwego świerzbu.

Czym jest świerzb?

Świerzb jest uciążliwą choroba zakaźną – oznacza to więc, że jeśli dotknie któregoś z domowników wymagane jest profilaktyczne leczenie całej rodziny. Choroba ta zaliczana jest do chorób pasożytniczych i jak mówia naukowcy – jest to jedna z chorób, która znana była już naszym odległym przodkom.

Choroba ta dotyczy w szczególności naszej skóry i objawia się uciążliwymi grudkami i zaczerwieniami, które się na niej pojawiają, powodując uciążliwy i wręcz bolesny  świąd. Zdarza się, że zmiany świerzbowe nie są widoczne na pierwszy rzut oka, a pojawiają się w miejscach na co dzień przykrytych przez ubrania czy biżuterię. Ciekawostką dotyczącą tej choroby jest fakt, że uporczywe swędzenie wzmaga się zazwyczaj w nocy.

Przyczyny świerzbu

Uciążliwa choroba, jaką jest świerzb wywołana jest przez roztocze, należące do grupy pasożytów. Wspomniany przez nas świerzbowiec bytuje głównie na skórze ludzi i niektórych zwierząt – dlatego też bardzo łatwo jest zarazić się ta uporczywą choroba. Faktem jest  bowiem, że czynnikiem niebezpiecznym może być chociażby klasyczne podanie dłoni na powitanie – nigdy bowiem nie wiemy, czy osoba, której rękę uścisnęliśmy nie cierpi z powodu uporczywego świerzbu – często nie zdając sobie z tego pojęcia.

Mówiąc o świerzbie warto wspomnieć również o tym, że tak naprawdę nie istnieje jedna określona reguła mówiąca o tym, kto i w jakim stopniu jest narażony bardziej na wystąpienie tego schorzenia. Faktem jest, że najmniejsze prawdopodobieństwa wystąpienia tej choroby pasożytniczej u nas jest ograniczony kontakt z innymi. Place zabaw, przedszkola, czy miejsce pracy są bowiem miejscami potencjalnie niebezpiecznymi, jeśli chodzi o występowanie świerzbu, więc tak naprawdę na tą chorobę narażony jest każdy  z nas.

Objawy świerzbu

Świerzb jest uciążliwa chorobą skórna, której najpopularniejszymi objawami są liczne, swędzące krostki, zlokalizowane najczęściej na dłoniach, ramionach oraz w miejscach na co dzień zakrywanych przez ubrania i biżuterię. Plamy będące efektem uciążliwego świerzbu są najczęściej czerwone, a ich swędzenie jest bez wątpienia niesłychanie uciążliwe dla osoby objętej schorzeniem.

Leczenie świerzbu

Świerzb jako choroba zakaźna i pasożytnicza wymaga specjalnego leczenia. Osoba u której wykrytą tą nieprzyjemną przypadłość powinna poddać się niezwłocznemu leczeniu – jednak leczenie  te powinno objąć również osoby z najbliższego otoczenia – domowników i partnerów seksualnych. W przypadku tej poważnej choroby nie pomoże smarowanie miejsc w obrębie których występują zmiany skórne zwyczajnymi kremami łagodzącymi swędzenie czy ból ale konieczne jest poddanie się procesowi leczenia.

Leczenie świerzbu nastawione  jest tylko i wyłącznie na leki na receptę. U większości osób borykających się z tą przykrą przypadłością stosuje się leczenie  miejscowe. Wielu z nas określenie „leczenie miejscowe” kojarzy się zapewne z leczeniem tylko tych niewielkich fragmentów ciała objętych zmianą chorobową.

W przypadku świerzbu ważne jest jednak to, aby kremem takim pokryć całe ciało – ze szczególnym uwzględnieniem miejsc pomiędzy palcami rąk i stóp. Jednymi partiami ciała, których nie musimy pokrywać specjalnym preparatem jest nos, usta czy powieki. Warto pamiętać również o tym, że maści leczących świerzb nie powinno stosować się szczególnie we wrażliwych okolicach oczu.

Warto pamiętać, że niezależnie od preparatu, jaki zostanie nam przepisany w celu pozbycia się tej uciążliwości powinniśmy aplikować go na uprzednio umyte i osuszone ciało. Najczęściej nie jest to tak bardzo uciążliwe, gdyż większość leków na świerzb stosuje się wieczorem, a zmywa się rano.

Swędzenie, nieprzyjemne  pieczenie, czy czerwone grudki, zlokalizowane najczęściej w obrębie dłoni są niepokojącym symptomem, który należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu. Pamiętajmy bowiem również o bezpieczeństwie swojej rodziny – świerzb jest choroba zakaźną, na którą narażamy całą rodzinę i bliskich!

Może ci się spodobać również
1 komentarz
  1. myna mówi

    Ja złapałam to od znajomego, do lekarza idę w przyszłym tygodniu a do tego czasu nie wiem co robić :((( strasznie mnie swędzi skóra

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.