Rumień nagły u dzieci – czym jest. Jakie są i objawy i sposoby leczenia

Pojawia się nagle, stąd jego nazwa. Tak samo, jak szybko się pojawia, tak samo szybko znika. Jest inaczej nazywany trzydniówką, ponieważ zazwyczaj tyle trwa. Jest to choroba, która dotyka dzieci od pierwszego tygodnia życia do dwóch lat. Wiele rodziców nie ma pojęcia, że jego dziecko przeszło przez rumień nagły, ponieważ nie ma on charakterystycznych dla siebie objawów i można go z łatwością pomylić z inną chorobą. Jest to choroba, która nie jest groźna i najczęściej nie niesie ze sobą żadnych powikłań. Warto jednak wiedzieć jak objawia się rumień nagły i jak zachować się, kiedy już się pojawi.

Czym jest rumień nagły

To choroba, która pojawia się u małych dzieci. Często jest nazywana trzydniówką, ponieważ dokładnie tyle czasu się utrzymuje. U małych dzieci pojawia się wysoka gorączka, która może niepokoić rodziców. Jest to proces walki organizmu naszego malucha z wirusami HHV6 i HHV7. To właśnie one przyczyniają się do występowania rumienia nagłego. Nie daje on żadnych innych niepokojących objawów. Gorączka utrzymuje się przez pierwsze dni choroby. A w następnym etapie widoczne są zmiany zapalne, pojawiające się na skórze. Znikają one w ciągu kilku godzin. Szacuje się, że każde dziecko w wieku niemowlęcym przeszło przez rumień nagły, jednak nie u każdego trzydniowa gorączka została tak zdiagnozowana.

Jak wygląda rumień nagły

Przebieg choroby jest prosty i niegroźny. Może być niepokojący dla każdego rodzica, ponieważ gorączka, która pojawia się przy rumieniu nagłym, może sięgać nawet czterdziestu stopni. Utrzymuje się ona przez pierwsze dwa dni choroby. Po ustąpieniu gorączki, na skórze malucha pojawiają się czerwone przebarwienia. Często przypominają one różyczkę. Czerwone wysypka, która pojawia się na tułowiu i karku. Zdarza się, że rumień nagły widoczny jest na rękach, noga i twarzy, ale nie są to częste przypadki. Wysypka i przebarwienia znikają w ciągu kilku godzin. Najczęściej po zaśnięciu dziecka nie są one już widoczne. Jest to choroba, która pojawia się nagle, a jej przebieg jest bardzo szybki. Na szczęście nie jest to groźne schorzenie i nie zagraża w żaden sposób dziecku.

Objawy charakterystyczne dla rumienia nagłego

Silna gorączka jest pierwszym z objawów rumienia nagłego. Gorączka może być często mylona z innego rodzaju infekcjami, ale badania wykazują, że najczęstszą przyczyną gorączkowania u maluchów, jest właśnie rumień nagły. Pojawia się on przez atakujące organizm dziecka wirusy HHV6 Oraz HHV7. Ze względu na to, że znacznie częściej jest to wirus HHV6, rumień nagły nosi również nazwę szóstą.

W przypadku rumienia nagłego gorączka nie trwa dłużej niż dwa dni. Zaraz po jej ustaniu, na ciele dziecka pojawia się wysypka i czerwone plamy. Nie trwają one jednak długi, ponieważ znikają po upływie kluku godzin. To jedyne objawy, jakie daje rumień nagły. Jest to choroba, która może wydawać się niebezpieczna i groźna, ale w rzeczywistości taka nie jest. Mija ona szybko i mimo wysokiej gorączki nie powoduje żadnych uszkodzeń w organizmie malucha. Wysypka nie pozostawia po sobie żadnych blizn i znika bardzo szybko. Tak więc rumień nagłą jest chorobą przejściową, która najczęściej dotyczy dzieci w wieku od szóstego miesiąca życia do drugiego roku. Nie pozostawia po sobie żadnych powikłań. W niektórych przypadkach może pojawić się biegunka, ale nie jest to częsta dolegliwość pojawiająca się przy rumieniu nagłym.

Jak postępować w przypadku rumienia nagłego

Nie jest to poważna choroba, więc nie jest konieczna wizyta u lekarza. Przy rumieniu nagłym zaleca się stosowanie leków przeciwgorączkowych dla dzieci. Mają one za zadanie zbicie wysokiej temperatury, a nie jej całkowite usunięcie. W przypadku rumienia nagłego gorączka nie będzie ustępować przez dwa dni. Dlatego nie należy panikować, jeśli nawet przy stosowaniu leków przeciwgorączkowych, temperatura nie znika. Możemy zacząć się niepokoić, jeśli gorączka nadal utrzymuje się powyżej trzydziestu dziewięciu stopni. To może wywołać powikłania po chorobie, ale w takim przypadku gorączka nie jest powodowana przez rumień nagły. Powodem do niepokoju może być również gorączka, która nie znika po dwóch dniach.

W takim przypadku najbezpieczniej będzie udać się do lekarza, by określił on, jaka jest przyczyna pojawienia się tak wysokiej gorączki. Możemy również stosować chłodne okłady na ciało malucha, by zbić nieco temperaturę. Kiedy gorączka znika, od razu pojawiają się przebarwienia i wsypka na skórze. Rodzic może zdecydować się na stosowanie specjalnych maści, ale nie jest to konieczne, ponieważ rumień nagły szubko ustępuje. Wysypka znika w trakcie snu dziecka. Tak więc warto uspokoić naszego malucha i dać mu jak najwięcej czasu na odpoczynek. Po paru godzinach wszystkie zmiany pojawiające się na ciele malucha powinny zniknąć. Po trzech dniach rumień nagły odpuszcza. W czasie jego trwania bardzo ważne jest dostarczenie naszemu maluchowi odpowiedniej ilości płynów. Jest to konieczne, ponieważ podczas tak wysokiej gorączki może dojść do odwodnienia. Jeśli będziemy postępować tak jak w przypadku każdej gorączki, to naszemu maluchowi nie grożą żadne powikłania po chorobie. Badania wykazują, że niemal każde dziecko przechodzi przez rumień nagły i jest to choroba, która nie zagraża życiu maluchów.

Profilaktyka przy rumieniu nagłym

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy powodem trzydniowej gorączki, czy wysypki był rumień nagły, możemy wykonać odpowiednie badania, które wykryją przyczynę przebytej choroby. Ważne jest, by wykonać owe badania nie więcej niż po trzech dniach od choroby. Po upływie dłuższego czasu badanie może być już niedokładne. Konieczne jest również obserwowanie naszego malucha. Wszelkie ustępstwa od normy, jakie są charakterystyczne dla rumienia nagłego, mogą świadczyć, że jest to w rzeczywistości inna choroba. Tak więc, jeśli gorączka nie znika po upływie dwóch dni, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Jeśli pojawią się inne niepokojące objawy, to również jest powód do niepokoju i konieczna będzie konsultacja ze specjalistą.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.