Sok z granatów – dlaczego warto go pić oraz jak go przygotować

Granat to niepozorny owoc, który co raz częściej króluje w sklepach, chociaż wciąż bywa trudno dostępny, to zdecydowanie warto go zakupić, aby przyrządzić domowy sok z granatów! Jeszcze do niedawna traktowany jako najzwyklejszy sok owocowy, obecnie traktowany jako skuteczny sposób na walkę z pewnymi schorzeniami. Co więcej nie są to tylko teorie, a prowadzone były liczne badania, które potwierdziły niezwykle pozytywny wpływ granatu na ludzki organizm, a zwłaszcza na tętnice szyjne. O tym oraz o wielu innych cennych właściwościach postaramy się dzisiaj dokładnie opowiedzieć!

Sok z granatów – jak poznano jego zdrowotne właściwości

Sok z granatów został przebadany pod wieloma kątami, aby udowodnić jego lecznicze działanie. Badania, które zostały wykonane były niezwykle rzetelne i uwzględniały próbę kontrolną, stąd też możemy być pewni, ze zostały przeprowadzone odpowiednio. Osobom chorym na różne rodzaje podawano sok z granatu, grupie kontrolnej napój placebo lub nic, w ten sposób określono, że wpływa on na poszczególne choroby, a przede wszystkim poprawę stanu naszego układu krążenia, serca, psychiki oraz co ważniejsze był pomocny przy leczeniu nowotworów! Osoby zostały poddane badaniom kontrolnym po rocznym czasie leczenia, dlatego nie należy zapominać o tym, że wspomaganie sokiem z granatów musi być niezwykle długotrwałe oraz bardzo regularne!

Ciekawe! Sprawność seksualna

Regularne picie soku z granatów poprawia sprawność seksualną wśród mężczyzn, dlatego warto doraźnie stosować ten środek po konsultacjach z urologiem lub seksuologiem.

Sok z granatów przy chorobach serca i tętnic

Sok z granatów skutecznie obniża tak zwany zły cholesterol czyli oznaczany LDL, dodatkowym pozytywnym działaniem cechuje się również ze względu na obecność antyoksydantów. Jak potwierdziły badania przy regularnym spożywaniu soku z granatów zabezpieczamy swoje serce przed zawałem, dbamy o stan i drożność naszych żył oraz skutecznie zabezpieczamy się przed możliwością zachorowania na miażdżycę. Niestety należy pamiętać, że oprócz regularnego pijania soku z granatów istotna jest zbilansowana dieta! Bez niej nawet najbardziej skoncentrowany sok może sobie nie poradzić, dlatego dbajmy o nasze zdrowie z każdej możliwej strony.

Sok z granatów przy leczeniu nowotworów

Kiedy dowiedziano się, że sok z granatów może leczyć raka, wiadomość obiegła niemal cały świat. Jednak można by się zastanawiać ile w tym prawdy. Otóż jak dowodzą badania, że zawarte w granacie składniki przyczyniają się do zahamowania namnażania się komórek nowotworowych a zwłaszcza antygenów gruczołu krokowego. Dzięki temu działaniu skondensowany sok z granatu pomaga w leczeniu kilku odmian nowotworu, to jest: jelita, jądra, prostaty, płuc, piersi i skóry. Chociaż potwierdzono jego działanie na te kilka rodzai raka, warto pijać sok niezależnie od tego na jaki nowotwór cierpimy, ponieważ możemy w ten sposób uniknąć przerzutów na owe organy a jednocześnie rozprzestrzenienia się choroby!

Skuteczna obrona przed wolnymi rodnikami dzięki sokowi z granatów

Sok z granatów według badań naukowców z USA ma niemal 20-stokrotnie więcej antyoksydantów niż pozostałe tak zwane zdrowe soki, jak na przykład sok z żurawiny. Może się to wydawać nieistotne, jednak tak wysokie stężenie zapewnia skuteczną obronę przed wolnymi rodnikami, które mogą powodować wiele chorób i dolegliwości. Antyoksydanty zawarte w soku z granatów zaliczane są do grupy polifenoli. Aby wyjaśnić dlaczego jest to takie istotne postaramy się w skrócie opisać działanie wolnych rodników – są to oderwane cząsteczki atomów, które w dużych ilościach przyczyniają się do degeneracji naszego DNA a co za tym idzie do szybkiego starzenia się, oraz co gorsza, może to powodować liczne i niebezpieczne mutacje!

