Sok z żyworódki pierzastej – skład, przepis oraz zastosowanie

Sok z żyworódki jest to wyciąg z pospolitej rośliny ozdobnej. Żyworódka pierzasta (z łaciny Kalanchoe Pinnata) jest częstym gościem na polskich parapetach, balkonach, tarasach czy przydomowych ogródkach. Działanie specyfików wytwarzanych z jej liści to doskonałe lekarstwo, a także środek kosmetyczny na wiele dolegliwości.

Skład soku z żyworódki pierzastej

Żyworódka pierzasta zawiera w sobie mnóstwo odżywczych substancji. Lecznicze właściwości dzięki wielości mikro- i makroelementów takich jak:

 • cynk,
 • miedź,
 • mangan,
 • wapń,
 • żelazo,
 • witaminy (np. C).

Dodatkowo sok z żyworódki może zawierać aloes lub nagietek, który wzmacnia jego działanie. Zawartość dobroczynnych składników jest znacznie większa w żyworódce niż w aloesie.

Sok z żyworódki pierzastej – przepis

Sok z żyworódki pierzastej występuje w postaci gotowej i można go kupić w aptece, sklepie zielarskim lub drogerii. Pojemność buteleczki jest różna – od 100 ml do 1 l.

Można także samodzielnie w domu sporządzić sok z rośliny. Do tego celu potrzebny jest miąższ z liści. Jest to metoda dość pracochłonna, ale znacznie tańsza niż gotowy specyfik.

Produkcję soku przeprowadza się w kilku etapach:

 1. Należy rozpocząć od zerwania liści, które zawinięte w papier trzeba włożyć na kilka dni lodówki.
 2. Następnie tak ochłodzone liście kroi się na desce. W naczyniu dostosowanym do ilości zebranego materiału (misce lub moździerzu).
 3. Po dokładnym zgnieceniu wytworzy się miazga, która puszcza sok.
 4. Znowu powinna trafić do lodówki na kilka dni.
 5. Po tym czasie odsącza się liście od soku (przez drobne sitko lub gazę).
 6. Tak uzyskany sok należy przelać do butelek z ciemnego szkła.
 7. Przez minimum tydzień powinien leżakować w ciemnym miejscu, by być gotowy do użycia.

Można również dodać alkoholu, w celu wzmocnienia działania (tworzy się wówczas nalewka) lub bazy tłuszczowej w postaci np. smalcu, oleju sojowego lub kokosowego, wazeliny czy kremu nawilżającego (powstaje maść).

Jak widać przygotowanie soku z żyworódki nie jest bardzo skomplikowaną procedurą. Ze względu na dużą dostępność liści tej rośliny. Wymaga przede wszystkim cierpliwości. Cały proces trwa bowiem około 3 tygodni do miesiąca, by właściwości zostały uwolnione. Warto natomiast poczekać i cieszyć się domowym specyfikiem, który może być przechowywany przez długi czas.

Jakie jest działanie i zastosowanie soku z żyworódki pierzastej?

Sok z żyworódki wzmacnia ogólną odporność organizmu. Działa – można powiedzieć – dosłownie „od stóp do głów”. Dawkowanie soku powinno być dostosowane do dolegliwości. Stosowanie przez 2 tygodnie 3 razy dziennie około 3 ml wspomaga w walce z wieloma dolegliwościami.

Sok z żyworódki ma działanie m.in. przeciwzapalne, przeciwbólowe, antybakteryjne, jest skuteczny w walce w wirusami, grzybami i pasożytami, ściągające, pomaga w regulowaniu poziomu cukru we krwi, uodporniające (pobudza funkcje autoimmunologiczne) oraz łagodzące.

Specyfik ten warto stosować w następujących dolegliwościach:

 • bólowych (głowy, mięśni, stawów, reumatyczne, kręgosłup);
 • chorobach i infekcjach dolnych i górnych dróg oddechowych (angina, katar – także sienny i alergiczny, zapalenie oskrzeli i płuc, kaszel, astma oskrzelowa i alergiczna);
 • stanach zapalnych i infekcjach intymnych (dróg rodnych, pekanie sutków – zwłaszcza u kobiet karmiących, krwawienia z odbytu – m.in. przy pękających wrzodach odbytu, czyli hemoroidach);
 • zmiany skórne (trudno gojące się rany – przyspiesza ich gojenie, odleżyny, wrzody, swędzenie, egzemy, wypryski, trądzik – młodzieńcy oraz u osób dorosłych);
 • zapalenie spojówek;
 • problemy ze stopami (kurzajki, grzybice, opuchnięcia, zmęczenie, przykry zapach, trądzik, liszaje);
 • urazy mechaniczne (stłuczenia, otarcia, obrzęki, oparzenia, ukąszenia owadów – łagodzi swędzenie, zaczerwienienie);
 • problemy w jamie ustnej (bóle zębów, nieprzyjemny zapach z ust – nawet w przypadku dbałości o higienę może wynikać z innych dolegliwości, paradontoza, nadwrażliwość dziąseł)
 • problemy gastryczne (zgaga, niestrawność, nudności);
 • cukrzyca (ze względu na regulowanie, przez składniki zawarte w żyworódce, poziomu cukru – oczywiście nie może zastąpić leczenia właściwego, może być wspomaganiem po konsultacji z lekarzem).

Jak widać sok z żyworódki ma bardzo szerokie zastosowanie. Używanie tej naturalnej metody w przypadku wielu dolegliwości może być pierwszą rzeczą, jednak w przypadku, gdy nie ustępują przez kilka dni, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem. Niektóre z ziołowych leków również zawierają w sobie sok z żyworódki.

Przeciwwskazania do stosowania soku z żyworódki pierzastej

Sok z żyworódki może być stosowany w zasadzie niemal przez wszystkich.

Nie stosować wewnętrznie, gdy poziom potasu we krwi jest w górnej granicy normy lub ponad !. Nie przekraczać dawkowania podanego na opakowaniu.

Ze względu na zawartość alkoholu ok. 20% v/v nie wskazany dla dzieci do użytku wewnętrznego.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.