Schizofrenia – przyczyny choroby i objawy

We współczesnym świecie coraz więcej osób choruje na depresje, schizofrenie i inne przypadłości natury psychicznej. Psychiatrzy i psycholodzy zgodnie twierdzą, że wynika to z szybkiego tempa życia i dużego stresu. Świat bardzo szybko się zmienia, a my wciąż musimy się dostosowywać, nabywać nowych umiejętności czyt. być osobami elastycznymi. To co kiedyś było naturalne, czyli stała praca, trwałe małżeństwo dziś są to bardzo trudne tematy dla wszystkich osób. W dobie rozwodów, zwolnień, każdy z nas może się załamać. Co jeśli jesteśmy bardzo wrażliwi? Czy jesteśmy bardziej narażeni na chorobę taką jak schizofrenia – królowa chorób psychicznych? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania takie jak: Co powoduje schizofrenie, czyli jakie są przyczyny? Czy można zapobiec schizofrenii? Jak żyć z taką chorobą?

Leczenie schizofrenii – co to za choroba?

Schizofrenia inaczej określana jest jako „psychoza schizofreniczna” albo choroba Bleurera. Sam termin „schizofrenia” pochodzi od wyrażeń schizis i phren, które oznaczają w tłumaczeniu „rozszczepić” i „umysł”. Schizofrenia to przewlekła choroba, którą należy leczyć. Jest ona zaliczana do kręgu tak zwanych zaburzeń psychotycznych określanych najczęściej jako psychoza. Psychoza to stan, który charakteryzuje się zmienionym i nieadekwatnym postrzeganie, przeżywaniem chorobowym oraz odbiorem i oceną rzeczywistości. Chory na schizofrenię ma poważnie zaburzoną umiejętność krytycznej oraz realistycznej oceny swojej osoby jak i otoczenia oraz relacji z innymi. Można nawet powiedzieć, że nie jest do niej zdolny. Schizofrenia jest chorobą psychiczną, która występuje w przeróżnych odmianach. W zależności od objawów schizofrenię  można podzielić na takie postacie jak:

 • schizofrenia paranoidalna,
 • hebefreniczna,
 • katatoniczna,
 • prosta,
 • rezydualna
 • niezróżnicowana

W Polsce najczęstszą postacią choroby jaką rozpoznaje się u osób cierpiących na schizofrenie jest odmiana schizofrenii paranoidalnej.

Jakie są przyczyny schizofrenii?

Schizofrenia jest chorobą, której przyczyn nie znają nawet lekarze – psychiatrzy. Doktor psychiatrii Anna Bortkiewicz wypowiadając się w jednym z programów telewizji śniadaniowej, przyznała, że przyczyny schizofrenii nie są znane i nie wiadomo czy jest to szczep chorób czy jest to tylko jedno zaburzenie czy upośledzenie konkretnych funkcji organizmu. Kiedy osoba chora zastanawia się dlaczego to właśnie ją spotkała taka choroba, pyta swojego lekarz prowadzącego o przyczyny zaburzenia określanego schizofrenią, uzyskuje nie do końca satysfakcjonującą odpowiedź, bo tak jak wcześniej zostało to wspomniane przyczyny schizofrenii są nie za bardzo znane nawet medykom. Przyczyny choroby jaką jest schizofrenia są bardzo złożone. W modelu biopsychospołecznym rozwoju schizofrenii uwzględniono takie czynniki jak:

 • czynniki biologiczne (w tym przede wszystkim genetyczne),
 • psychologiczne,
 • społeczne
 • środowiskowe

Niestety największe ryzyko zachorowania jest w rodzinach, w których u krewnych w pierwszej lini pokrewieństwa (np. rodzice, rodzeństwo, dzieci) osoba z rodziny chorował na schizofrenię.  Warto, wiedzieć, że w zależności od faktu, który z członków najbliżej rodziny jest osobą cierpiącą na schizofrenię, to mimo to ryzyko zachorowania w tej rodzinie jest bardzo zróżnicowane. Prawidłowo obrazuje to przykład rodziców, którzy oboje są chorzy na schizofrenię w takim przypadku ryzyko zachorowania dziecka wynosi 46%, tak samo duże duże ryzyko obejmuje bliźniaków jednojajowych i sięga aż 48%. W momencie kiedy tylko jeden z rodziców choruje na schizofrenię to ryzyko jest raczej minimalne i wynosi około 6-9% ryzyka zachorowania dziecka na chorobę schizofrenii.

Czy można zapobiec schizofrenii?

Schizofrenia jest chorobą przewlekłą i niestety nieuleczalną, (taka jest obecnie wiedza medyczna na ten temat). Dlatego kiedy ktoś z rodziny zachoruje na schizofrenię, nie powinniśmy szukać osoby czy osób winnych za powstanie i rozwój choroby. Kiedy choroba przychodzi to nie dzieje się to w skutek winy innych ludzi. Schizofrenia nigdy nie jest efektem pojedynczych czy nawet kilku błędu na przykład w wychowywaniu dziecka (osoby chorej na schizofrenie). Nie jest też to zdarzenie traumatyczne czy choroby somatyczne itp. Geneza choroby psychicznej – schizofrenii jest bardzo złożona. Przypadłość ta rozwija się w wyniku połączenia się kilku czynników tj. genetyczne, biologiczne oraz psychologiczne, które wystąpiły w życiu tejże osoby. Schizofrenia to przede wszystkim ogromne cierpienie pacjenta jak i rodziny, dlatego nie wolno tego bólu związanego z taką, a nie inną sytuacją życiową powiększać. Schizofrenia jest chorobą bardzo trudną i trzeba przyjąć obecną wiedzę medyczną i nie snuć żadnych rozważań, ani refleksji które obwiniają i wpędzają w poczucie winny osobę chorą lub rodzinę chorego. Nie należy zadawać sobie pytań typu: “Co zrobiłem/zrobiłam źle, że mnie to spotkało?” lub jako rodzic czy rodzeństwo “Gdzie popełniliśmy błąd?”.

Więcej o schizofrenii
Kliknij i sprawdź ceny!

Jakie są objawy schizofrenii?

Objawy schizofrenii dzieli się na objawy pozytywne i negatywne oraz zaburzenia poznawcze, zaburzenia afektu oraz dezorganizacji psychicznej. Objawy pozytywne to takie, które określane są wytwórczymi to przede wszystkim:

 • urojenia
 • omamy
 • pseudohalucynacje

Natomiast objawy negatywne, to stopniowe wycofywanie się z dotychczasowych aktywności takich jak na przykład zawodowa, szkolna czy hobbystyczna. Wycofanie dotyczy też relacji z innymi ludźmi, aż do całkowitego utracenia zainteresowania i wycofania społecznego. W schizofrenii może, dojść do takich objawów negatywnych, jak unikania innych osób i zaprzestanie rozwijania relacji międzyludzkich. Dzieje się tak kiedy bliscy stwierdzają, że chory nie chce wychodzić z domu lub kiedy przychodzi ktoś w gości, a osoba chora na schizofrenie zamyka się w swoim pokoju. Objawem negatywnym może też być  tzw. zobojętnienie uczuciowe kiedy chory mówi: “wszystko mi jedno” lub „Rób co chcesz”. Innym objawem negatywnym jest tzw. afekt blady określany jako „spłycone przeżywanie”, zmniejszenie lub brak wyrażania emocji i upośledzenie umiejętności komunikacyjnych z otoczeniem za pomocą mimiki, gestów czy też postawy ciała.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.