Przepis na nalewkę z żyworódki – działanie, zastosowanie i przygotowanie

Żyworódka to jedna z zadziwiających roślin, charakteryzująca się wszechstronnym wpływem na ludzki organizm. Jest ona jednym z nielicznych efektywnie działających leków na katar i zapalenie błon śluzowych nosa, działa także wspomagająco w przypadku zapalenia ucha, grypy i anginy. Stosowana na rany, przyspiesza ich gojenie i świetnie radzi sobie ze zmianami ropnymi i grzybicami. Zwalcza wrzodziejące zapalenie żył i wrzody żołądka. Stosowana bezpośrednio na mięśnie i stawy, działa relaksująco i przeciwbólowo. Z uwagi na swoje anestetyczne działanie, przynosi ulgę w bólach głowy i migrenach. Pomoże zadbać o zdrowie jamy ustnej oraz o skórę, na którą działa odświeżająco i rozświetlająco. Naukowcy podejrzewają, że żyworódka wykazuje działanie cytotoksyczne przeciwko kilku liniom komórek rakowych, choć działanie to nie zostało jeszcze oficjalnie potwierdzone.

Jak działa nalewka z żyworódki?

Uprawa żyworódki jest właściwie bezproblemowa – roślina ta rośnie na każdym podłożu i jako sukulent wymaga umiarkowanego podlewania. Warto więc zapewnić sobie własne źródło świeżego surowca roślinnego. Liście żyworódki mogą być spożywane bezpośrednio, również świeży sok  z tej rośliny zawiera wszystkie składniki biologicznie aktywne.

Do dłuższego przechowywania sprawdzi się nalewka z żyworódki, która zachowuje większość leczniczych właściwości tej niezwykłej rośliny, a jednocześnie, dzięki zawartości alkoholu, nie ulega zepsuciu i może być zawsze dostępna w domowej apteczce.

Nalewka z żyworódki zawiera cenne składniki roślinne, jak enzymy, koktajl antyoksydantów w postaci flawonoidów, katechin i witaminy C oraz dużą ilość pierwiastków, jak wapń, potas, krzem, magnez, glin, selen, mangan i miedź. Działa ona przeciwzapalnie i przeciwgrzybicznie, przyspiesza gojenie się ran oraz stymuluje pracę układu immunologicznego, zwiększając odporność organizmu.

Jak przygotować nalewkę z żyworódki?

Nalewkę z żyworódki można przygotować na kilka sposobów – albo poprzez rozcieńczenie świeżo wyciśniętego z rośliny soku alkoholem albo poprzez zalanie świeżych, rozdrobnionych liści spirytusem lub wódką. Rośliny powinny być przynajmniej jednoroczne, bo młodsze nie posiadają rozwiniętych właściwości leczniczych. Do nalewki można użyć wódki lub spirytusu 90%, jednak optymalnym rozwiązaniem będzie alkohol o mocy 60%, tradycyjnie zalecany do wszelkiego rodzaju nalewek. Do zastosowań zewnętrznych można użyć spirytusu salicylowego. Proporcje między surowcem roślinnym a alkoholem są przykładowe – można je modyfikować według potrzeb i uznania.

Sposób I

Zebrane liście żyworódki trzeba pokroić, a następnie zawinąć w pergamin i umieścić w lodówce na tydzień – ten okres przechowywania zapewnia aktywację zawartych w liściach enzymów i innych substancji biologicznie czynnych. Po 7 dniach lekko zwiędnięte liście rozdrabnia się  w młynku lub malakserze, a następnie wyciska z nich sok, używając w tym celu sterylnej gazy. Odciśnięty sok odstawia się na dwa dni, a następnie jeszcze raz przecedza, pozostawiając na dnie wytrącony osad. Kolejny krok polega na dodaniu spirytusu w proporcji sok : spirytus – 1 : 4.

Sposób II

Świeże, czyste i drobno pokrojone liście żyworódki umieszcza się w szklanym słoju, a następnie zalewa alkoholem w proporcji 3 łyżki surowca zielarskiego na 240 ml spirytusu. Nalewkę odstawia się na 10 dni, a po upływie tego czasu przecedza. Jest ona gotowa do użycia natychmiast po przygotowaniu. Zapas rozlewa się do ciemnych, szczelnie zamykanych butelek.

Jak stosować nalewkę z żyworódki?

Nalewka z żyworódki ma wiele zastosowań. Można stosować ją doustnie, a także na jej bazie przygotowywać wcierki, płyny i kompresy o działaniu terapeutycznym.

Zastosowania wewnętrzne

W przypadku przeziębienia i grypy zażywa się 20 kropli nalewki 4 razy dziennie przed posiłkiem. Warto podkreślić, że można stosować ją również profilaktycznie, w okresie wzmożonych zachorowań. W terapii wspomagającej leczenie żylaków przyjmuje się 20-40 kropli nalewki, również 4 razy w ciągu dnia.

Zastosowania zewnętrzne

Przemywania, okłady, kompresy i wcierki nalewki żyworódkowej stosuje się w leczeniu:

 • Ran, blizn i pęknięć skóry, także tych ropiejących
 • Zmian trądzikowych, brodawek i piegów
 • Łupieżu
 • Reumatyzmu, zapalenia stawów i bólu mięśni
 • Migren i bólów głowy
 • Żylaków i zapalenia żył, również wrzodziejącego

Przeciwwskazania

Choć sama żyworódka nie wykazuje żadnej toksyczności i jest z reguły dobrze tolerowana przez organizm, spożywanie wykonanych z niej alkoholowych nalewek obwarowane jest kilkoma ograniczeniami. Specyfiku tego nie powinny przyjmować doustnie następujące osoby:

 • Kobiety w ciąży i karmiące
 • Dzieci
 • Cierpiące na nadwrażliwość lub nietolerancję na którykolwiek składnik preparatu
 • Chorujące na nowotwór, zwłaszcza w jego złośliwej formie
 • Z chorobami i zaburzeniami pracy wątroby
 • Wszyscy, dla których nie jest wskazane spożywanie alkoholu

W przeciwieństwie do świeżego soku z żyworódki, nalewka nie może być stosowana na błony śluzowe nosa, w miejscach intymnych, w okolicy oczu oraz na oparzenia słoneczne.

Przechowywanie

Nalewkę z żyworódki należy przechowywać w ciemnych butelkach, ponieważ światło rozkłada zawarte w niej substancje biologicznie aktywne. Butelki umieszcza się w ciemnym i chłodnym miejscu.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.