Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych. Co osłabia ich skuteczność? Wady i zalety

Tabletki antykoncepcyjne stanowią bardzo łatwy sposób na zabezpieczenie się przed zajściem w ciążę. Preparaty tego typu są skuteczne, stosunkowo tanie oraz łatwe w użyciu. W Polsce tabletki antykoncepcyjne znajdują się w sprzedaży już od dłuższego czasu, niemniej jednak od momentu ich wejścia na rynek do dnia dzisiejszego środki te uległy wielu zmianom. Początkowo zawierały one duże dawki hormonów, co bardzo często negatywnie odbijało się na zdrowiu i samopoczuciu kobiet. Na szczęście ta intymna gałąź medycyny rozwija się równie szybko co inne jej dziedziny. Obecnie na rynku istnieje mnóstwo hormonalnych środków antykoncepcyjnych, które zdecydowanie łatwiej jest dopasować do organizmu konkretnej pacjentki, co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych. Jeśli chcesz skorzystać z takiej metody zabezpieczenia się przed zajściem w ciążę, odwiedź ginekologa, który doradzi Ci, na który produkt warto się zdecydować.

Czy zastanawiałaś się jednak kiedyś nad tym, w jaki sposób działają tabletki antykoncepcyjne oraz co stoi za ich wysoką skutecznością? Zagadnieniu temu przyjrzeliśmy się bliżej na łamach niniejszego wpisu. Zapraszamy do lektury!

Jak działają  tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne zawierają syntetyczne odpowiedniki naturalnych hormonów produkowanych przez organizm kobiety. Zazwyczaj są to estrogen oraz progestagen. Preparaty tego typu działają na dwóch płaszczyznach:

 • hamują proces owulacji,
 • zagęszczają śluz produkowany w szyjce macicy, co utrudnia plemnikom dostęp do jajowodów.

Mówiąc krótko, dzięki stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych organizm znajduje się w stanie symulowanej ciąży, co uniemożliwia rzeczywiste zapłodnienie. Metoda ta rzecz jasna nie osłabia zdolności płodnych na zawsze. W momencie odstawienia tabletek kobieta może zajść w ciążę. Nie zaleca się jednak planowania zapłodnienia od razu po skończeniu kuracji hormonalnej. Ze względu na możliwe negatywne oddziaływanie środków antykoncepcyjnych na rozwijający się płód, zajście w ciąże powinno się odłożyć na co najmniej dwa miesiące po przyjęciu ostatniej tabletki.

Wady i zalety tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki hormonalne – jak wszystkie inne środki antykoncepcyjne – mają swoje wady i zalety.  Do pozytywnych stron tego rodzaju preparatów można zaliczyć:

 • ochrona przed zapłodnieniem na poziomie bliskim 100%,
 • zmniejszenie dolegliwości podczas miesiączki,
 • pomoc w leczeniu trądziku,
 • zmniejszanie ryzyka pojawienia się osteoporozy,
 • zmniejszanie ryzyka pojawienia się torbieli,
 • złagodzenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Niestety rozwiązanie to ma także swoje wady:

 • niejednokrotnie obniżone libido,
 • brak ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową,
 • czasami zwiększone lub wydłużone krwawienie.

Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych

Wyróżnia się kilka typów tabletek antykoncepcyjnych. To lekarz ostatecznie decyduje, który preparat okaże się skuteczny w danym przypadku. Hormonalne środki antykoncepcyjne w postaci tabletek można podzielić według poniższej klasyfikacji:

 • Tabletki jednoskładnikowe. Są to pigułki najnowszej generacji. Zgodnie z nazwą posiadają one w swoim składzie tylko jeden hormon – progestagen. Są one stosunkowo łagodne i z reguły nie powodują efektów ubocznych.
 • Tabletki dwuskładnikowe. Jest to najpopularniejszy rodzaj tabletek. Ze względu na zastosowanie aż dwóch hormonów środki tego typu mają szersze spektrum działania. Oprócz progestagenu zawierają one także estrogen. Tabletki dwuskładnikowe dzieli się na kolejne trzy rodzaje:
  • Jednofazowe. W jednym blistrze znajduje się 21 lub 24 pigułki. Mają one taki sam kolor oraz skład. Są najbardziej uniwersalne ze wszystkich tabletek dwuskładnikowych.
  • Dwufazowe. Wszystkie pigułki w blistrze posiadają taką samą ilość estrogenu. Różni je jedynie zawartość progestagenu. Lekarze zalecają ich stosowanie stosunkowo rzadko. Tabletki antykoncepcyjne dwufazowe sprawdzają się szczególnie w przypadku kobiet cierpiących z powodu bolesnych miesiączek.
  • Trójfazowe. Blister posiada trzy rodzaje pigułek. Różnią się one zawartością progestagenu, a czasami nawet estrogenu. Przepisywane są przez ginekologów skrajnie rzadko.

