Każdy z nas spotkał się z małymi, złotymi lub brązowymi nasionkami. Widzimy je na chlebie, bułkach, w sałatkach, batonach. W tych niepozornych ziarnach tkwi ogromna moc, nazywane bywają “super nasionami”, a olej z nich wytłaczany “płynnym złotem”. Są bogatym źródłem wielu substancji odżywczych i minerałów. Często jedzone pomogą oczyścić układ pokarmowy oraz zauważalnie poprawią stan naszej skóry.
Sezam – pierwsza roślina, z której pozyskiwano olej
W kuchni wschodu, ziarna sezamu doceniane są od dawna. Sezam na dużą skalę uprawiany był w Afryce i Azji. To pierwsza roślina, z której otrzymywano olej, ponieważ jej ziarna zawierają aż 50% tłuszczu i wyjątkowo dobrze znoszą przechowywanie.
Jednak oprócz oleju, z sezamu wyrabiano też kilka innych popularnych składników dań.
Sezam był wymieniany jako leczniczy już w starożytności, w papirusie Ebersa z 1550 roku p.n.e. możemy zobaczyć o nim wzmianki. W medycynie Wschodu był uważany za przynoszący ulgę w dolegliwościach przewodu pokarmowego, wiadomym było, że mają działanie przeczyszczające. Słowiańskim odpowiednikiem sezamu jest siemię lniane.
Korzyści zdrowotne z jedzenia sezamu
- Ziarna sezamu zawierają bardzo duże ilości białka, jeśli prowadzimy roślinną dietę, warto pomyśleć o włączeniu ich do jadłospisu. Zawartość białka, to aż 20 procent całego ziarna.
- Zapobiegają rozwojowi cukrzycy. Ziarna sezamu są bogate w magnez, co poprawia ogólną gospodarkę organizmu.
- Obniżają ciśnienie krwi oraz redukują cholesterol. Tutaj również pomocna jest duża zawartość magnezu – magnez obniża ogólne ciśnienie krwi, a fitosterole zapobiegają odkładaniu się złego tłuszczu.
- Wspomagają trawienie. Sezam zawiera sporo błonnika, a ten wspomaga perystaltykę jelit.
- Widocznie poprawia stan naszej skóry. Cynk zawarty w nasionach wspomaga produkcję kolagenu i sprawia, że skóra jest bardziej elastyczna. Ponadto ten sam mikroelement pomaga pozbyć się trądziku.
- Chroni nasze ciało przed nowotworem. Kwas fitynowy, magnez oraz fitosterole, to składniki zachowujące komórki naszego ciała w zdrowiu.
- Przeciwdziała depresji. Magnez i wapń, to minerały uważane za uspokające, a tiamina i tryptofan wspomagają produkcję serotoniny, dzięki niej mamy lepszy humor i mniej problemów ze snem.
- Sezam, szczególnie czarny, warto jeść, gdy zagrożeni jesteśmy anemią. To jedyne ziarno o tak wysokim składzie żelaza.
- Sezam poprawi stan naszych kości. Tak wysoka zawartość wapnia sprawi, że mleko sezamowe pite regularnie podczas wystąpienia złamania przyśpieszy zrost kości. Również stosowany prewencyjnie wzmocni je i poprawi ogólny stan.
- Olej sezamowy zastąpi krem z filtrem. Dzięki zdolnościom zatrzymania promieni ultrafioletowych, możemy go stosować jako krem. Wystarczy posmarować twarz przed wyjściem na słońce i nie straszne nam będą zmarszczki czy przebarwienia. Ze względu na bogaty skład, możemy smarować nim również twarz naszego dziecka.
- Sezam zadba o zdrowie naszych włosów. Olejem możemy smarować nasze włosy, dzięki temu będą błyszczące i nawilżone.
Bio Planete, Organiczny olej sezamowy
Czytaj także
Sezam w zdrowej kuchni – popularne wyroby z sezamu
Z sezamu możemy przygotować wiele smakołyków. Złote ziarna królują jako deser, jednak wspaniale uzupełniają również dania słone, co czyni je uniwersalnym dodatkiem.
Mleko sezamowe:
Ten pyszny napój zrobimy bardzo prosto, a jego intensywny aromat świetnie uzupełni śniadaniowe musli, czy zastąpi mleko w budyniu, nadając mu oryginalny smak.
Aby cieszyć się jego smakiem, wystarczy, moczone wcześniej kilka godzin, ziarna wsypać do blendera, zmiksować, powstałą papkę dokładnie odcedzić, a “mleko” przelać do zamykanego naczynia.
Domowa chałwa:
Ziarna sezamu prażymy na patelni, aż do “zarumienienia się”, następnie przesypujemy je do blendera i dodajemy cukru lub miodu oraz odrobiny oleju (dla odpowiedniej konsystencji). Miksujemy do uzyskania zwartej masy, z której formujemy pożądany kształt. Masę wkładamy do lodówki, gdy ostygnie jest gotowa do jedzenia.
Gomasio, zdrowy zastępnik przyprawy typu “warzywko”:
Jeśli prowadzimy zdrowy tryb życia, to na pewno wiemy, że powinno się ograniczyć spożycie soli do minimum. Gomasio nam w tym pomoże. Jest to sól sezamowa, która dzięki swoim unikalnym właściwościom podbija smak potraw. Wykonanie jest bardzo proste, gdyż wystarczy sól wraz z sezamem przesypać na patelnię i prażyć do uzyskania złotego koloru. Taką mieszankę przesypujemy do szczelnego pojemnika i dodajemy do potraw. Bardzo ważne jest, by stosunek soli do ziaren był równy 1:10. Dzięki tej przyprawie, przemycimy wszystkie zdrowotne właściwości sezamu do naszej potrawy.