Sól fizjologiczna – zbawienne właściwości lecznicze i zastosowanie

Sól fizjologiczna to jeden ze specyfików, bez obecności którego domowa apteczka będzie po prostu niepełna. Przydatna okazuje się zwłaszcza w miesiącach, gdy za oknami jest chłodno, a my musimy zmagać się z różnymi przeziębieniami, niedyspozycjami sezonowymi. Infekcje dróg oddechowych nie są niczym przyjemnym, także te o podłożu alergicznym potrafią skutecznie utrudnić życie codzienne. Z pomocą soli fizjologicznej i dzięki jej regularnemu stosowaniu jesienne choroby sezonowe przestaną mieć nad nami przewagę. Szybko przesuszające się śluzówki dla wielu są prawdziwym utrapieniem. Dzięki regularnemu stosowaniu soli fizjologicznej będzie nam się lepiej oddychało, a dodatkowo pozbędziemy się także infekcji całego układu oddechowego. Dzięki soli fizjologicznej oddychanie pełną piersią staje się niezaprzeczalnym faktem. Zaczynamy lepiej oddychać, co przekłada się na pracę naszego mózgu, lepiej śpimy.

Sól fizjologiczna – tani i skuteczny środek farmaceutyczny

Nazywana jest na różne sposoby, niektórzy stosują nazwę płynu fizjologicznego. Skład tego specyfiku to chlorek sodu oraz woda. Cechy charakterystyczne:

 • Stężenie najczęściej w stopniu 0,9%
 • Najpopularniejsza postać to kroplówka stosowana dla pacjentów  przy leczeniu szpitalnym
 • Odpowiedzialność za nadrobienie braków płynów ustrojowych  w sytuacjach, gdy przebyło się operację
 • Funkcje nawadniające całe ciało po wymiotowaniu, rozwolnieniach i urazach narządów wewnętrznych.

Niezawodny środek na inhalacje

Sól fizjologiczną wykorzystywać można na wiele sposobów. Z jej pomocą przygotować można praktyczne okłady na zranienia zewnętrzne. Środek ten jest bardzo przydatny w formie inhalacyjnej. Regularne inhalacje z soli fizjologicznej oczyszczają nie tylko przewód oddechowy, ale także wszystkie inne narządy wewnętrzne. To świetna propozycja dla wszystkich alergików. Aplikowanie soli fizjologicznej w rejon oskrzeli oraz w płuca nazywa się fachowo nebulizacją. Sól podawana do organizmu właśnie w ten sposób łatwiej się wchłania i przynosi szybsze, pozytywne efekty działania. Przydatnym urządzeniem do procesu nebulizacji jest tzw. nebulizator. Stosowanie go w warunkach domowych, posiadanie własnego na rzecz leczenia rozmaitych schorzeń, pozwala osiągnąć spokój i nie stresować się wymuszonymi wizytami w szpitalu.

Nebulizacja leczy wiele chorób

Za pomocą tego zabiegu łatwiej znosi się liczne schorzenia. Należą do nich między innymi:

 • mukowiscydoza
 • astma oskrzelowa
 • zapalenie oskrzeli lub płuc
 • przewlekły katar
 • stany zapalne gardła oraz krtani

Sól fizjologiczna wspaniale łagodzi objawy przy łagodniejszych typach schorzeń.

Bezpieczne inhalacje

Inhalację można wykonać metodami domowymi, jeśli nie posiada się nebulizatora. Niektórzy sprzęt do inhalacji wypożyczają ze szpitala, ale nie zawsze istnieje taka możliwość. Nie każdy może sobie robić inhalację z użyciem soli fizjologicznej. Przestrzega się przed nią osoby:

 • zmagające się z nowotworami
 • chorujące na gruźlicę
 • walczące z ropnym zapaleniem migdałów oraz zatok
 • cierpiące na stany zapalne dróg oddechowych  na górnym odcinku
 • przebywające wysoką gorączkę
 • z niewydolnością krążeniową
 • z zahamowanym oddechem

Nawilżyć dla łagodnego efektu

Sól fizjologiczna ma wiele zalet. Na nasze ciało wpływa w sposób neutralny, nie zostawia nieprzyjemnych śladów. Jest świetnym sposobem na nawilżanie oczu. Śluzówka oczów jest niezwykle delikatna i podatna na nadmierne wysuszenie. Lekarze polecają do przemywania oczu  stosować sól już od początkowej fazy życia. Praca przed komputerem  nie służy naszemu  narzędziu wzroku, zatem  po wielu godzinach spędzonych  monitorem  komputera warto zainwestować w sól. Ileż utrudnień spotykaliśmy na swojej drodze, gdy z oka trzeba było usunąć ciało obce? Z zastosowaniem soli fizjologicznej wszystko odbędzie się sprawniej i w miarę bezboleśnie. Zanieczyszczenia z oczu usuwamy zawsze w stronę nosa, warto o tym pamiętać zwłaszcza przy pielęgnacji małych dzieci.

 Antidotum na znienawidzony sezon grzewczy

Gdy tylko kaloryfery w mieszkaniach komunalnych zaczynają grzać, zaczyna się walka ze zbyt suchym powietrzem, od którego cierpią śluzówki naszych nosów. Łagodne nawilżanie pozytywnie działa na pozbycie się wszelkiej szkodliwej wydzieliny z nosa oraz gardła. Do dziurek nosowych wystarczy wprowadzić już jedną lub dwie kropelki, aby poczuć wyraźną ulgę. W aptekach spotkać można wiele leków na bazie soli fizjologicznej. Najbardziej praktyczne są te, które mają formę spray’u. Często okazują się wybawieniem dla naszych zatok.  Dodatkowe zastosowanie sól fizjologiczna znajduje także w sytuacji, gdy trzeba przemyć okolice uszu oraz przy opatrywaniu niegroźnych ran  i skaleczeń. Świetnie oczyszcza skórę z różnych toksyn, powodując zmniejszenie częstotliwości pojawiania się zaskórników, charakterystycznych dla osób w okresie dojrzewania. Otworzoną fiolkę z solą poleca się zużyć w ciągu jednej doby, ponieważ jest ona niezwykle podatna na wpływ drobnoustrojów.  Na szczęście wiele preparatów na bazie soli fizjologicznej posiada jeszcze dodatkowe opakowania zabezpieczające.

Bibliografia:

Sól fizjologiczna – zbawienne właściwości lecznicze i zastosowanie
4.6 (92.73%) 11 votes
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.