Co osłabia skuteczność tabletek hormonalnych?

Koniecznie przeczytaj!

Istnieje wiele substancji, które prowadzą do obniżenia skuteczności stosowanych tabletek antykoncepcyjnych. Skąd więc wiedzieć, czego należy unikać podczas trwania terapii hormonalnej? Taką informację możesz uzyskać od swojego lekarza. Jeśli chcesz nabyć tabletki antykoncepcyjne, tak czy inaczej musisz udać się do specjalisty po konieczną receptę. Podczas wizyty z pewnością przeprowadzi on z Tobą dokładny wywiad, na podstawie którego będzie w stanie dobrać dla Ciebie odpowiedni preparat. Warto odpowiadać na pytania zadawane przez lekarza szczerze i z namysłem. Pomoże to wyeliminować środki, które mogłyby okazać się szkodliwe dla Twojego zdrowia i wybrać ten, który najlepiej spełni swoją rolę.

Bez względu jednak na zalecenia lekarza, można wyróżnić kilka lekarstw, środków spożywczych oraz innych substancji, których spożywanie obniża skuteczność hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Oto i one:

 • Grejpfrut oraz witamina C. Zarówno grejpfrut (co tyczy się także soku), jak i witamina C spożywane w zbyt dużych ilościach obniżają skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Mieszanka ta początkowo zwiększa ilość hormonów we krwi, co może objawić się nudnościami lub wymiotami. Kiedy jednak przestaniesz spożywać grejpfruta lub witaminę C, dochodzi do drastycznego spadku poziomu estrogenów, co potencjalnie zwiększa ryzyko zajścia w ciążę.
 • Zioła. Kilka popularnych gatunków ziół może w znacznym stopniu przyczynić się do obniżenia skuteczności tabletek antykoncepcyjnych. Wśród nich należy wymienić dziurawiec, dzięgiel chiński, pluskwicę groniastą, senes, kruszynę, rzewień oraz wymiotnicę. Pierwsza ze wspomnianych roślin może obniżyć skuteczność pigułek hormonalnych aż o 15%! Co gorsza, dziurawiec jest bardzo popularnym ziołem, które powszechnie widnieje w składzie wielu suplementów diety, herbat, oraz tym podobnych środków. Ponadto roślina ta potrafi oddziaływać w organizmie ludzkim do dwóch tygodni od momentu spożycia.
 • Paracetamol. Ten wyjątkowo powszechny lek jest w stanie obniżyć skuteczność stosowanych tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli jednak trzymamy się zalecanej dziennej dawki paracetamolu (3 gramy na dobę), nie powinniśmy mieć powodów do zmartwienia.
 • Inne lekarstwa. Istnieje mnóstwo medykamentów, które obniżają skuteczność hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Ilość ‘zakazanych’ lekarstw jest tak duża, że stworzenie jakiegokolwiek spisu, który pomieściłby je wszystkie jest niemożliwe. Do tego należy pamiętać, iż nie każdy organizm reaguje na przyjmowane środki w ten sam sposób. Dlatego też najbardziej wiarygodne informacje na ten temat można uzyskać od wykwalifikowanego ginekologa.

Podsumowanie

Wiele kobiet udaje się do lekarza, aby uzyskać receptę na konkretne tabletki antykoncepcyjne – na przykład polecane przez koleżanki. Medyk ma jednak obowiązek odmówić udzielenia pozwolenia na dane pigułki, jeżeli mogą one wyrządzić krzywdę Twojemu zdrowiu. Lekkomyślnie dobrane środki antykoncepcyjne oparte o syntetyczne hormony są w stanie znacznie naruszyć prawidłowe funkcjonowanie kobiecego organizmu. Dlatego tak ważne jest, aby ściśle współpracować w tej kwestii z odpowiednim specjalistą.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.