Rak szyjki macicy – przyczyny, objawy, profilaktyka

Rak szyjki macicy – przyczyny, objawy, profilaktyka
5 (100%) 1 vote

Rak szyjki macicy jest bardzo niebezpieczną i śmiertelną chorobą, na którą umiera w Polsce co piąta kobieta. Umieralność na nowotwór szyjki macicy jest najwyższa w całej Europie, co udowadnia jak ważne jest zwiększenie publicznej świadomości o tej chorobie oraz tym jak ważna jest jej profilaktyka. Rak szyjki macicy rozpoznany we wczesnym stadium choroby jest w pełni wyleczalny, dlatego tak ważna jest znajomości jej objawów oraz badania profilaktyczne.

Rak szyjki macicy to drugi co do częstotliwości występowania najgroźniejszy nowotwór wśród kobiet, niestety każdego dnia umiera na niego bardzo wiele z nas a wczesne rozpoznanie objawów oraz poddawanie się regularny, profilaktycznym badaniom cytologicznym i rozpoznanie go w stadium przedinwazyjnym najczęściej kończy się całkowitym wyleczeniem. Dowiedz się jak rozpoznać pierwsze objawy i przede wszystkim kobieto – badaj się!

Rak szyjki macicy – objawy

Niestety rak szyjki macicy bardzo często może rozwijać się nie dając absolutnie żadnych oznak występowania, dlatego śmiertelność na ten nowotwór jest nadal bardzo wysoka. Z czasem jednak mogą pojawić się objawy, które mogą wydać się zupełnie normalne i nawet jeśli myślimy, że nie musimy udać się z tym do lekarza – powinniśmy udać się do ginekologa i upewnić, że wszystko jest w porządku. Ważne jest też, aby regularnie chodzić do ginekologa na badania profilaktyczne, aby kontrolować czy wszystko jest z naszym ciałem w normie.

Jako pierwsze objawy mogą pojawić się bóle przy oddawaniu moczu, zbliżeniach z partnerem, bóle brzucha oraz nóg. Jeśli bolesność w okolicach kobiecych miejsc intymnych pojawia się bez przyczyny jest to pierwszy powód aby udać się kontrolnie do ginekologa i nie unikać badań.

Mogą pojawić się również krwawienia między miesiączkowe oraz wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu. Wydzieliny są normalne i ściśle związany z cyklem miesiączkowym kobiety,  wydzieliny u zdrowej kobiety powinny być bezbarwne i bezwonne, jeśli jednak jest ich zbyt wiele a zapach jest nieprzyjemny powinnyśmy udać się do lekarza.

Rak szyjki macicy – kto jest w grupie wysokiego ryzyka?

Jak i w przypadku innych nowotworów najbardziej powinny na siebie uważać osoby w grupie wysokiego ryzyka, czyli osoby u których zachorowanie na nowotwór ma największe prawdopodobieństwo wystąpienia. Przede wszystkim są to osoby u których w rodzinie występowały już nowotwory szyjki macicy. Kolejnym czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo zachorowania na raka szyjki macicy jest zachorowanie na infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego, wirus przenoszony jest drogą płciową i najczęściej wykrywany podczas właśnie cytologii.

Kolejną grupę ryzyka stanowią kobiety przechodzące menopauzę po 52 roku życia, osoby chorujące na nadciśnienie, cukrzycę, kobiety z nadwagą, po wielokrotnych porodach oraz kobiety ze stwierdzonym nadmiarem estrogenów w organizmie. W ostatniej grupie ryzyka znajdują się kobiety palące papierosy, prowadzące niezdrowy tryb życia oraz posiadające znaczną nadwagę.

Przyczyny raka szyjki macicy

Najczęstszą przyczyną raka szyjki macicy jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego, który przenosi się drogą płciową, dlatego pośrednia przyczyną często jest wczesne rozpoczęcie życia seksualnego, brak odpowiedniej higieny okolic intymnych, częste zmienianie partnerów. Zakażenie wirusem HIV, też często zwiększa prawdopodobieństwo rozwinięcia się nowotworu szyjki macicy ze względu na osłabioną odporność.

Warto jednak wziąć pod uwagę, że dokładna przyczyna występowania nowotworów jak i rozwoju raka szyjki macicy nie jest jeszcze do końca znana lekarzom. Za punkt wyjścia przyjmuje się, że praktycznie u każdej kobiety chorującej na raka szyjki macicy stwierdzono obecność wirusa brodawczaka ludzkiego, dlatego przyjmuje się, że on jest główną przyczyną rozwoju choroby.

Rak szyjki macicy – leczenie

Leczenie raka szyjki macicy zależnie jest od stopnia rozwoju choroby, jednak najlepsze wyniki leczenia są osiągane, jeśli nowotwór zdiagnozowany jest wcześnie. Jeśli jest to wczesne stadium raka a guz niewielki to zazwyczaj wykonuje się operacyjne usuniecie nowotworu. U młodych kobiet we wczesnym stadium choroby zazwyczaj wystarczy usunięcie jedynie szyjki macicy oraz węzłów chłonnych, jednak im większy jest rozwój nowotworu tym operacja wymaga wycięcia większej części zakażonych komórek.  W przypadku najbardziej radykalnej operacji, może być konieczne wycięcie znacznej części macicy wraz z węzłami chłonnymi, co pozbawi kobietę możliwości zajścia w ciąże w przyszłości.

W przypadku poważniejszego rozwoju nowotwory stosuje się radioterapię oraz chemioterapię, często wraz z operacją wycięcia macicy. Im późniejsze stadium choroby tym mniejsze są rokowania i szanse na przeżycie chorej kobiety. Raka szyjki macicy próbuje się również leczyć przez promieniowanie, najczęściej łączone również przez radiochemioterapię. Niestety leczenie jest skomplikowane i wymaga użycia zaawansowanego sprzętu oraz długiego pobytu w szpitalu.

Rak szyjki macicy – rokowania

W przypadku wczesnego wykrycia raka szyjki macicy przeżywalność nawet powrót do pełnego zdrowia oraz możliwość zajścia w ciąże w późniejszych latach oscyluje powyżej 90% przypadków. Niestety w wypadku rozwoju choroby zależy to już od stanu zdrowia pacjentki, wieku, siły organizmu oraz powodzenia leczenia. W zaawansowanym rozwoju raka szyjki macicy przeżywa najbliższe 4-5 lat jedynie ¼ chorych pacjentek, chociaż cały czas stosowane są nowe metody leczenia i nawet w najbardziej zaawansowanym stadium raka są możliwe pojedyncze przypadki wyleczenia choroby.

Szanse na przeżycie oraz wyleczenie późniejszych stadiów raka zależą od wystąpienia przerzutów, które maja tendencje atakować węzły chłonne zmniejszając stanowczo szanse na uratowanie kobiety. Bardzo ważne jest aby znajdować się pod opieką jak najlepszych lekarzy w nowoczesnych placówkach onkologicznych, wtedy jest większa szansa na wyleczenie choroby nowoczesnymi metodami.