Przepuklina kręgosłupa – przyczyny, objawy, leczenie. Profilaktyka schorzeń kręgosłupa

Potocznie o przepuklinie kręgosłupa mówi się “wypadnięcie dysku”. Schorzenie to dotyka coraz większą grupę ludzi, nie tylko starszych, ale również osoby młode.

Przepuklina kręgosłupa to wysunięcie się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego poza przestrzeń międzykręgową oraz jego ucisk na rdzeń kręgowy oraz/lub poszczególne nerwy, które od niego odchodzą. Przepuklina może dotyczyć każdego odcinka kręgosłupa, najczęściej jednak dochodzi do wypadnięcia dysku w odcinku lędźwiowym. Nieco rzadziej przepuklina kręgosłupa powstaje w odcinku szyjnym, a sporadycznie w odcinku piersiowym.

Przyczyny przepukliny kręgosłupa

Do wysunięcia się dysku i tym samym powstania przepukliny dochodzi najczęściej w wyniku urazu bądź uszkodzenia w wyniku ostrego stanu zapalnego. Czasami przepukliny tworzą się naw skutek nagłego i nadmiernego wysiłku w momencie zbyt mocnego zgięcia się kręgosłupa czy jednoczesnym obciążeniu siłowym. Przyczyną powstania przepukliny kręgosłupa może być także zła postawa oraz nieprawidłowy tryb życia – siedząca postawa przez wiele godzin przed ekranem komputera czy za biurkiem oraz mało aktywny tryb życia powoduje osłabienie mięśni podtrzymujących kręgosłup oraz osłabia plecy, co sprzyja tworzeniu się stanów zapalnych i może w konsekwencji prowadzić do tworzenia się przepukliny.

Do czynników zwiększających ryzyko pojawienia się choroby zalicza się również:

  • osteoporozę,
  • przewlekły stres,
  • wzmożone napięcie mięśniowe,
  • brak odpowiedniej stabilizacji tułowia,
  • zbyt wąski kanał kręgowy.

Przepuklina oponowo-rdzeniowa

Innym rodzajem przepukliny, która ma odmienne podłoże przyczynowe jest przepuklina oponowo-rdzeniowa, która uznawana jest za wrodzona wadę kręgosłupa. W jej przebiegu na wskutek różnych czynników (zakażenia płodu, zmiany hormonalne, środki chemiczne, urazy w ciąży, a także ciążą w bardzo młodym bądź w starszym wieku) następuje niedorozwój kręgów otaczających rdzeń. Wada powstaje w 3-4 tygodniu życia płodowego.

Objawy przepukliny kręgosłupa

Objawem, który towarzyszy każdemu rodzajowi przepukliny kręgosłupa jest ból. Jego nasilenie oraz pozostałe objawy uzależnione są od stopnia nasilenia choroby oraz lokalizacji przepukliny w różnych odcinkach.

Przepuklina kręgosłupa w odcinku lędźwiowym objawia się trudnościami z poruszaniem się na wskutek silnego bólu. który promieniu od kręgosłupa w kierunku biodra i nogi. Symptomem w przepuklinie tego odcinka kręgosłupa jest najczęściej tak zwana rwa kulszowa. Innym charakterystycznym objawem przepukliny w odcinku lędźwiowym jest ból podczas oddawania stolca i moczu, a także bóle w podbrzuszu oraz  w pachwinach.

Przepuklina kręgosłupa odcinka szyjnego objawia się stosunkowo lekkim bólem oraz sztywnością szyi i bólem karku podczas wykonywania swobodnych ruchów głowy. Następnie pojawiają się inne objawy – mrowienie i drętwienie rąk, sztywność, a także bóle głowy, zawroty głowy. W niektórych przypadkach pojawia się również rwa barkowa.

Przepuklina kręgosłupa w odcinku piersiowym charakteryzuje się bólem promieniującym od kręgosłupa w kierunku klatki piersiowej oraz żeber. Pojawiają się również bóle w klatce piersiowej oraz w okolicy serca, a objawy są szczególnie nasilone podczas wykonywania spontanicznych czynności, a także przy śmiechu czy kaszlu.

Diagnostyka przepukliny kręgosłupa

Z bólami kręgosłupa należy zwrócić się do lekarza rodzinnego, który skieruje do lekarza neurologa bądź neurochirurga. Do postawienia diagnozy niezbędne jest wykonanie badań obrazujących dany odcinek kręgosłupa – oprócz prześwietlenia w większości przypadków wykonuje się również tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Lekarz na podstawie wywiadu z pacjentem, badania neurologicznego (między innymi możliwości chodzenia na piętach przez pacjenta, możliwości uniesienia nogi do góry w pozycji leżącej) oraz metod obrazowych dobiera odpowiednie leczenie.

Leczenie przepukliny kręgosłupa

Leczenie jest dostosowane do rodzaju przepukliny oraz objawów odczuwanych przez pacjenta. Najczęściej są to leki o działaniu przeciwzapalnym, mające na celu zlikwidowanie stanu zapalnego, leki wzmacniające nerwy przy kręgosłupie oraz leki przeciwbólowe. Dodatkowo lekarz zaleca również inne sposoby leczenia – między innymi rehabilitację, fizjoterapeutę oraz daje wskazówki co do poprawy jakości np. siedzenia czy pracy, tak aby uniknąć nadmiernego obciążenia kręgosłupa.

Chory zazwyczaj zmuszony jest do przebywania na zwolnieniu lekarskim nawet przez okres kilku miesięcy. W tym czasie powinien odpocząć oraz rozpocząć działania mające na celu wzmocnienie kręgosłupa – na przykład ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty.

W przypadku dużej przepukliny bądź znacznie utrudniającej funkcjonowanie, której objawy nie wycofują się na wskutek podjętego leczenia farmakologicznego w niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie operacji przepukliny kręgosłupa. Po niej również konieczna jest długa rekonwalescencja oraz poddanie się rehabilitacji.

Zdrowy kręgosłup – profilaktyka schorzeń kręgosłupa, w tym przepukliny

Profilaktyka schorzeń kręgosłupa to przede wszystkim prawidłowy styl życia. Należy zadbać o odpowiednią dietę i uzupełnianie jej we wszystkie witaminy oraz minerały. Unikanie otyłości i zbyt dużej ilości kilogramów, które znacznie obciążają kręgosłup to także element profilaktyki. Bardzo ważną kwestią jest ruch – aktywność kilka razy w tygodniu działa bardzo korzystnie na kręgosłup i pozwala wzmocnić otaczające go mięśnie.

Wykonując pracę bądź domowe obowiązki warto robić to w taki sposób, aby uniknąć przeciążeń. Należy wyrobić w sobie nawyk prawidłowego schylania się i podnoszenia ciężkich przedmiotów. Podczas długotrwałej pracy w jednej pozycji – na przykład przy komputerze czy w pozycji pochylonej, należy robić krótkie przerwy, podczas których należy wykonać kilka ćwiczeń rozluźniających.

Warto również zwrócić uwagę na nawyki dotyczące sposobu siedzenia, odpoczywania, a także spania. Materac i łóżko powinno pozwolić na położenie się w taki sposób, aby kręgosłup był wykrzywiony w sposób naturalny – pozwoli to nie tylko na podniesienie komfortu i jakości snu, ale przede wszystkim odciąży kręgosłup i zapewni mu codzienną porcję regeneracji.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.