Środki i tabletki antykoncepcyjne bez recepty – gdzie ich szukać?

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Rozwiązanie to minimalizuje ryzyko zapłodnienia poniżej 1%. Istnieje wiele rodzajów pigułek, które ze względu na swój skład różnią się działaniem oraz zalecane są rozmaitym grupom kobiet. Wśród składników aktywnych tabletek antykoncepcyjnych wyróżnia się syntetyczne odpowiedniki żeńskich hormonów płciowych: estrogen i progestagen. Istnieją także jednoskładnikowe środki znane pod nazwą minipigułek.

Przyjęło się, że tabletki antykoncepcyjne można nabyć tylko i wyłącznie po uzyskaniu adekwatnej recepty od lekarza. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy można kupić tabletki antykoncepcyjne bez posiadania recepty? Jakie inne środki antykoncepcyjne można swobodnie nabyć w aptekach lub sklepach internetowym? Z pomocą niniejszego wpisu uda Ci się znaleźć odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania!

Tabletki antykoncepcyjne – czy wymagają recepty ?

Odpowiadając krótko na pytanie zawarte w śródtytule: tak, tabletki antykoncepcyjne wymagają recepty. Nie można zakupić ich w żaden inny sposób. Co jest jednak powodem tak sztywnych restrykcji?

Środki antykoncepcyjne, takie jak tabletki, plastry lub zastrzyki opierają swoje działanie na syntetycznych hormonach stanowiących odpowiednik dla tych, produkowanych w naturalny sposób przez kobiece ciało. Stosowanie tego typu środków bez specjalistycznej wiedzy na temat funkcjonowania ludzkiego organizmu mogłoby skończyć się tragicznie dla stanu zdrowia danej osoby. Dlatego też tabletek antykoncepcyjnych nie sprzedaje się bez okazania recepty.

Jeśli jednak nie lubisz spotkań z lekarzem, możesz zdobyć środki antykoncepcyjne na dwa inne sposoby, to jest:

  • nabycie zarówno recepty, jak i tabletek w trybie on-line;
  • zakup innych środków antykoncepcyjnych, które wydawane są bez recepty.

Tabletki antykoncepcyjne na receptę on-line

Rzecz jasna nie można uzyskać przez Internet recepty na wszystkie środki farmaceutyczne. Przepisanie niektórych lekarstw przez lekarza poprzedza wykonanie pewnych koniecznych badań. Na szczęście recepta na środki antykoncepcyjne wymaga jedynie wywiadu medycznego, który – w trybie on-line – polega na wypełnieniu szczegółowej ankiety. Pomaga to lekarzowi znajdującemu się po drugiej stronie na dobranie odpowiedniego produktu. Na polskim rynku istnieje już kilka aptek tego typu, które zajmują się zdalnym przepisywaniem oraz dystrybucją plastrów i tabletek antykoncepcyjnych. Cały proces przebiega w sposób sprawny i opłacalny dla obu stron

Co możesz jednak zrobić, gdy uzyskałeś receptę od rodzinnego lekarza w fizycznym gabinecie, niemniej jednak nie możesz znaleźć na terenie swojego miasta konkretnego środka antykoncepcyjnego? Wówczas również możesz skorzystać z usług aptek on-line. Wiele z nich posiada specjalne systemy, które umożliwiają zdalną weryfikację recepty wydanej przez lekarza rodzinnego oraz udostępnienie klientowi danego środka antykoncepcyjnego.

Środki antykoncepcyjne dostępne bez recepty

Istnieje wiele środków antykoncepcyjnych – zarówno barierowych, jak i chemicznych – które można kupić bez posiadania recepty. Posiadają one zarówno wady, jak i zalety. Do ich najlepszych stron można zaliczyć niską cenę oraz łatwą dostępność. Niestety, nie są one aż tak skuteczne, jak środki hormonalne. Oto kilka przykładów najpopularniejszych produktów antykoncepcyjnych, które można nabyć bez recepty:

  • Prezerwatywy męskie. Według statystyk, skuteczność tego rozwiązania przekracza 80%. Ponadto prezerwatywy są stosunkowo tanie – jedna sztuka kosztuje około 3 zł.
  • Prezerwatywy kobiece. Rozwiązanie to nie jest jeszcze zbyt powszechne w naszym kraju. Według statystyk prezerwatywy kobiece charakteryzuje 79% skuteczności. Kosztują one nieco więcej niż ich męski odpowiednik, gdyż około 10 zł za sztukę.
  • Błona dopochwowa. Znana także jako diafragma. Jest ona skuteczna w 88% sytuacji. Jedna sztuka kosztuje od 15, nawet do 60 zł.
  • Kapturek naszyjkowy. Jest to jedno z rzadziej stosowanych rozwiązań. Statystyki potwierdzają wysoką skuteczność kapturka naszyjkowego, która sięga do 89%, niemniej jednak jego cena może nieco odstraszyć. Jedna sztuka kosztuje około 270 zł.
  • Gąbka dopochwowa. Ten barierowy środek antykoncepcyjny również nie zadomowił się jeszcze na polskim rynku. Jego skuteczność waha się w okolicach 75-88%. Jedna sztuka kosztuje około 40 zł.
  • Środki plemnikobójcze. Charakteryzują się one niską ceną, niemniej jednak nie gwarantują wysokiej skuteczności. Oscyluje ona na poziomie około 70%. W poczet środków plemnikobójczych zalicza się żele, globulki oraz pianki.

Podsumowanie

Na rynku istnieje wiele środków antykoncepcyjnych, które można stosować bez recepty. Wiele z nich charakteryzuje się wysoką skutecznością oraz niską ceną, co czyni je propozycjami godnymi uwagi. Zapoznaj się z produktami dostępnymi na półkach internetowych aptek, a z pewnością znajdziesz coś, co spełni Twoje wymagania.

Środki i tabletki antykoncepcyjne bez recepty – gdzie ich szukać?
Oceń artykuł!
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.