Rumianek – pomaga w zaparciach i na trądzik, dodaje blasku włosom

Rumianek to nie tylko piękny kwiatek, ale przed wszystkim – to roślina lecznicza. Kiedyś uznawana była za jedną z najlepszych metod regenerowania siły u osób po ciężkich chorobach, znachorzy wykorzystywali ją także w przypadkach rozstrojów emocjonalnych, głównie w celu uspokojenia pacjenta. W dzisiejszych czasach niewiele osób zdaje sobie sprawę z jego właściwości i szerokich zastosowań, a przy jego pomocy można wprowadzić do swojego życia wiele korzystnych zmian. Dlatego też warto przyjrzeć się tej roślinie bliżej i zastanowić się, jak wykorzystać ją we współczesnym świecie.

Właściwości lecznicze rumianku

rumianek właściwości

Rumianek zawdzięcza swoją leczniczą moc zadziwiającemu składowi, który zawiera sporo korzystnie działających na organizm pierwiastków chemicznych. Żadna inna roślina nie ma aż tak bogatego składu, to właśnie czyni ją wyjątkową i niepowtarzalną. Trzeba ją docenić, by znów mogła pomagać ludziom. W jakich konkretnych celach wykorzystywać rumianek?

Artykuły dla Ciebie

Picie rumianku jest zalecane:

 • przy chorobach gastrycznych, dysfunkcjach wątroby oraz żołądka,
 • przy zaparciach,
 • przy procesach zapalnych dróg oddechowych i organów wewnętrznych,
 • podczas wysokiej gorączki i stanów podgorączkowych (w celu obniżenie temperatury ciała),
 • podczas bolesnych miesiączek,
 • przy ostrych zapaleniach płuc,
 • przy bezsenności i problemach z zasypianiem,
 • przy problemach emocjonalnych i psychicznych,
 • podczas okresu podwyższonego rozdrażnienia,
 • przy utracie apetytu.

Zewnętrzne stosowanie rumianku poleca się w następujących sytuacjach:

 • występowanie stanów zapalnych w jamie ustnej i gardle, podczas anginy itp. (rumianek w formie płukanek),
 • pojawienie się problemów skórnych, takich jak oparzenia, otarcia, odmrożenia, stanów zapalnych, niegojących się lub źle gojących się ran (w formie kompresów i okładów na problematyczną strefę),
 • pojawienie się stanów zapalnych rogówki (dla przemywania i przecierania oka),
 • w celu pozbycia się hemoroidów, obniżenia stanów zapalnych w okolicach odbytu (w formie nasiadówek lub miejscowych kompresów),
 • występowanie trądziku i wągrów (rumianek stosowany jako tonik),
 • w celu złagodzenia objawów reumatyzmu, zwichnięć, naciągnięć mięśni (w formie miejscowych okładów),
 • występowanie nadmiernej potliwości dłoni i stóp (w formie roztworu do przecierania).

Rumianek na zaparcia

Rumianek to jeden z najlepszych ziołowych środków zapobiegawczych oraz leczących zaparcia. Jest również niezwykle bezpieczny i nie powoduje skutków ubocznych, dzięki czemu może być stosowany na problemy zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. W bardzo wielu sytuacjach rumianek jest w stanie zastąpić leczenie farmakologiczne, wystarczy przy pierwszych objawach wzdęcia jelit i zaparć zapatrzyć torebkę i wypić ciepły, ziołowy napar.

Rumianek
Kliknij i sprawdź ceny!

Rumianek na trądzik

Naturalnym środkiem na trądzik, pomagającym pozbyć się problemów skórnych o różnym podłożu. Można stosować go samodzielnie lub uzupełniać nim terapię dermatologiczną – w zależności od potrzeb i nasilenia problemu. Rumianek ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz dezynfekcyjne. Dla walki z trądzikiem, złagodzenia stanów zapalnych można stosować go wewnętrznie oraz zewnętrznie, przemywając skórę naparem.

Rumianek na włosy

Właściwości rumianku można wykorzystać także dla pielęgnacji włosów. Rumianek wzmacnia włosy i dodaje im blasku, jednocześnie wygładza ich strukturę i zapobiega nadmiernemu ich puszeniu. Dodatkowo, niektórzy stosują rumianek w celach rozjaśnienia naturalnego odcienia włosów (można uzyskać efekt rozjaśnienia nawet do kilku tonów, o ile naturalny odcień nie jest zbyt ciemny – od jasnego po średni blond). W obu przypadkach wymagana jest systematyczność.

Aby rozjaśnić włosy rumiankiem lub stosować go w ramach pielęgnacji, należy przygotować napar. W zależności od długości włosów stosuje się 4-8 łyżek ususzonych kwiatów i zalewa się je 1-2l wody. Po przygotowaniu naparu trzeba odczekać do jego ostygnięcia, następnie polewać nim świeżo umyte, wilgotne włosy. Naparu nie trzeba spłukiwać.

Przygotowanie rumianku w domu

Dla przygotowania rumianku w domu można wykorzystać zarówno sklepowe lub apteczne wysuszone rośliny, lub nawet – pozbierać je samodzielnie. Nie należy to zadanie do łatwych, ale przy odrobinie wysiłku i chęci nauki można będzie je zrealizować. Przede wszystkim, trzeba zacząć od tego, że w przypadku rumianku zbiera się tylko jego kwiatostan (górną część wraz z przystającymi liśćmi).

Najlepszym okresem dla zbierania rumianku jest lato, a dokładniej przedział maj-sierpień oraz bezdeszczowa, słoneczna pogoda. Spośród roślin należy wybierać rośliny, których białe płatki znajdują się w pozycji poziomej. Inne położenie płatków może świadczyć o tym, że roślina już przekwitła lub jeszcze nie zakwitła do końca, co przekładałoby się na niższą leczniczą skuteczność. Wysokość rumianku nie powinna przewyższać trzech centymetrów.

Samodzielnie zebrany rumianek można przechowywać około roku w szczelnie zamkniętym, szklanym pojemniku. Jeśli jednak ktoś nie jest pewien, jakie kwiaty należy zbierać, a które się nie nadają, lepiej będzie po prostu udać się do apteki. Są różne rodzaje rumianku, które należy dobierać odpowiednio do celu zastosowania. Zupełnie inny gatunek będzie wykorzystywany do zewnętrznego użytku, zupełnie inny do przyjmowania w formie naparu.

3 sposoby przygotowania rumianku

 1. Kwiaty rumianku można od razu po zebraniu zalać wrzątkiem i odstawić na około godzinę. Po upływie tego czasu napar jest gotowy do
 2. Jeśli chcesz przygotować mocny napar, wykorzystaj w tym celu więcej kwiatów i mniej wody. Taką mieszankę najlepiej podgrzewać w kąpieli wodnej około 30 minut, a następnie odcedzić przez drobne sitko lub gazę. W razie potrzeby można będzie dodać trochę więcej wody.
 3. Do emaliowanego naczynia dodaj kwiaty rumianku i zalej wodą. Naczynie połóż na kuchenkę i podgrzewaj na delikatnym ogniu. Po kilku minutach od zagotowania napar jest gotowy do spożycia.

 

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.