Siwe włosy – przyczyny siwienia oraz sposoby zapobiegania siwieniu

Siwienie włosów jest procesem zachodzących u niemalże każdej osoby po 40-stce, choć w zależności od indywidualnych cech zdarzyć może się również, że do rozpoczęcia tego procesu dojdzie znacznie wcześniej. Chyba nikt z nas nie chciałby dostrzec pierwszych siwych włosów na swojej głowie – w większości przypadków reagujemy na nie bynajmniej entuzjastycznie. Procesy siwienia włosów są jednak czymś  nieuniknionym i w pełni naturalnym. Na pozycji wygranej w tym przypadku stoją w szczególności kobiety, gdyż żeńska część naszego społeczeństwa pokusić może się o farbowanie włosów, które pozwoli na całkowite, lub częściowe ukrycie szarych kosmków.

Mimo, że ówcześnie istnieje wiele alternatyw ukrycia pierwszych siwych włosów siwych, pojawienie się ich na naszej głowie może stanowić symbol ostrzegawczy. Powodem do niepokoju powinny być siwe włosy, które dostrzec możemy na swojej głowie w wieku 20-30 lat. Może to być oznaką poważnych i groźnych zmian w naszym organizmie, które powinniśmy poddać natychmiastowej kontroli. Jednakże, co tak naprawdę może być przyczyną radykalnego siwienia naszych włosów? Dziś przyjrzymy się bliżej głównym przyczynom siwienia włosów oraz podpowiemy, jak temu zapobiegać!

Fizjologiczne siwienie włosów

Mówiąc o siwych włosach warto wspomnieć o tym, że siwienie jest procesem, który podzielić możemy na dwa, główne rodzaje. Częściej występującą formą siwienia jest siwienie fizjologiczne, które pojawia się wskutek osiągnięcia pewnego wieku. Najczęściej siwienie te pojawia się w wieku 40-50 lat i w fazie początkowej charakteryzuje się występowaniem pojedynczych, siwych włosów, aby z czasem „zaatakować” nasze kosmki znacznie intensywnej! Pierwsza siwizna pojawia się zazwyczaj na czubku głowy, aby stopniowo móc objąć całą powierzchnię włosów.

Mimo, że fizjologiczne siwienie włosów jest procesem, który prędzej czy później dotknie każdego z nas, należy pamiętać, że niektórzy są narażeni na siwienie mniej, zaś inni – bardziej. Paradoksalnie, zależy to od miejsca, które zamieszkujemy, skłonności genetycznych i stresu obecnego w naszym życiu. Badania wykazują, że siwienie włosów częściej i intensywniej dotyka mężczyzn, niż panie.

Przedwczesne siwienie włosów

Przedwczesne siwienie włosów to proces, który występuje wskutek różnych czynników. Polega na tym, że pierwsze siwe włosy pojawiają się na głowie u osób w kwiecie wieku, sugerując występowanie chorób czy będąc przyczyną zbyt dużej ilości stresu w życiu. Czasem również siwienie przedwczesne spowodowane jest uwarunkowaniami genetycznymi. W przypadku przedwczesnego siwienia włosów ważna jest jak najszybsza diagnoza i podjęcie stosownego leczenia procesu chorobowego, który rozwija się w naszym organizmie.

Zdarza się, że przyczyną przedwczesnego siwienia włosów jest olbrzymi, systematyczny stres. Prawda jest bowiem, że ówcześnie większość z nas prowadzi szalony i zabiegany styl życia, w którym nie brakuje sytuacji i momentów stresowych. Nerwy czyhają na nas na każdym kroku i chcąc uniknąć ich konsekwencji opanować powinniśmy niezawodną gimnastykę oddechową, która pomoże nam ukoić zszargane nerwy.

Czy siwe włosy to oznaka złego stylu życia?

Naukowcy udowodnili, że pojawienie się siwych włosów to nie tylko proces fizjologiczny lub ten spowodowany uwarunkowaniami genetycznym ale również – przykry i uciążliwy skutek złego stylu życia. Do siwienia włosów przyczynić może się bowiem brak niektórych witamin i minerałów ale również – nieodpowiednio zbilansowana dieta. Pierwsze siwe włosy mogą być również objawami braku regularności spożywanych posiłków.

Zły styl życia to nie tylko to, co jemy. Ważny jest również ruch i odpowiednia regeneracja naszego organizmu. Nikomu nie trzeba chyba mówić, jak istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu pełni regeneracyjny sen. Brak snu, czy jego nieregularność przyczyniać mogą się nie tylko do nadpobudliwości ale również do poważnych zaburzeń snu, których skutkiem może być pojawianie się siwych włosów nawet w bardzo młodym wieku. Powinniśmy zatem zadbać o higienę naszego snu, a w razie problemów z zaśnięciem zastosować kilka prostych zasad ułatwiających zdrowy, regeneracyjny sen.


Farby do włosów siwych
Kliknij tutaj i sprawdź ceny!

Jak zapobiegać siwieniu włosów?

Siwe włosy są oznaką starzenia się organizmu i tak naprawdę nikt nie uniknie tego zjawiska na swojej głowie. Istnieje jednak kilka prostych sposobów, które ułatwią nam ukrycie lub opóźnienie tego procesu. Ważnym jest przede wszystkim aby zadbać o efektywność snu i regularność w spożywaniu codziennych posiłków. Na pozór być mogą to czynności błahe ale prócz zapobieganiu siwym włosom wpływają pozytywnie na większość funkcji naszego organizmu. Pamiętać powinniśmy również o tym, że sprzymierzeńcem siwizny na głowie są używki. Palenie tytoniu czy spożywanie dużych ilości alkoholu wpłynie nie tylko na zmianę koloru naszych kosmyków ale również negatywnie zadziała na naszą skórę i paznokcie.

Zdrowy styl życia i efektywny sen, które mogą pomóc nam uniknąć uporczywej siwizny – co jednak zrobić, gdy pierwsze siwe włosy JUŻ zagościły na naszej głowie? W sytuacji takiej warto postawić na specjalistyczne szampony i preparaty do pielęgnacji włosów, które w prosty sposób pomogą nam ukryć siwe włosy. W przypadku naprawdę intensywnego siwienia zaleca się farbowanie włosów specjalnymi farbami, w których doborze pomogą nam nasi fryzjerzy.

Podsumowanie

Siwe włosy w pewnym wieku stają się udręka każdego z nas. Powszechnie przyjmuje się bowiem, ze są symbolem starości. Nie zawsze jednak siwe kosmyki symbolizują podeszły wiek – zdarza się bowiem, że występują u osób młodych, a nawet dzieci symbolizując poważne zmiany chorobowe, toczące się w obrębie naszego organizmu. W przypadku takim ważne jest jak najszybsze ustalenie przyczyny siwienia włosów. Chcąc w naturalny sposób uniknąć fizjologicznego siwienia włosów pamiętać powinniśmy przede wszystkim o zdrowym i regularnym stylu życia. To, co mamy na talerzu ma bowiem wpływ nie tylko na nasze włosy ale również na cały organizm. Warto zadbać również o zdrowy i efektywny sen!

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.