Sok z karczocha – właściwości lecznicze oraz przeciwwskazania

Karczoch to roślina, która nie gości na naszych stołach zbyt często a wielka szkoda, ponieważ w tym niepozornie wyglądającym warzywie znajduje się szereg cennych dla zdrowia składników odżywczych. Od jakiegoś czasu na sklepowych półkach można znaleźć świeżego karczocha, jednak, zamiast niego warto również sięgnąć po sok z karczocha. Jakie jednak cenne właściwości lecznicze wykazuje wspomniany sok i czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jego spożycia?

Wartości odżywcze i właściwości soku karczocha

Sok z karczocha to cenne źródło wielu witamin i składników mineralnych, wśród których warto wymienić witaminy A, C i E, a także magnez, żelazo, fosfor oraz wapń. Regularne spożycie wspomnianego soku wpływa niezwykle korzystnie na stan naszego zdrowia, pomagając uporać się z wieloma zdrowotnymi dolegliwościami. Sok z karczocha przyczynia się do zwiększenia wydzielania żółci, co wpływa bardzo pozytywnie na funkcjonowanie wątroby. Warto również wiedzieć o tym, iż sok z karczocha wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, dlatego też powinien stanowić nieodłączny element codziennej diety wszystkich tych osób, które na wiele lat chciałyby zachować młody wygląd. Jeśli chodzi natomiast o pozostałe właściwości soku z karczocha, to można się z nimi zapoznać poniżej.

Sok z karczocha oczyszcza organizm i wspomaga odchudzanie

Sok z karczocha zawiera bardzo cenną substancję, a mianowicie cynarynę, która w bardzo skuteczny sposób pomaga usunąć z naszego organizmu nagromadzone w nim toksyny oraz zbędne produkty przemiany materii. Wspomniana substancja bardzo pozytywnie oddziałuje na naszą wątrobę, która jak wiadomo, gromadzi wszystkie toksyczne substancje i wydala je następnie na zewnątrz, ponieważ wykazuje silne właściwości detoksykujące. Z tego też względu sok z karczocha polecany jest do spożycia wszystkim tym osobom, które piją bardzo duże ilości alkoholu, a także palą papierosy. Kolejną dosyć istotną kwestią jest to, iż sok z karczocha niemal całkowicie pozbawiony jest tłuszczu, za to zawiera bardzo znaczne ilości błonnika, czyli substancji, która na wiele godzin zapewnia poczucie sytości, a oprócz tego pomaga usunąć z naszego organizmu zbędne produkty przemiany materii. Z tego też względu sok z karczocha to w pełni naturalny środek wspomagający odchudzanie. Dosyć istotne jest również to, iż sok z karczocha zawiera tzw. kwas chlorogenowy, czyli substancję, która zmniejsza absorpcję cukrów i w skuteczny sposób zmusza niejako organizm do sięgania po zgromadzone w nim rezerwy tłuszczu.

Sok z karczocha w walce z miażdżycą

W składzie soku z karczocha można znaleźć witaminę B3, która nie tylko przyczynia się do redukcji masy ciała, ale dodatkowo pomaga obniżyć zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu we krwi, a także zbyt wysokie ciśnienie. Z tego też względu po sok z karczocha powinien stanowić nieodłączny element codziennego menu wszystkich tych osób, które narażone są na rozwój nadciśnienia, miażdżycy oraz chorób układu sercowo-naczyniowego. Po sok z karczocha mogą jednak sięgać wszystkie osoby w celach profilaktycznych, ponieważ jego regularne spożycie z pewnością przyczyni się do zmniejszenia ryzyka wymienionych powyżej niebezpiecznych chorób.

Sok z karczocha na problemy układu trawiennego

Sok z karczocha to jeden z najlepszych naturalnych środków na takie problemy układu trawiennego jak bóle brzucha, nieprzyjemne zaparcia, zgaga, wzdęcia, nudności oraz nieprzemijające uczucie ciężkości. Z uwagi na fakt, iż niektóre substancje znajdujące się w soku z karczocha zwiększają wydzielanie soków żołądkowych, to regularne jego spożycie pomaga poprawić trawienie, co przyczynia się oczywiście do ustąpienia wymienionych powyżej dolegliwości.

Sok z karczocha i jego właściwości antynowotworowe

Sok z karczocha z uwagi na zawartość wielu antyoksydantów takich jak np. witamina C i E, kwas galusowy, rutyna, kwercetyna, cynaryna oraz kwas chlorogenowy wspomaga walkę z niebezpiecznymi dla naszego zdrowia i życia nowotworami, które każdego roku przyczyniają się do śmierci setek tysięcy osób. Wspomniane przeciwutleniacze wspomagają walkę z wolnymi rodnikami, które uszkadzając nasze DNA, doprowadzają nie tylko do rozwoju niebezpiecznych nowotworów, ale odpowiadają również za szybszy proces starzenia się skóry. Jeśli zatem chce się na dłużej zatrzymać młodość i pozbawioną zmarszczek skórę, warto każdego dnia wypijać niewielką ilość soku z karczocha (zgodnie z informacjami znajdującymi się na jego opakowaniu).

Przeciwwskazania do spożycia soku z karczocha

Sok z karczocha nie jest polecany do spożycia tym osobom, które zmagają się z niewydolnością dróg żółciowych, ponieważ jego wypicie może doprowadzić do bardzo bolesnych kolek wątrobowych, czego oczywiście lepiej uniknąć. Z kolei osoby, których problemem są kamienie żółciowe, przed spożyciem soku z karczochów powinny skonsultować się z lekarzem, gdyż wspomniany sok może niestety wywołać bardzo nieprzyjemne dolegliwości.

Może ci się spodobać również