Stosowanie ostropestu plamistego mielonego – skutki uboczne oraz przeciwwskazania

Z powodu trybu życia, złej diety, używek wiele osób w dzisiejszych czasach ma kłopoty z wątrobą. Na szczęście wystarczy udać się do apteki, aby zakupić leki lub zioła, które sprawią, że poczujemy się lepiej. Warto jednak wiedzieć, że głównym składnikiem leków wydawanych bez recepty mających na celu regenerację wątroby jest mielony ostropest plamisty. Nie żadna substancja sztucznie wytworzona w laboratorium, a roślina. Ostropest plamisty jest znany i stosowany już od średniowiecza na wiele dolegliwości zdrowotnych, ale też w kosmetyce czy nawet jako dekoracje. Okazuje się, że ta roślina ma bardzo wiele różnych właściwości, które nie tylko sprawią, że wątroba będzie działać lepiej, ale nawet zadziała przeciwzapalnie. Co jeszcze warto wiedzieć o tej roślinie?

Ostropest plamisty – charakterystyka

Ostropest plamisty podchodzi z roślin astrowatych, a z wygląd przypomina oset z różowymi kwiatami. Dlatego też czasem wykorzystywana jest do kwietnych dekoracji czy nawet podawania w posiłkach do urozmaicenia ich wyglądu. Jako roślina lecznicza ostropest wykorzystywany jest od wieków na różne sposoby i w różnych celach. Roślina ta może osiągać wysokość nawet 2 metrów, dlatego czasem nazywa się ją „okazałym ostem”. Jednak występuje naturalnie w Europie i Ameryce Południowej. Nie trzeba go uprawiać, choć faktycznie może być ciekawą ozdobą ogródka, zwłaszcza skalniaka.

Roślina ta zawdzięcza swoje zdrowotne właściwości znajdującej się w owocni sylimarynie, która jest jednym z silnych przeciwutleniaczy, które pozbywają się z organizmu wolnych rodników, ale też ma działanie odtruwające i regenerujące, szczególnie wątrobę. Od nazwy tego składnika wzięło się wiele nazw produktów wspomagających pracę wątroby jak na przykład Sylimarol. Choć za najbardziej skuteczne uznaje się przyjmowanie ostropestu mielonego.

Właściwości lecznicze ostropestu plamistego

Głównymi właściwościami tej rośliny, a właściwie zawartej e niej sylimaryny jest zdolność regeneracji wątroby i usuwania z niej toksyn. Zwłaszcza zalecane jest zażywanie ostropestu osobom z chorobami alkoholowymi i zniszczoną wątrobą przez nadużywanie alkoholu. Warto wiedzieć, że nawet wypijanie dziennie jednego kieliszka wina po kilku latach może odbić się niekorzystnie na wątrobie tak samo jak wypijanie dużych ilości alkoholu okazjonalnie. Jednakże sproszkowany ostropest może pomóc na wiele innych dolegliwości.

Ostropest stosuje się też u osób, które mają zaburzenia czynności wątroby spowodowane złą dietą na przykład zbyt tłustą albo z powodu innych chorób jak wirusowe zapalenie wątroby typu C, kiedy wątroba potrzebuje wspomagania w regeneracji. Także osoby w czasie lub po chemioterapii powinny sięgnąć po ten produkt, bowiem zmniejsza on stopień uszkodzenia wątroby oraz wspomaga usuwanie toksycznych substancji odkładających się w organizmie. Co ciekawe ostropest może też pomóc w marskości wątroby i zwyrodnieniu tłuszczowym. Jednakże korzystne działanie odnotowano także u osób chorujących na cukrzycę, ponieważ ostropest normalizuje poziom glukozy we krwi. A także obniża poziom cholesterolu. Warto też wiedzieć, że dzięki stymulującemu działaniu na wydzielanie soków żołądkowych poprawia łaknienie, a także pomaga na niedokwaśność soku żołądkowego. Można go stosować jako środek ochronny przy antybiotykoterapii lub przy stosowaniu silnych leków ulegających rozkładowi w wątrobie.

Skutki uboczne i przeciwwskazania

Jak przy każdym środku czy to roślinnym, czy wytworzonym w laboratorium i przy podawaniu ostropestu plamistego mielonego lub w tabletkach trzeba zachować środki ostrożności. Może się zdarzyć, że wystąpi reakcja alergiczna zarówno na czysty, sproszkowany ostropest plamisty lub suplement diety, w którym zwarta jest sylimaryna. W takim wypadku trzeba odstawić produkt i zrobić testy u alergologa, aby sprawdzić co dokładnie było przyczyną wystąpienia reakcji alergicznej.

Co prawda w badaniach nie stwierdzono, aby ostropest plamisty był toksyczny, ale samodzielnie nie można redukować zalecanych dawek czy to wyznaczonych przez lekarza czy w ramach terapii ziołoleczniczej przez homeopatę. Jednakże osoby chorujące na cukrzyce powinny skonsultować wprowadzenie do diety ostropestu ze swoim lekarzem prowadzącym, ponieważ obniża on poziom cukru we krwi, co nie dla każdego cukrzyka będzie korzystne.

Do przeciwwskazań można zaliczyć ciążę i karmienie piersią. A także osoby mające niedrożność przewodów żółciowych nie powinny stosować preparatów z ostropestem, sylimaryną czy mieszanek ziół i przypraw z tym składnikiem. Nie można też stosować ostropestu plamistego podczas terapii hormonalnych, w tym podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, ponieważ może obniżać ich skuteczność. Także osoby z chorobami jelit i zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi powinny się powstrzymać od stosowania tego zioła, ponieważ może ono wykazywać działanie przeczyszczające, co może podrażniać układ wydalniczy, a jeszcze wcześniej jelita.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.