Co jeszcze daje nam picie soku z granatów

Oprócz tego naukowcy zaobserwowali niezwykle pozytywny wpływ soku z granatów na całościowy stan naszego zdrowia i opracowali listę dolegliwości, na które doraźnie warto stosować sok z granatów. Oto i ona:

  • hamuje rozprzestrzenianie się przerzutów nowotworowych

  • poprawia kondycję psychiczną, zwłaszcza poprawia samopoczucie osobom zestresowanym

  • wyrównuje poziom cukru we krwi, dzięki czemu rzadziej pojawiają się negatywne konsekwencje związane z tą chorobą

  • przeciwdziała problemom z erekcją u mężczyzn

  • może być używany jako środek łagodnie uspokajający

  • przeciwdziała szybkiemu posuwaniu się Alzheimera

Alter medica Sok z Granatu 500ml

Kliknij i sprawdź ceny!

Jak działa sok z granatów

Oprócz tych licznych zalet warto pamiętać o tym, że granat najzwyczajniej w świecie jest zdrowy, zawiera potężną dawkę witamin, w tym witaminy C, która chroni nasz organizm i wspomaga układ immunologiczny podwyższając naszą odporność. Co ciekawe zawiera również naturalną postać estrogenu. Dodatkowo jest bogaty w mikroelementy takie jak żelazo, sód czy potas, cynk i fosfor. Wszystkie te składniki są niemal w maksymalnych dobowych dawkach, dlatego też uznawany jest za niemal najzdrowszy owoc świata!

Pamiętaj! Duże dawki

Nie należy stosować soku z granatów w zbyt dużych dawkach, może to spowodować problemy żołądkowe jak rozstrój oraz nieprzyjemne konsekwencje ze strony układu pokarmowego.

Jak go stosować i dawkować

Sok z granatów może być zasadniczo stosowany przez każdego, kto nie jest uczulony na którykolwiek ze składników soku sklepowego lub aptecznego. Jeżeli kupujemy taki sok warto stosować się do zaleceń na butelce, jednak standardowo poleca się stosowanie dawki około 50ml na dzień podzielonej na dwie porcje po 25ml oraz wypijanie soku przed posiłkiem. Pozwoli to na dokładnie wchłonięcie się porcji oraz jak najszybsze rozprzestrzenienie się aktywnych składników po naszym organizmie.

Przeciwwskazania do stosowania soku z granatów

Granat jest zasadniczo owocem, który nie uczula stąd też brak jest konkretnych przeciwwskazań. Jednak z powodu ogólnego bezpieczeństwa odradza się stosowanie silnie skoncentrowanych soków z granatów przez kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące. Jeżeli jednak pragniemy spróbować tego specyfiku w tym okresie należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem lub lekarzem prowadzącym w celu upewnienia się, że taki sok nie przyniesie negatywnych konsekwencji. Dopiero po takiej konsultacji można zakupić i zażywać sok z granatów, bez niej może być to niebezpieczne przede wszystkim dla dziecka!

Domowy sok z granatów – jak go samemu przygotować

Zacząć należy od wybrania jak największego granatu, który jest ciężki, a jego skórka jest błyszcząca i napięta. Zapewni nam to dużą ilość pestek oraz co za tym idzie miąższu i soku. Następnie należy rozciąć granat na pół lub naciąć i obrać niczym pomarańczę. Najcenniejsze są pestki z miąższem, należy je przesypać najlepiej do zamykanego foliowego woreczka. Kiedy już wszystkie się tam znajdą należy dokładnie zatrzasnąć woreczek zatrzaskowy i zacząć dusić pestki, tak aby zaczynały puszczać sok. Kiedy już wydusimy wszystkie pestki wystarczy obciąć róg woreczka a jego zawartość wylać do szklanki uważając, aby nie dostała się żadna pestka. Jeżeli jednak nie masz czasu i ochoty na przygotowywanie domowego napoju, możesz go po prostu kupić tutaj!

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.