Refleksoterapia i jej zastosowanie

Refleksoterapia jest coraz powszechniej znanym zjawiskiem, z którego korzystają ludzie na całym świecie. Jej obecność w kategoriach zabiegów leczniczych nie jest przypadkiem. Przez lata była ignorowana i sprowadzana do roli nic nieznaczącego szczegółu, ale na przestrzeni dziejów doceniono jej zbawienny wpływ dla ludzkiego zdrowia. Hasło refleksoterapia oznacza po prostu leczniczy masaż, dzięki któremu pobudza się punkty na stopach, odpowiadające za nasz stan zdrowia. Każdy masowany punkt odpowiada innej strefie zdrowotnej oraz innemu narządowi. Układy ludzkiego ciała są skomplikowanymi połączeniami, a natura chciała widocznie, aby centrum zarządzania nimi znajdowało się właśnie w obszarze stóp. Ten, kto choć raz w życiu spotkał się z korzyściami, jakie daje refleksoterapia, z pewnością stwierdzi, że to prawdziwa dziedzina nauki i sztuki. Posiada silne funkcje relaksacyjne, terapeutyczne i odprężające. Człowiek postrzegany jest jak jednolita istota. Na jego osobowość składają się ciało, rozum oraz dusza. Refleksoterapia działa na wszystkie zmysły połączone z tymi zjawiskami.

Refleksoterapia przeciw stresowi.

Regularnie stosowana refleksoterapia pozwala zwalczać:

 • stres
 • bóle głowy
 • kręgosłupa
 • narządów wewnętrznych

Poleca się ją szczególnie ludziom zmagającym się z ciężkimi, obłożnymi chorobami. Dzięki niej jakość ich codzienności może w znacznym stopniu ulec gruntownej poprawie. Zadaniem profesjonalnego specjalisty, który odpowiada za to, by refleksoterapiaprzynosiła pożądane skutki, nie jest diagnozowanie schorzeń oraz leczenie ich objawów. Wszystkie dolegliwości rozpatrywane są pod kątem całokształtu organizmu, bez dzielenia go na poszczególne fragmenty. Pozytywne następstwa masażu leżą w tym, że terapia poprzez ucisk punktów na stopach prowadzi do czynności fizjologicznych. W ten sposób nasz organizm przechodzi proces samodzielnego uzdrawiania. Terapeuta zajmujący się stopami działa w taki sposób, aby ciało odzyskało utraconą wcześniej równowagę, co przekłada się oczywiście na poprawę stanu zdrowia. Ciało leczy się samodzielnie, a refleksolog jedynie prowokuje pracę punktów refleksologicznych na stopach. Następuje dzięki temu redukcja składników toksycznych, zalegających w naszym organizmie. Odblokowują się także meridiany.

 Refleksoterapia oraz meridiany – dobrana para.

Medycyna wschodnia pokazuje nam, że nasze organizmy funkcjonują w sposób prawidłowy tylko wtedy, gdy swobodnie przepływa w nich życiowa energia chi. Przepływ odbywa się drogą kanałów. Są one nazywane właśnie meridianami. Kiedy energia w nich zostaje przystopowana, krążenie słabnie i zaczynają pojawiać się objawy chorobowe. Na zatrzymanie się energii w naszym organizmie może mieć szereg zjawisk, z jakimi borykamy się na co dzień. Zaliczymy do nich:

 •  blokowanie emocji
 • nerwice
 • brak snu
 • nadmiar pracy
 • zmęczenie

Zwolennicy refleksologii często powtarzają, że „stopy” są galaktyką ludzkiego organizmu. Po zaobserwowaniu następstw regularnej refleksoterapii, nietrudno się z nimi zgodzić. Wystarczy dokładnie uciskać określony punkt na stopach, by mieć wpływ na organ wewnętrzny, któremu ów punkt jest przypisany. Uciskając punkty na stopach, w odpowiedni sposób masujemy serce, płuca, nerki oraz wszystkie inne, istniejące narządy wewnętrzne.

 Refleksoterapia – krok po kroku

Odczuwanie masażu na samym początku jest niezwykle przyjemne. Gdy uciski na stopach stają się silniejsze, stopniowo narasta oczyszczający ból. Wykonywana refleksoterapia pobudza cały organizm, ale jeśli uciska się miejsce odpowiadające za połączenie z chorym narządem wewnętrznym – ból konkretnie daje o sobie znać. Miejsce bólu trzeba szczegółowo, mocno i dokładnie wymasować. Mimo odczuwania bólu, radzi się osobie masowanej przezwyciężyć słabość i wytrzymać cały proces. Trudno powiedzieć, kiedy odczuwa się pierwsze pozytywne skutki refleksoterapii. W poszczególnych przypadkach różnie to wygląda. Jeśli chcemy przezwyciężyć bóle głowy, często da się odczuć poprawę już po pierwszym zabiegu. Poważniejsze schorzenia wymagają częstszych wizyt u refleksologa. Nasze ciało zaczyna proces autonaprawy po ponad 10 przebytych zabiegach. Im więcej takich zabiegów, tym lepiej. Masaże trzy razy w tygodniu uznawane są za normę dla tych, którzy chcą w miarę szybko poprawić swoje funkcje życiowe.

 Lek na całe zło

Stosujmy zatem zabiegi refleksologiczne przy:

 • bólu kręgosłupa
 • chorych zatokach
 • bólu głowy
 • braku snu
 • problemach żołądkowych
 • infekcjach dróg oddechowych
 • chorobach charakterystycznych dla kobiet
 • problemach z jelitami

 Czy każdy może pozwolić sobie na refleksoterapię?

Refleksoterapia ma także przeciwwskazania. Nie poleca się jej osobom borykającym się z chorobami nóg. Jeśli dotyka nas problem żylaków – musimy zapomnieć o tej terapii. Niekorzystna jest także osteoporoza, cukrzyca, wszelkie choroby z gatunku zakaźnych, wrzody na stopach, a także wszelkie infekcje organizmu przejawiające się podwyższoną temperaturą ciała.

 Gdzie szukać zaufanego refleksologa?

Jeśli już chcemy się oddać w ręce profesjonalisty w swojej dziedzinie, koniecznie wybierajmy oferty sprawdzone. W prasie, Internecie poleca się wielu refleksologów, ale wśród naprawdę wyszkolonych specjalistów znajduje się wielu oszustów, którzy nie mają pojęcia o fachowych aspektach refleksoterapii. Nie potrafią się skupić i nie wykonują masażu w oparciu o szczegóły. Jeśli zdecydujemy się na terapię u kogoś, kto może pochwalić się ukończonym, wielostopniowym kursem refleksologii – jesteśmy na jak najlepszej drodze, by odmienić funkcjonowanie naszego ciała, często udręczonego nadmiarem codziennych obowiązków. Nie bez znaczenia będą także warunki, w jakich poddawani jesteśmy masażowi stóp. Powinno być przede wszystkim czysto i wygodnie. Refleksolog może odwiedzać nas w naszym mieszkaniu lub domu. Prywatne gabinety refleksologiczne także są dobrą alternatywą. Regularne spotkania w kameralnej atmosferze pozwolą nam zapomnieć o problemach, odprężyć się i nabrać do wielu spraw potrzebnego dystansu. Można oczywiście wspomagać się dodatkowymi „bonusami” w postaci relaksacyjnej muzyki lub świec zapachowych.

Refleksoterapia i jej zastosowanie
Oceń artykuł!
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.