Stewia – zdrowy zamiennik cukru?

Marząc o pięknej sylwetce powinniśmy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na odpowiednią aktywność fizyczną ale przede wszystkim na to, co na co dzień gości na naszym talerzu. Trafne jest bowiem powiedzenie, że każdy z nas jest tym, co je. Warzywa i owoce to niezbędniki każdej diety, które są nie tylko zdrową i smaczną przekąską ale przede wszystkim – zawierają ogromne ilości witamin i minerałów, które usprawniają pozytywne działanie naszego organizmu. Mówi się, że chcąc zadbać o dobre zdrowie, właśnie te produkty powinny zajmować 2/3 talerza podczas naszych codziennych posiłków.

Faktem jest jednak, że nie samymi warzywami i owocami człowiek żyje. Nie ma wśród nas osób, które nie lubią słodkich przekąsek i świeżych wypieków. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że sięgając po zaledwie jednego batonika, czy kawałek ciasta z naszej ulubionej cukierni dostarczamy naszemu organizmowi niesamowicie ogromnych ilości cukru, który wpływa nie tylko na pogorszenie stanu naszych zębów ale prowadzić może do wielu poważnych chorób przewlekłych, zagrażających naszemu zdrowiu, a nawet życiu.

Rozpoczynając  etap zdrowego stylu życia często zastanawiamy się, czy można spożywać „zdrowe” słodkości. Prawdą jest, że łakocie i słodkie przekąski nigdy nie będą stanowić posiłków zdrowych, choć za sprawą zamienników mogą stać się znacznie mniej tuczące. Znakomitym zamiennikiem klasycznego, białego cukru jest stewia  – słodsza około 300 razy bardziej od klasycznego, białego cukru. Mówi się, ze ten zdrowy słodzik to naturalny sposób dbania o zdrowie i wprowadzony do naszej codziennej diety pozwala nam zadbać o naprawdę piękną sylwetkę. Dziś przyjrzymy się bliżej cudownym właściwościom i zastosowaniu stewii.

Czym jest stewia?

Mówiąc dość potocznie, stewia do słodzik, który jest ponad 300 razy słodszy niż klasyczny biały cukier. Jego słodycz nie oddziałuje jednak na kaloryczność, gdyż mimo naprawdę olbrzymiej słodkości, jaką poczuć możemy chociażby tworząc przetwory czy słodkie wypieki jest to produkt wyjątkowo niskokaloryczny. Stewia od wiek wieków znana jest jako znakomity środek słodzący szczególnie na terenie Ameryki Środkowej i Południowej. Swój charakterystyczny, wyjątkowy smak zawdzięcza naturze – słodzik ten pozyskuje się bowiem z liści i łodyg rośliny o nazwie stewia.

Czy stewia jest zdrowa?

Ile osób i charakterów – tyle opinii. Niektórzy uważają stewię za produkt wręcz doskonały, po który w trosce o dobre zdrowie i samopoczucie powinna sięgnąć każda z nas. Faktem jest jednak, że przez wiele długich lat naukowcy uważali stewię za innowacyjne odkrycie ale niestety – o wielu skutkach ubocznych. Mówiono nawet, że stewia jest słodzikiem rakotwórczym, którego w szczególności nie powinny stosować kobiety w ciąży i matki karmiące. Uważano bowiem stewię za produkt, który poważnie zagraża życiu płodu. Dokładniejsze badania przeprowadzane przez lata udowodniły jednak, że stewia i produkty, w których została użyta są w pełni bezpieczne i mogą być stosowane przez każdego z nas.

Od kilku lat stewia jest produktem oficjalnie włączonym do dodatku w żywności, a jej numer to charakterystyczne E960. Dość ciekawym jest jednak, że zaleca się umiarkowane spożywanie produktów bogatych w stewię, gdyż istnieje ryzyko jej…przedawkowanie! O przypadkach takich mówi się w szczególności w kontekście osób, które spożywają ogromne ilości napojów energetycznych oraz słodzonych napojów. Niewiele kto zdaje sobie również sprawę z tego, że przedawkowanie stewii wiązać może się ze stosowaniem niektórych kosmetyków, w których składzie stewia występuje w wyjątkowo ogromnych ilościach.

Stewia lekiem na boreliozę?

Jesień i lato są porami roku, w trakcie których z nieukrywaną chęcią udajemy się na długie spacery po lesie i polanach. Miejsca te są pełne błogiego spokoju ale również – obfitują w kleszcze. Ukryte szczególnie w gęstych zaroślach i lasach iglastych potrafią zaatakować niespodziewanie, a głównym problemem „złapania” kleszcza jest poważna i niebezpieczna choroba zwana popularnie boreliozą. Co ma do tego stewia? Mówi się o tym, że ten naturalny słodzik zabija bakterie, które mogą powodować te przykre schorzenie. Jak donoszą najnowsze badania, że naturalne ekstrakty stewii mogą w dużym stopniu ograniczać ryzyko wystąpienia tej niebezpiecznej choroby.

Stewia alternatywą dla diabetyków

Coraz powszechniej szuka się rozwiązań, które pozwolą na rozszerzenie wachlarza produktów dostępnych dla diabetyków i osób chorujących na wiele innych przewlekłych chorób. Jednym z nich jest stewia, której działanie ocenia się jako korzystne, w szczególności wobec cukrzyków, osób borykających się z otyłością i nadciśnieniem tętniczym.


Stewia w proszku
Kliknij i sprawdź ceny!

Zastosowanie stewii w kuchni

Stewia jest coraz popularniejszym produktem wykorzystywanym w kulinarnej sferze naszego życia. Świeże liście tej słodkiej i charakterystycznej w smaku rośliny wykorzystywane mogą być jako doskonały dodatek do smacznych owocowych i warzywnych sałatek, a liście sproszkowane sprawdzą się znakomicie jako smaczny i zdrowy słodzik kawy i herbaty. Nie zaleca się jednak stosowania stewii jako naturalny dodatek do ciast czy innych słodkich wypieków. Faktem jest bowiem, że ten naturalny słodzik niezbyt dobrze oddziałuje na nasz wypiek. W porównaniu do klasycznego, białego cukru nie zmienia się w smaczny i ciągnący karmel, a ciasta kruche z jego wykorzystaniem w zupełności stracą swoją chrupkość i charakterystyczny smak. Stewia nie jest więc alternatywą cukru, która powinna być stosowana przy tworzeniu smacznych wypieków – znacznie lepiej w tej trudnej roli sprawdzi się wyjątkowo zdrowy i równie smaczny cukier brązowy.

Podsumowanie

Stewia jest nie tylko smaczną ale przede wszystkim – wyjątkowo zdrową i niskokaloryczną alternatywą obecnego w kuchni każdego z nas cukru białego. Warto pokusić się o jej zastosowanie, szczególnie, jeśli zależy nam na pięknej, wolnej od zbędnych kilogramów sylwetce. Powinniśmy jednakże pamiętać, że o ile ten zdrowy słodzik sprawdzi się jako alternatywa cukru podczas słodzenia napojów, tak w przypadku ciast i słodkich wypieków lepiej pokusić się o cukier brązowy – ksylitol.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.