Spirala antykoncepcyjna: działanie, rodzaje, skutki uboczne

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka różnych metod zapobiegających niechcianej ciąży, jednak nie wszystkie z nich odznaczają się wysoką skutecznością. Prawdziwy renesans przeżywają obecnie tzw. spirale antykoncepcyjne, które z dnia na dzień cieszą się coraz większą popularnością wśród wielu kobiet. Spirale w odróżnieniu od tabletek antykoncepcyjnych są całkowicie bezpieczne dla zdrowia i bardzo dobrze spełniają wszystkie swoje funkcje. Czym jednak charakteryzuje się taka spirala, w jaki sposób działa i co warto o niej wiedzieć przed podjęciem decyzji o jej założeniu?

Czym jest spirala antykoncepcyjna?

Spirala antykoncepcyjna nazywana również wkładką domaciczną wykonana jest z plastiku z dodatkiem srebra lub miedzi a swoim kształtem przypomina literę T. Spirala zaliczana jest do grona odwracalnych metod antykoncepcji długoterminowej, którą można nosić nawet przez 10 lat. Polecana jest do stosowania głównie tym kobietom, które już rodziły i w związku z tym nie planują zbyt szybko kolejnego potomstwa. Nie oznacza to oczywiście, iż inne kobiety nie mogą zdecydować się na tę metodę antykoncepcji, jednak przed założeniem spirali warto to sobie bardzo dobrze przemyśleć.

Jak działa spirala antykoncepcyjna?

Jak zostało wspomniane nieco wyżej, spirale antykoncepcyjne produkowane są z plastiku, najczęściej z dodatkiem miedzi lub srebra, jednak dosyć często zawierają one również syntetyczny progesteron, który ulega stopniowemu uwolnieniu do organizmu. Podczas zabiegu wkładka zostaje przez lekarza umieszczona w macicy, a dzięki specjalnemu sznureczkowi można sprawdzić, czy znajduje się ona w odpowiednim miejscu. Jakie jest jednak jej działanie? Polega ono przede wszystkim na zmniejszaniu ilości plemników oraz ich zdolności do przeżycia.

O czym należy pamiętać przed założeniem spirali?

Przed podjęciem decyzji o założeniu spirali w pierwszej kolejności należy wykonać wszystkie niezbędne badania ginekologiczne, a także badanie piersi (aby wykluczyć ewentualny nowotwór piersi), badania cytologiczne oraz ciśnienie krwi. Pomimo tego, iż spirala antykoncepcyjna to bardzo bezpieczna dla zdrowia metoda antykoncepcji, to jednak istnieje szereg przeciwwskazań do jej założenia, z którymi będzie można się zapoznać nieco bliżej w dalszej części artykułu. Po upływie dwóch tygodni od założenia spirali konieczna jest wizyta kontrolna u ginekologa, którą następnie należy powtarzać raz na 6 miesięcy. Niezwykle ważne jest również to, aby na kilka dni przed założeniem spirali, nie stosować tamponów oraz unikać zbliżenia z partnerem, ponieważ może to doprowadzić do pojawienia się stanu zapalnego, który niestety wyklucza założenie spirali.

Rodzaje wkładek antykoncepcyjnych

Obecnie stosowane wkładki antykoncepcyjne można podzielić na dwa rodzaje, a mianowicie na:

 • spiralę niehormonalną,
 • wkładkę hormonalną

Spirala niehormonalna

Taka spirala ma zazwyczaj powłokę wykonaną z miedzi lub srebra, jednak warto wiedzieć o tym, iż obecnie można wyróżnić kilka rodzajów takich wkładek, które różnią się między sobą budową. Którą z nich warto wybrać? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka prosta, ponieważ o tym decyduje wyłącznie lekarz po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu z pacjentką oraz wykonaniu wszystkich niezbędnych badań. Niestety spirala, która zawiera w sobie miedź, nie może zostać założona u każdej kobiety. Wśród głównych przeciwwskazań do jej założenia można wymienić:

 • alergię na miedź,
 • chorobę Wilsona (jest ona związana z zaburzeniem metabolizmu miedzi w organizmie),
 • zniekształcenie jamy macicy spowodowane obecnością mięśniaków,
 • różnego rodzaju anomalie w budowie macicy,
 • nieodpowiedni rozmiar macicy (nie może być mniejsza niż 6 cm i większa niż 9 cm),
 • osłabienie odpowiedzi immunologicznej

Wkładka hormonalna

Wkładka hormonalna w odróżnieniu od spirali niehormonalnej wykorzystuje działanie progesteronu, który zostaje umieszczony w specjalnym pojemniku. Na rynku dostępne są obecnie dwa rodzaje takich wkładek, przy czym jedną można nosić przez 3 lata, natomiast drugą przez 5 lat. Niestety wkładkę hormonalną podobnie zresztą jak wspomnianą powyżej spiralę nie można założyć każdej kobiecie. Głównymi przeciwwskazaniami w tym przypadku są:

 • niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych,
 • nowotwór sutka,
 • choroba zakrzepowo-zatorowa,
 • wady wrodzone macicy,
 • nieodpowiedni rozmiar macicy tak jak w przypadku spirali,
 • zapalenie żył

Skutki uboczne założenia spirali antykoncepcyjnej

Kobiety zazwyczaj bardzo dobrze tolerują spiralę antykoncepcyjną, jednak przez pewien okres od jej założenia może pojawić się pewnego rodzaju dyskomfortu, a także może dojść do zakażenia narządów miednicy mniejszej. Oprócz tego można zaobserwować zwiększenie krwawienia podczas miesiączki, silniejszy ból brzucha, dosyć często pojawiające się upławy z pochwy, podwyższenie temperatury ciała, a także możliwość pojawienia się międzymiesiączkowych plamień. Przy korzystaniu z wkładki domacicznej istnieje ponadto ryzyko przebicia ściany macicy i przemieszczenia się wkładki. Każda kobieta, która decyduje się na założenie spirali antykoncepcyjnej, powinna mieć również świadomość tego, iż taka spirala nie ochrania organizmu przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (w takim przypadku podczas stosunku należy dodatkowo stosować prezerwatywę), dlatego też należy mieć to na uwadze, decydując się na założenie spirali.

Spirala antykoncepcyjna a ryzyko zajścia w ciążę

Pomimo tego, iż spirala antykoncepcyjna to bardzo skuteczna metoda antykoncepcyjna, to jednak warto wiedzieć o tym, iż istnieje minimalne ryzyko zajścia w niechcianą ciążę. Raz na kilkaset tysięcy przypadków może dojść do zapłodnienia, jednak czy obecność wkładki wpłynie wtedy niekorzystnie na płód? Oczywiście nie należy się o to w ogóle obawiać, ponieważ nie ma ona tak naprawdę żadnego wpływu na rozwój ciąży, a podczas porodu sama wypada.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.