Rodzaje komosy ryżowej – czerwona, czarna oraz biała

Komosa ryżowa – znana także jako quinoa – coraz częściej znajduje sobie miejsce na europejskich stołach. W roku 2013 Organizacja Narodów Zjednoczonych okrzyknęła rok 2013 rokiem tej rośliny, co z pewnością przyczyniło się do gwałtownego wzrostu jej popularności. Od tamtego czasu quinoa stała się modnym składnikiem zdrowych i dietetycznych dań. Dodatkowo została ona okrzyknięta mianem superfood, czyli produktu żywnościowego posiadającego nadzwyczajne właściwości odżywcze.

Mało kto jednak wie, że istnieje kilka typów komosy ryżowej. W artykule tym przyjrzymy się bliżej każdemu z nich.

Komosa ryżowa – historia i właściwości

Zanim powiemy cokolwiek na temat gatunków komosy ryżowej, zwróćmy uwagę na jej historię oraz właściwości. Dzięki temu łatwiej będzie nam zrozumieć, dlaczego roślina ta cieszy się tak szerokim uznaniem wśród konsumentów.

Komosa ryżowa jest uprawiana od około 5 tysięcy lat. Początkowo hodowano ją jedynie w Ameryce Południowej, niemniej jednak po latach rozprzestrzeniła się ona także na pozostałe zamieszkane kontynenty. Do Europy trafiła w XVI wieku. Inkowie uważali komosę ryżową za świętą roślinę. Mieszali ją z tłuszczem roślinnym oraz spożywali w takiej formie, co poniekąd miało dodać im sił do przetrwania trudnych warunków.

Komosa ryżowa jest pseudozbożem. Znaczy to, że charakteryzujące ją właściwości przypominają zboże, podczas gdy z biologicznego punktu widzenia roślina ta ze zbożem nie ma nic wspólnego. Komosa jest blisko spokrewniona z burakami oraz szpinakiem.

Jedną z największych zalet komosy jest wysoka zawartość białka. Dzięki temu może ona z powodzeniem znaleźć sobie miejsce w dietach wegetariańskich, w których zastępuje się mięso pełnowartościowymi produktami roślinnymi. Białko występujące w komosie ryżowej zapewnia wszystkie niezbędne aminokwasy, w tym te, których nasz organizm nie potrafi produkować sam. Poza tym roślina ta nie zawiera glutenu. Kolejną zaletą komosy ryżowej jest niski indeks glikemiczny. Energia jest uwalniana z niej powoli, co pomaga ustabilizować poziom insuliny. Poza tym komosa zawiera flawonoidy, które działają przeciwnowotworowo oraz przeciwzapalnie.

Rodzaje komosy ryżowej

Istnieje kilka typów komosy ryżowej. Każdy z nich różni się od pozostałych wyglądem, zasięgiem występowania oraz składem chemicznym. Dzięki zdobyciu wiedzy na temat rodzajów komosy, zdecydowanie łatwiej dobrać konkretny jej gatunek do swojej diety. Poniżej omówiono trzy podstawowe typy omawianej rośliny.

Komosa czerwona

Komosa czerwona – znana także jako czerwonawa – rośnie głównie na półkuli północnej. Występuje naturalnie także w Polsce. Ludzkość zajmuje się hodowlą komosy czerwonej już od zarania dziejów. Z jej nasion robiono kaszę oraz mąkę, a liście spożywano jako dodatek do innych potraw. Jest to roślina jednoroczna i wiatropylna. Kwitnie od lipca do września. Zalicza się także to roślin ruderalnych – rośnie na śmietniskach oraz przydrożach. Wielu rolników uważa ją za chwast. U osób cierpiących na alergie kwitnąca komosa czerwonawa może powodować reakcję uczuleniową. Samo spożywanie jej nie powinno jednak powodować żadnych niepożądanych efektów ubocznych. Komosa czerwona jest twardsza oraz oferuje intensywniejszy smak niż pozostałe jej rodzaje.

Komosa biała

Komosa biała znana jest także jako lebioda. Roślina ta występuje na całym świecie i jest powszechnie znana jako chwast. Co ciekawe rośnie ona nawet w tak wymagających rejonach, jak chociażby wyspa Spitsbergen lub Grenlandia. Tak samo jak i pozostałe gatunki komosy, w czasach wojen lub ogólnego głodu stanowiła ona dla biednych ludzi doraźne źródło pożywienia. Jest ona wyjątkowo bogata w białko, żelazo, oraz witaminy A i C. Nie zaleca się spożywania komosy białej rosnącej dziko. Spożywając ją w nieodpowiednim momencie oraz bez odpowiedniego przygotowania narażamy się na zatrucie.

Komosa czarna

Komosa czarna to najmniej rozpowszechniony gatunek komosy. Rośnie ona głównie w Ameryce Południowej. Wykazuje bardzo podobne właściwości co jej pokrewne typy. W 100 gramach komosy czarnej znajdziemy aż 14 gramów białka, 69 gramów węglowodanów, 7 gramów tłuszczów oraz 2,3 grama cukrów.

Korzystaj z dobrodziejstw komosy ryżowej

Komosa ryżowa zyskuje popularność w bardzo szybkim tempie. Coraz więcej ludzi przekonuje się o prawdziwości pozytywnych opinii, którą roślina ta otrzymuje od konsumentów z całego świata. I Ty spróbuj wzbogacić swoją dietę o komosę ryżową! Ziarna tej rośliny można zdobyć w wielu internetowych sklepach zajmujących się sprzedażą zdrowej żywności.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.