Skutecznie pokonaj problem chorych zatok!

Jesień jest okresem, który obfituje w częste przeziębienia. Zmienność pogody, uciążliwy chłodny wiatr, coraz rzadsze spożywanie owoców i warzyw – to tylko część czynników, które bezpośrednio przyczyniają się do uciążliwych przeziębień, podczas których jednym z uciążliwszych objawów jest zapalenie zatok. Zapalenia i choroby zatok są jednym z bardziej uciążliwych problemów, które towarzyszą niemalże każdemu z nas, szczególnie w okresie jesienno – zimowym.

Gorączka, katar czy uciążliwy ból w okolicy czoła to tylko część objawów znajdujących się na długiej liście nieprzyjemności, jakie niosą za sobą chore zatoki. Faktem jest, że ich ból bywa często wręcz nie do zniesienia, prowadząc do uczucia rozbicia i rozdrażnienia osoby chorej. Dziś przyjrzymy się bliżej chorobom zatok, oraz podpowiemy jak ich unikać i z nimi walczyć!

Zapalenie zatok – jesienny problem?

Faktem jest, że uciążliwe zapalenie zatok jest chorobą, która występuje w trakcie czy tuż po stosunkowo niegroźnym przeziębieniu. Chorobę tą można pomylić ze zwykłym katarem – podobnie jak w jego przypadku występuje uciążliwe zatykanie nosa oraz zalegająca w nim wydzielina, której nie jesteśmy w stanie wysmarkać. W przeciwieństwie do zwyczajnego kataru choroby zatok nie przechodzą po kilku dniach, a wręcz przeciwnie – nasilają się.

Zazwyczaj dają o sobie znać uciążliwymi bólami głowy, zlokalizowanymi w okolicach czoła i nosa. Częstym problemem jest brak potrzebnego leczenia – wielu z nas objawy takie tłumaczy sobie jako naturalne powikłania po przeziębieniu, jednakże brak natychmiastowego i skutecznego leczenia sprawi, że ciężko nam będzie uporać się z chorobą.

Przyczyny chorób zatok

Mówiąc o przyczynach chorób zatok warto jest przede wszystkim podkreślić, że ich główną przyczyną są wirusy, a dokładniej zakażenia wirusowe. W niewielkim odsetku przypadków zdarza się, że nieprzyjemne bóle w okolicach czoła wywołują bakterie.

Faktem jest jednak, że na wystąpienie zapalenia zatok są narażone szczególnie osoby, które w niedawnym okresie borykały się z przeziębieniem, które nie zostało prawidłowo zaleczone. Ciekawostką jest, że choroby zatok są ściśle związane również z tym, co dzieje się w naszej jamie ustnej – często powodowane jest poprzez próchnicę czy inne choroby zębów i dziąseł.

Mówiąc o przyczynach chorych zatok warto wspomnieć również o tym, że schorzenie te dotyka znacznie częściej osoby, które borykają się z licznymi alergiami i uczuleniami na wiele patogenów. Predysponuje do niego również krzywa zagroda nosowa czy tzw. przerost migdałka, znajdującego się na naszym podniebieniu.

Objawy chorych zatok

Chore zatoki są nie lada problemem, który spędza sen z powiek niejednej z nas. Zdarza się często, że problem obejmuje zatoki czołowe, czy sitowe i to tak naprawdę od umiejscowienia zależą główne objawy, do których zaliczyć możemy chociażby silny ból – zlokalizowany najczęściej w okolicy czoła. Dotyczy to problemów w obrębie zatok czołowych. Silny ból zębów i uczucie ucisku szczęki sugerować może zaś infekcję zatok szczękowych.

Mówiąc o głównych objawach zapalenia warto wymienić promieniujący ból uciążliwej „partii” zatok, który nasila się przy podnoszeniu cięższych przedmiotów ale daje o sobie znać również przy schylaniu się i gwałtownym kierowaniu głowy w przód. Ponadto standardowym objawem chorych zatok jest wydzielina wydobywająca się z nosa. Najczęściej jest to płyn bezbarwny i wodnisty. Ten rodzaj wydzieliny jest znacznie bardziej uciążliwy, niżeli klasyczny katar, gdyż nawet po wysmarkaniu nosa nie jest lżej i mamy ciągłe uczucie zatkanego nosa. Główne objawy zapalenia zatok możemy przyrównać również do klasycznego przeziębienia, gdyż wyróżnimy wśród nich wysoką temperaturą, ogólne osłabienie, ból głowy, senność i obniżony apetyt.

Jak leczyć chore zatoki?

W przypadku objawów ze strony zatok niezbędne jest leczenie. Faktem jest, że na początkowym etapie choroby możliwe jest wyleczenie się tzw. domowymi sposobami. W celu tym należy stawiać na zabiegi, które wpłyną na oczyszczenie naszych zatok.

Mowa tu o inhalacjach z wykorzystaniem różnego rodzaju olejków eterycznych, czy stosowania okładów z zastosowaniem preparatów na bazie naturalnych oczyszczających zatoki produktów – mięty, anyżu czy melisy. Warto jednak pamiętać, że w momencie, kiedy domowe sposoby nie dają żadnego rezultatu musimy niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż chore zatoki nie są schorzeniem, które rozejdzie się po kościach.

Udając się do lekarza pierwszego kontaktu podstawą leczenia będzie dobór odpowiedniego leczenia. Zazwyczaj jest to antybiotyk, który po tygodniu stosowania pozwala nam wrócić do dobrego zdrowia. Zdarza się jednak, że antybiotykoterapia nie jest skuteczna – w takim przypadku konieczne będzie wykonanie posiewu na bazie wydzieliny z nosa.

Chore zatoki są bez wątpienia jednym z bardziej uciążliwych schorzeń – nie tylko utrudniają nam swobodne oddychanie ale przede wszystkim – ograniczają apetyt i odbierają chęci na cokolwiek. Borykając się z problemami na tle zatok powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który pomoże dobrać odpowiednie dla nas leczenie.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.