Przepisy z siemienia lnianego: maseczki, napary i kisiele

Siemię lniane to jeden z najpopularniejszych produktów medycyny naturalnej. Jego popularność wynika przede wszystkim z różnorodności oddziaływania i zawartości składników odżywczych oraz leczniczych. Siemię lniane wykorzystywane jest zarówno do leczenia człowieka jak i zwierząt hodowlanych oraz domowych. Jego kojące działanie pomaga w wielu dolegliwościach trawiennych. Udowodniono też, że pośrednio oczywiście, stosowane w profilaktyce nowotworowej powoduje, że roślina ta wykorzystywana jest na wiele sposobów.

Siemię lniane, co to jest?

Produkt dostępny w każdym sklepie spożywczym pod nazwą siemię lniane to nasiona lnu zwyczajnego. Jego charakterystyczną cechą jest absorpcja płynów, która powoduje pęcznienie nasion i otaczanie się ich leczniczym śluzem. To właśnie te właściwości spowodowały wielowiekową tradycję stosowania siemienia w medycynie a współcześnie wykorzystuje je medycyna naturalna i superfoods.

Właściwości odżywcze siemienia lnianego

Tak wysoka ocena właściwości zdrowotnych siemienia lnianego wynika przede wszystkim z zawartości błonnika, lignanów oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Siemię zawiera dwa rodzaje błonnika: rozpuszczalny w wodzie, w ilości 20-40% oraz nierozpuszczalny, w ilości 60-80%. To właśnie błonnik rozpuszczalny w wodzie posiada właściwości żelujące. Pęcznieje w żołądku wiążąc treść przewodu pokarmowego i w ten sposób opóźniając opróżnianie żołądka. Dzięki temu wydłuża się odczuwanie sytości i nie sięga się po kolejne potrawy. Dodatkowo ten rodzaj błonnika wpływa na obniżanie poziomu glukozy we krwi oraz cholesterolu.

Natomiast błonnik nierozpuszczalny po dotarciu do jelit zwiększa masę kałową znajdującą się w jelitach, także poprzez m.in. wiązanie wody. Dzięki temu wspomaga on perystaltykę jelit wpływając pozytywnie na regularność wypróżnień. Błonnik nierozpuszczalny bardzo często określa się jako “miotłę dla jelit”, ponieważ wiąże, zbiera i przygotowuje do wydalenia wszelkie resztki przemiany materii. W ten sposób przyczynia się też do zapobiegania zaparciom i wzdęciom. Trzeba jednak pamiętać, że stosując siemię lniane należy pić naprawdę dużo wody, w przeciwnym razie skutek będzie dokładnie odwrotny i zaparcia tylko się nasilą.

Siemię lniane – lignany

Lignany są związkami bioaktywnymi o właściwościach antyoksydacyjnych i podobnych do działania estrogenów. Siemię lniane to najbogatsze źródło lignanów, czyli fitoestrogenów. Mają one niezwykle pozytywny wpływ na:

  • układ krążenia człowieka
  • redukcję zachorowań na choroby wieńcowe
  • redukcję zachorowań na miażdżycę
  • regulują pracę układu hormonalnego
  • zmniejszają poziom złego cholesterolu LDL
  • zmniejszają poziom glukozy we krwi
  • chronią kościec przed osteoporozą
  • hamują rozwój mikroorganizmów chorobotwórczych
  • zmniejszają ryzyko występowania chorób hormonozależnych

Siemię lniane – zastosowanie

Siemię lniane dostępne jest w sprzedaży w postaci całych ziaren, ziaren mielonych oraz oleju lnianego. Najekonomiczniej i najkorzystniej jest wykorzystywanie całych nasion, które w domu mieli się na proszek. Całe nasiona lub proszek lniany można bezpośrednio dodawać do potraw. Świetnie sprawdzi się w sałatce, posypany na ziemniaki, dodany do ciasta, twarożku czy jogurtu. Należy tylko pamiętać, że w potrawach płynnych zaabsorbuje w nich płyny i zagęści w ten sposób całe danie. Nie zawsze efekt ten jest pożądany, dlatego warto kontrolować ilość dosypywanego siemienia.

Siemię lniane jako maseczka

Maseczka z siemienia lnianego aplikowana na twarz i dekolt to jeden z najprostszych sposobów odżywienia cery. Może być stosowana do każdego typu skóry i przez cały rok. Doskonale nawilża ją i dostarcza substancji odżywczych. Śluz, który powstaje z połączenia wody i siemienia posiada właściwości kojące, dlatego maseczka sprawdzi się dla każdej cery z problemami: trądzikiem, egzemą czy łuszczycą. Nie tylko nawilży i odżywi, ale spowoduje złagodzenie świądu czy pieczenia skóry.

Do przygotowania maseczki potrzebne jest siemię, najlepiej mielone oraz gorąca woda, którą zalewa się proszek lniany. Po ostygnięciu można dodać jeszcze jeden składnik, np. miód, żółtko czy cytrynę. Powstałą maseczkę, a przede wszystkim śluz nakłada się na twarz a po 20 minutach należy ją zmyć.

Siemię lniane jako kisiel

Łatwy w przygotowaniu, wystarczy siemię lniane gotować z wodą przez ok. 20 minut. Smak nadaje mu sok owocowy lub rozprószone na patelni owoce słodzone cukrem, sokiem czy miodem. Gęsty kleik należy połączyć z wybranymi przez siebie owocami i w ten sposób powstaje smakowity kisiel. To znaczenie przyjemniejszy sposób na codzienne zjadanie siemienia, zwłaszcza, że powstały w wyniku połączenia z wodą śluz nie każdemu odpowiada. Natomiast kisiel owocowy, aromatyczny i bogaty w smaki stanowi świetny i przekonujący deser. Doskonale nadaje się do leczenia biegunki.

Siemię lniane jako napar i odwar

Najprostszym sposobem do codziennego stosowania siemienia lnianego jest przygotowanie z niego naparu. Wystarczy jedną łyżkę siemienia zalać szklaną wrzątku, przykryć i poczekać aż się zaparzy i ostygnie. Będzie gotowy po 15 minutach. Napar można przygotować nawet rano przed pracą i szykując się do wyjścia popijać po łyku. Osobom, które mają problem z nieco mdłym smakiem siemienia zaleca się dodanie odrobiny soku owocowego. Najkorzystniej jest pić tak przygotowany napar na czczo, zanim żołądek podejmie kolejną pracę.

Innym sposobem na regularne spożywanie siemienia jest przygotowanie z niego odwaru. Łyżkę nasion zalewa się szklanką wody i razem gotuje na wolnym ogniu przez ok. 15 minut. Następnie odwar należy przecedzić i pozwolić mu wystygnąć. Po tym czasie jest zdatny do picia. Odwar również można uzupełnić sokiem owocowym, który delikatnie zmieni jego smak.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.