Sauna fińska czy parowa? Korzyści i przeciwwskazania do korzystania z saun

Coraz częściej uciekamy się do coraz to nowszych i nowocześniejszych form spędzani wolnego czasu i relaksu. Szeroko rozwijające się gabinety odnowy biologicznej, czy Spa przyciągają dużą ilością zabiegów, które mają poprawić wygląd naszej skóry. Rzadko zastanawiamy się nad tym, że często zabiegi w Spa są jedynie studnią bez dna, a do poprawy stanu naszej skóry potrzeba wielu wizyt w salonie, co wiąże się często z ogromnymi kosztami. Jednak czy dbanie o nasz organizm i dobre samopoczucie musi być ściśle związane z jakością gabinetu spa, czy ceną zabiegu? Otóż istnieje na to wspaniały sposób – znany od epoki kamienia – sauna. Lecz czy tak naprawdę regularne wizyty w saunie wpłyną na nasz organizm? Która z saun jest lepsza?

Czym jest i jak działa sauna?

Sauna jest formą relaksu, odprężenia i oczyszczenia naszego organizmu znaną już w epoce kamienia, lecz pod nieco inną formą. Ówcześnie jest ogólnodostępna w salonach kosmetycznych, jak i często w siłowniach czy klubach fitness. Podczas jednego „seansu” w pomieszczeniu, w którym temperatura waha się nawet do 100 stopni Celsjusza nasze ciało znacznie się rozgrzewa, osiągając temperaturę około 40 stopni. Pod wpływem wysokiej temperatury nasz organizm poci się, usuwając z naszego organizmu wirusy oraz bakterie. Odpowiednio dobrane seanse saunowe są w stanie wyleczyć nas z drobnych przeziębień i kataru. Z sauny nie powinniśmy korzystać więcej niż raz w tygodniu – częstsze wizyty w saunie powinny być skonsultowane z lekarzem.

Sauna fińska:

Sauna fińska, nazywana również sauną suchą jest wspaniałą alternatywą dla osób szukających relaksu. Tej rodzaj sauny polega na polewaniu nagrzanych kamieniu znajdujących się w saunie, powodując przy tym jonizowanie powietrza. Temperatura w tego typu saunie jest najwyższa, gdyż sięga nawet do 100 stopni, zaś wilgotność powietrza najniższa – około 10%. Ten rodzaj sauny jest polecany przede wszystkim osobom chcącym w prosty sposób oczyścić swój organizm, lub zrzucić zbędne kilogramy. Czas jednorazowej wizyty w tego rodzaju saunie nie powinien przekraczać 10 minut. Pamiętajmy, że ten rodzaj sauny ze względu na wysoką temperaturę jest szczególnie niebezpieczny dla osób po przebytym zawale serca.

Sauna parowa:

Sauna tego rodzaju charakteryzuje się niższą temperaturą, niżeli sauna fińska – do 50 stopni Celsjusza, zaś wilgotność powietrza może wynieść nawet do 100 %. Zalecanym dopełnieniem tego rodzaju relaksu są olejki zapachowe i eteryczne, które doskonale wpłyną na nasze samopoczucie oraz pozwolą nam się zrelaksować. Poleca się szczególnie olejki o intensywnych, mocnych zapachach, takich jak mięta, co ułatwi nam oddychanie, dzięki czemu taki „seans” będzie efektywniejszy.

Parowa czy fińska – którą wybrać?

Warto pamiętać o tym, że w saunie parowej panuje znacznie niższa temperatura, więc ten rodzaj sauny sprawdzi się doskonale dla osób lubiących spędzić w saunie trochę dłużej czasu, lub zwyczajnie dla tych, którzy nienawidzą niebotycznie wysokich temperatur. Dużym plusem tej sauny są również olejki eteryczne, które wspaniale wpłyną na nasze zmysły i poczucie odprężenia, Sauna fińska (sucha) jest zaś wspaniałą alternatywą dla osób chcących zgubić zbędne kilogramy. Dzięki bardzo wysokiej temperaturze nieco mniej osób jest fanem tego rodzaju sauny. Każdy z nas ma inne predyspozycje i oczekiwania wobec sauny, więc powinniśmy indywidualnie zastanowić się nad tym, którą z saun wybrać.

O czym należy pamiętać po wyjściu z sauny?

Pamiętaj, że po wizycie w saunie musisz schłodzić swoje ciało. Najlepiej udać się pod specjalnie przystosowane do tego celu natryski z zimną wodą, która dodatkowo pobudzi nasze rozgrzane ciało. Nie zaleca stosowania się tuż po wyjściu z sauny żelów pod prysznic czy kremów. Należy pamiętać, że po takiej zimnej kąpieli zalecany jest 20-25 minutowy odpoczynek oraz uzupełnienie płynów.

Jaki strój do sauny?

Kwestia dotycząca ubioru jest kwestią dyskusyjną i indywidualną. Relaks taki powinno się odbywać nago, gdyż ręcznik czy strój ze sztucznych materiałów może podrażnić naszą skórę i zakłócić wymianę ciepła, jaka powinna być w saunie. Najczęściej jednak mężczyźni wybierają krótkie spodenki lub bokserki, zaś kobiety najczęściej ubierają się w stroje kąpielowe. Rzadko zdarza się, że korzystający z saun decydują się pójść tam bez ubrań i okrycia, chociażby w postaci ręcznika.

olejsaun

Relaksujący olejek do sauny
Kliknij i sprawdź ceny! 

Korzyści korzystania z saun:

 • oczyszczenie naszego organizmu z wirusów i bakterii
 • szczególnie pomocna u osób walczących ze zbędnymi kilogramami
 • ustąpienie bólów mięśniowych i nerwowych
 • poprawienie stanu naszej skóry
 • brak problemów z oddychaniem
 • sauna działa dobroczynnie w przeziębieniach i infekcjach
 • wspomaganie układu odpornościowego
 • łagodzi objawy napadów astmy
 • poprawa kolorytu naszej cery

Przeciwwskazania do korzystania z sauny:

 • kardiomiopatie
 • epilepsja
 • przebyty zawał mięśnia sercowego
 • problemy i niewydolność układu krążenia
 • nadciśnienie tętnicze
 • przewlekła obturacyjna choroba płuc
 • ciąża
 • miesiączka
 • cukrzyca (szczególnie typu 2)
 • otyłość
 • żylaki
 • choroby nowotworowe
Sauna fińska czy parowa? Korzyści i przeciwwskazania do korzystania z saun
5 (100%) 1 vote
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.